Anginka - roślinne antidotum na choroby. Jak przygotować domową nalewkę z geranium?

Uprawa geranium
Anginka - roślinne antidotum na choroby
Źródło: Emma Innocenti/Getty Images
Geranium, pelargonia pachnąca, anginowiec, czy najprościej anginka, to nazwy rośliny znanej od lat w medycynie naturalnej. Hodowana w domach, często zajmowała dumne miejsce na babcinym parapecie. Jej dekoracyjne atuty, to jednak nie wszystko. Anginka to istne remedium na wiele chorób. Do czego wykorzystuje się geranium?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak wygląda anginka, gdzie ją kupić i jak uprawiać,
  • choroby geranium,
  • jakie lecznicze właściwości posiada anginka,
  • jak przygotować z niej leczniczą nalewkę,
  • czy istnieją przeciwskazania do stosowania geranium.

Rośliny i kwiaty

DD_20220402_Wiosna_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domu
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Dżungla w domu
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Kaktusy - dzieci Słońca
Kaktusy - dzieci Słońca
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Grunt to ziemia
Grunt to ziemia
Bukiety z suszonych kwiatów
Bukiety z suszonych kwiatów
Pielęgnacja osłabionych roślin
Pielęgnacja osłabionych roślin

Jak wygląda anginka, gdzie ją kupić i jak uprawiać

Roślina anginka jest bliską krewną pelargonii, pochodzi bowiem z tej samej rodziny. Anginka to pelargonia pachnąca, zwana także szorstką. W Afryce jest rośliną uprawną gruntową, w Europie rozgościła się w domach i ogrodach. Nie jest wymagająca, lubi nasłonecznione miejsca i regularne, aczkolwiek umiarkowane podlewanie. Dobrze się czuje na parapecie lub na balkonie. Nie toleruje jednak dużych wahań temperatury, dlatego na zimę warto zaprosić ją do domu.

Geranium jest znane przede wszystkim jako roślina dekoracyjna, ma bowiem piękne kwiaty i liście o intensywnym zielonym zabarwieniu, pokryte szorstkimi włoskami. Stosunkowo łatwo dostępna w sklepach ogrodniczych, szkółkach, a nawet w wielu popularnych marketach. Odpowiednio pielęgnowana może dorastać nawet do ok. 1 metra.

Choroby geranium

Pelargonia pachnąca jest odporna na choroby, jednak kiedy przydarzy się jej zachorować, powinniśmy wiedzieć, jak zareagować, by szybko przywrócić ją do zdrowia. Czasem na liściach anginki pojawiają się przędziorki, widoczne są wtedy delikatne pajęczynki na powierzchni rośliny. Skutecznym sposobem jest oprysk preparatem owadobójczym. Mączliki, czyli małe białe owady, podobne do muszek, również atakują pelargonie. W wyniku ich żerowania liście geranium żółkną, zniekształcają się i usychają, czasem rozwija się też czarna, lepka grzybnia. Skuteczne pozbycie się mączlika jest trudne. Stosowanie pułapek lepowych umieszczonych w pobliżu doniczek, ułatwi wyłapanie fruwających owadów, jednak, by wytępić również larwy insekta, potrzebne będą specjalistyczne środki owadobójcze.

Jakie lecznicze właściwości posiada anginka?

Zielone liście geranium skrywają wszystkie jej lecznicze właściwości. Potarte wytwarzają charakterystyczny cytrynowo - różany zapach. Zawierają olejki eteryczne, flawonoidy, kwasy organiczne, witaminę C, geraniol i garbniki. Aromatyczne właściwości anginki szeroko wykorzystywane są w przemyśle perfumeryjnym i cukierniczym - olejek geraniowy używany jest w produkcji perfum oraz aromatów do ciast. Anginka działa także przeciwbólowo, przeciwzapalnie i bakteriobójczo - występuje w składzie niektórych leków i kosmetyków.

Anginka od lat wykorzystywana była w wielu domach jako niezawodny środek leczniczy o całkiem sporym spektrum działania. Lekko zgnieciony liść geranium włożony do ucha niweluje ból, napar z rośliny łagodzi bóle menstruacyjne. Świetnie sprawdzi się u wszystkich, którzy cierpią z powodu przeziębienia. Łagodzi objawy trądziku, walczy z cellulitem. Jest sprawdzonym środkiem na obniżenie ciśnienia, uspokojenie i sen. Można z niej przyrządzać napary, płukanki, domowe kosmetyki, stosować w aromaterapii. Ciekawostką jest także to, że geranium odstrasza komary.

Lecznicza nalewka z geranium - przepis

Garść rozdrobnionych liści anginki wkładamy do szklanego naczynia, zalewamy 200 ml wódki. Następnie odstawiamy na 12 dni w ciemne miejsce. Tak powstała mikstura nadaje się nie tylko do picia, jako dodatek do herbaty, ale równie dobrze można jej używać do nacierania bolących miejsc.

Przeciwskazania do stosowania geranium

Nie ma przeciwskazań do stosowania geranium. Wskazana jest jednak ostrożność w przypadku dzieci. Silne działanie olejków eterycznych zawartych w liściach anginki, może spowodować u dzieci reakcje alergiczne.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości