Trojeść bulwiasta – uprawa, pielęgnacja, choroby i zastosowanie. Jak wygląda bylina?

Trojeść bulwiasta
Trojeść bulwiasta
Źródło: Lucy Lambriex/Getty Images
Jednym z mniej znanych gatunków bylin jest trojeść bulwiasta. To roślina wieloletnia, która może stać się najbardziej oryginalną, wyjątkową sadzonką w ogrodzie. Polecana szczególnie do tych ogrodów, w których jest mało różnobarwnych i dekoracyjnych roślin. Chcesz wiedzieć, jak wygląda pielęgnacja i uprawa trojeści bulwiastej? Poznaj jej podstawowe zastosowanie oraz sposoby walki ze szkodnikiem, który najczęściej atakuje ten gatunek.

Trojeść bulwiasta jest gatunkiem wieloletnim, pochodzącym z terenów Ameryki Północnej. Jest rośliną miododajną, w jej pobliżu często można spotkać pszczoły (warto mieć to na uwadze także podczas wybierania miejsca do zasadzenia rośliny). Atrakcyjne, wąskie i błyszczące liście oraz intensywnie pomarańczowe kwiaty zachęcają do zakupu młodych egzemplarzy oraz wysiewu nasion. Dorosłe byliny osiągają wysokość do 60 cm.

Rośliny i kwiaty

Źródło: Dzień Dobry TVN
Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domu
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Dżungla w domu
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Kaktusy - dzieci Słońca
Kaktusy - dzieci Słońca
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Grunt to ziemia
Grunt to ziemia
Bukiety z suszonych kwiatów
Bukiety z suszonych kwiatów
Pielęgnacja osłabionych roślin
Pielęgnacja osłabionych roślin

W Polsce nie jest gatunkiem zbyt znanym, choć jej zastosowanie i nieskomplikowana pielęgnacja sprawiają, że roślina idealnie nadaje się do panujących w kraju warunków klimatycznych. Dowiedz się, jak wygląda uprawa trojeści bulwiastej i jak zwalczyć szkodnika, żerującego na jej liściach.

Trojeść bulwiasta – popularne odmiany rośliny

Ze względu na to, że trojeść bulwiasta należy do rzadko uprawianych roślin w polskich ogrodach i nie jest szeroko znana, niewiele wiadomo o jej odmianach. Wyróżnia się przede wszystkim trzy najbardziej dekoracyjne odmiany gatunku, czyli ‘Red King’, ‘Orange Shades’ oraz ‘Bicolored Red’.

Odmiany różnią się od siebie głównie kolorem kwiatów. U czystego gatunku są one intensywnie pomarańczowe, u trojeści ‘Red King’ mocno czerwone, a z kolei u ‘Bicolored Red’ można wyróżnić dwa przenikające się odcienie czerwieni i pomarańczu.

Trojeść bulwiasta – jak wygląda uprawa i pielęgnacja

Trojeść bulwiasta jest tolerancyjna względem podłoża, może być sadzona na każdej typowej ziemi ogrodowej. Preferuje glebę przepuszczalną, mieszankę piasku i gliny. Stanowisko uprawy byliny powinno być osłonięte od wiatru oraz odpowiednio nasłonecznione. W miejscach półcienistych trojeść nie będzie rozwijać się tak dobrze, jak w pełnym słońcu.

Trojeść rozmnaża się poprzez wysiew nasion lub rozsadę. Niektóre byliny, zwłaszcza podczas silnych wiatrów i burzy, często się podkładają. Warto zapewnić wtedy sadzonkom stabilne podpórki, które zapobiegają łamaniu się pędów.

Podstawą w pielęgnacji jest podlewanie rośliny. Zapewnienie odpowiednio wilgotnego podłoża pomaga trojeści szybciej rosnąć i obficie kwitnąć. Zbyt duża ilość wody może przyczynić się do gnicia korzeni, a rezultacie do obumierania całej rośliny. Gleby podmokłe są szczególnie niebezpieczne w okresie zimowym, kiedy może dochodzić do przemarzania systemu korzeniowego.

Trojeść bulwiasta źle znosi silne mrozy, zwłaszcza młode sadzonki powinny zostać okryte na zimę. Roślina nie wymaga nawożenia, w formie naturalnego kompostu na wiosnę można wykorzystać mokre liście lub ściółkę.

Choroby trojeści bulwiastej

Najczęściej pojawiającą się chorobą, zarówno u czystego gatunku, jak i u poszczególnych odmian, jest mączlik. Roślina jest dość odporna na szkodniki, jednak ten może atakować sadzonki, które uprawiane są w szklarniach.

Mączlik jest najbardziej widoczny na liściach rośliny. Rój białych much, które obsiadają ich dolną część to właśnie pierwsze objawy żerowania szkodnika. To właśnie na liściach składane są również jaja samic mączlika. Początkowo są one białe, później szare lub ciemnografitowe. Larwy są bardzo niewielkie, mają około 0,3 mm długości i trudno zobaczyć je gołym okiem. Jeśli pod lupą widać pełzające, żółto-białe małe gąsienice, oznacza to, że trojeść bulwiasta została zaatakowana.

Mączlik zwykle pojawia się na kwiatach w okresie zimowym, w pomieszczeniach bardzo suchych i ciepłych. Jeśli istnieje możliwość uprawy trojeści bulwiastej w innym miejscu, warto rozważyć tę możliwość już wcześniej, ponieważ szkodnik jest wyjątkowo trudny do zwalczenia. Dla leczenia rośliny wykorzystuje się najczęściej chemiczne opryski lub specjalne żółte lepy, do których przyklejają się dorosłe osobniki. Prawdziwa inwazja mączlika może doprowadzić do nieodwracalnych strat, tym bardziej, że szkodnik atakuje również inne rośliny uprawne i doniczkowe.

Zastosowanie trojeści bulwiastej

Trojeść bulwiasta jest najchętniej wykorzystywana do obsadzania rabat. Pięknie prezentuje się w towarzystwie innych kwiatów, może rosnąć także w bezpośrednim sąsiedztwie traw ozdobnych. Warto umieszczać ją blisko szałwii oraz floksów wiechowatych, które jeszcze bardziej wydobywają walory dekoracyjne rośliny, a razem tworzą niepowtarzalną atmosferę w ogrodzie. Pojedyncze egzemplarze trojeści nie są aż tak atrakcyjne.

Kwiaty trojeści bulwiastej są niezwykle trwałe i wytrzymałe, co sprawia, że gatunek idealnie nadaje się do tworzenia bukietów. Kwiat cięty utrzymuje się w nienaruszonym stanie nawet przez kilkanaście dni. Dla zwiększenia jego atrakcyjności i wydłużenia czasu, w którym może stać w wazonie, poleca się umieszczenie świeżo ściętych pędów w wiadrze z ciepłą wodą lub wprost przeciwnie – chłodzenie ich przez kilka godzin w nocy. Kwiaty ścina się ostrymi nożyczkami lub nożem, tak, aby nie uszkodzić pozostających w gruncie pędów. Po przycinaniu z rośliny będzie wydobywać się biała, dość lepka wydzielina.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Lucy Lambriex/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana