Ogród

Paulownia tomentosa – uprawa i pielęgnacja

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
Paulownia tomentosa
seven75 / Getty ImagesKwitnąca paulownia tomentosa

Czasami warto zaszaleć i wprowadzić do ogrodu trochę egzotyki. Rośliny z dalekich zakątków świata mogą być często uprawiane w naszym kraju, jednak najpierw należy poznać ich specyficzne wymagania. Sprawdź, jak wygląda uprawa drzew z gatunku Paulownia tomentosa.

Piękne kwiaty, ciekawy pokrój oraz przyjemny zapach – to wszystko oferuje nam Paulownia tomentosa. Wcześniej warto jednak sprawdzić, czego potrzebuje ta roślina, by stworzyć jej dogodne warunki do rozwoju.

Paulownia tomentosa – opis gatunku

Paulownia omszona (Paulownia tomentosa), zwana także paulownią cesarską, należy do rodziny paulowniowatych (Paulowniacea ). Te niezwykłe rośliny pochodzą z południowo-wschodniej części Chin, ale zdołały podbić także inne regiony Azji, zwłaszcza te, w których panuje cieplejszy klimat. W Europie paulownia omszona jest uprawiana jako roślina ozdobna. Staje się coraz bardziej popularna także w naszym kraju, szczególnie w tych jego częściach, w których sprzyja jej klimat.

Rośliny i kwiaty

Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domuDzień Dobry TVN
wideo 2/11

Paulownia tomentosa to egzotycznie wyglądające drzewo liściaste o luźnej koronie, nisko osadzonej na pniu. W naszych warunkach dorasta do około 10 metrów wysokości, jednak w środowisku naturalnym może być nawet dwukrotnie wyższa. Pień paulowni omszonej jest prosty i dobrze widoczny, konary grube. Paulownia tomentosa ma gładką korę w kolorze od brunatnoszarego po szary, a także duże liście o sercowatym kształcie, dorastające nawet do 30 centymetrów długości. Wyrastają na szczytach pędów zeszłorocznych. Ich wierzchnia część jest matowa, ciemnozielona i – podobnie jak w przypadku pędów i kwiatów – pokryta delikatnymi srebrnymi włoskami. Spód liści paulowni omszonej jest natomiast szarawy. Paulownia tomentosa ma także niezwykle ciekawe i dekoracyjne jak na drzewo kwiaty, które pojawiają się jeszcze przed rozwojem liści, zazwyczaj w maju. Pączki kwiatowe są czerwonawe lub czerwonobrunatne. Naparstkowo-dzwonkowate kwiaty osiągają około 5–6 centymetrów długości i mają jasnofioletowy, czasami także niebieskawy kolor, z żółtawymi prążkami we wnętrzu. Dodatkowym atutem kwiatów paulowni cesarskiej jest ich przyjemny zapach. Owoce mają formę owalnych torebek, które mogą utrzymywać się na roślinie nawet przez kilka lat.

Paulownia tomentosa – uprawa

Decydując się na uprawę tego gatunku, koniecznie należy wziąć pod uwagę fakt, że jest on bardzo podatny na niskie temperatury. Pączki kwiatowe marzną, gdy temperatura spada do -15 stopni Celsjusza. Przy -20 stopniach marzną pędy. W związku z tym Paulownia tomentosa w Polsce powinna być uprawiana jedynie w najcieplejszych częściach kraju, czyli na północnym zachodzie. Należy wybierać dla niej stanowiska ciepłe i osłonięte od wiatru, najlepiej przy ścianach budynków czy między zabudowaniami. Dodatkowo młode egzemplarze na zimę należy okrywać.

Oprócz niskiej odporności na mróz roślina nie powinna sprawiać większych problemów przy uprawie. Może rosnąć nawet na bardzo jałowej glebie. Stosunkowo szybko się regeneruje po różnego rodzaju uszkodzeniach. Ponadto dobrze znosi susze. Jest także odporna na choroby i szkodniki, jednak w wilgotnym, ciężkim i żyznym podłożu może zacząć gnić.

Roślinę można rozmnażać przez wysiew nasion, które są bardzo tanie. Na wiosnę wystarczy delikatnie wetknąć nasionka w ziemię, by już po tygodniu móc zauważyć pierwsze kiełki. Ważne jest w tym przypadku odpowiednie nasłonecznienie oraz wilgotność podłoża, która nie może być ani zbyt niska, ani zbyt wysoka. Gdy siewki będą już duże, trzeba je koniecznie przesadzić do większych pojemników. Rok później należy przystąpić do hartowania, a po trzech latach sadzonki można wysadzać do gruntu. Można także zakupić sadzonki w dobrym sklepie ogrodniczym. Kosztują od 25 do 30 złotych. Warto przy tym pamiętać, żeby źródło, z którego korzystamy, było zaufane i sprawdzone.

Paulownia tomentosa – co warto wiedzieć

Drzewo nazwano na cześć Anny Pawłowny Romanow, która była córką cara Pawła I i królową Holandii. Warto wspomnieć, że według zasad feng shui jest obdarzone dobrą energią i właśnie dlatego dosyć często sadzono je w ogrodach cesarzy. Ornament przedstawiający kwiaty paulowni zdobił ważne państwowe odznaczenia. Gdy na świat przychodziła córka, posadzenie paulowni omszonej miało zapewnić jej pomyślność w życiu.

Niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że Paulownia tomentosa oczyszcza powietrze, a młode egzemplarze wytwarzają nawet 10 razy więcej tlenu niż inne drzewa liściaste w tym samym wieku. Ze względu na intensywny wzrost roślina jest również uprawiana dla pozyskania biomasy oraz fitoremediacji gleby.

Paulownia omszona bywa często mylona z katalpą, głównie z powodu podobnych, ogromnych liści. Można je jednak odróżnić, porównując kwiaty, które u katalpy są białe, a także torebki nasienne, które u katalpy przybierają formę strąków, a u paulowni są bardziej podobne do orzechów.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: seven75 / Getty Images

Pozostałe wiadomości