Żarnowiec, mimo że przeniesiony prosto z pól i polan, idealnie odnajduje się również w naszych ogrodach.
Rośliny i kwiaty
Żarnowiec krzew – gatunki i odmiany
Żarnowiec odmiany i gatunki ma zróżnicowane głównie pod względem kolorów kwiatów:
- żarnowiec miotlasty to najpopularniejszy gatunek tego krzewu. Charakteryzują go długie, podobne do rózgi pędy, okryte lancetowatymi liśćmi. Kwitnie na żółto na przełomie kwietnia i maja lub maja i czerwca. Osiąga wysokość ok. 1,5 m. Gatunek ten najczęściej można znaleźć dziko rosnący na obrzeżach lasów i na polanach;
- żarnowiec czerwony (np. odmiana Red Wings) ma karminowoczerwone kwiaty o niezwykle słodkim zapachu. Może urosnąć nawet do 1,5 m. To odmiana wyjątkowo mrozoodporna;
- żarnowiec odmiany Boskoop Ruby ma niezwykle oryginalne kwiaty – są czerwone na zewnątrz i czerwono-różowe wewnątrz. Krzew wyrosnąć może nawet na wysokość 2 m. Warto zaznaczyć, że ta odmiana jest całkowicie niemrozoodporna;
- żarnowiec odmiany Lena ma niezwykle intrygujące kwiaty – żółte z czerwonymi skrzydełkami. Osiąga wysokość standardową dla żarnowców, czyli ok. 1,5 m;
- żarnowiec wczesny Allgold Cutisus zakwita już w kwietniu – ma złote kwiaty i jest gatunkiem mrozoodpornym;
- żarnowiec płożący charakteryzuje się płożącymi pędami z uniesionymi końcami. Leżące pędy szybko się zakorzeniają w węzłach. Cechuje się jasnożółtymi, drobnymi kwiatkami.
Żarnowiec krzew – rozmnażanie
Sadzonki żarnowca są łatwo dostępne w sklepach ogrodniczych, szkółkach i sklepach online. Można również pozyskać je samodzielnie poprzez wysiew nasion. Do rozmnażania żarnowca pobiera się też sadzonki zielne z roślin. Dobrze zrobić to latem – w czerwcu lub lipcu. Żarnowiec źle znosi przesadzanie, dlatego należy sadzić go w ostatecznym miejscu. Sadzonki mogą rozwijać się w gruncie lub dużej donicy (np. ustawionej na balkonie), w której bez problemu mogą też rosnąć krzewy dorosłe.
Żarnowiec – uprawa
Żarnowiec to roślina, która bardzo dobrze rozwija się na przepuszczalnej, piaszczystej glebie – najlepsza jest lekko kwaśna. Świetnie rośnie na nasłonecznionych, szybko nagrzewających się stanowiskach, osłoniętych od wiatru. Jest to roślina odporna na suszę, choroby i szkodniki, ale niebezpieczny jest dla niej mróz, dlatego krzew żarnowca należy na zimę okryć.
Krzew żarnowca – pielęgnacja
Żarnowiec lubi glebę ubogą w składniki odżywcze, dlatego nie jest konieczne, a wręcz jest niewskazane, nawożenie go. Istotne jest jednak, aby przez pierwsze tygodnie po wsadzeniu do gruntu krzak żarnowca intensywnie podlewać. Jak wspomniano wcześniej, należy go na zimę okryć. W pielęgnacji żarnowca ważne jest też cięcie pędów.
Żarnowiec – przycinanie
Żarnowiec przycinanie znosi bardzo dobrze. Pozwala ono formować krzew i sprawia, że roślina jest odmłodzona i szybciej rośnie. W przypadku niektórych odmian konieczne jest skracanie pędów – należy to sprawdzić, zanim zdecydujemy się na zakup bardziej ekscentrycznych rodzajów rośliny. Jeżeli mamy najpopularniejszy żarnowiec miotlasty, cięcie nie jest obowiązkowym elementem pielęgnacji. Nieprzycinane pędy mają ciekawy nieregularny kształt, mogą też intensywniej kwitnąć.
Żarnowiec na pniu – hit czy kit?
Żarnowiec miotlasty szczepiony na pniu wygląda bardzo oryginalnie. Wszystko dzięki wiotkim, plastycznym pędom, które pod wpływem ciężaru kwiatów przewieszają się i tworzą intrygującą żółtozłotą kulę. Krzew żarnowca na pniu przykuwa uwagę i może stanowić najważniejszy punkt ogrodu lub tarasu – bardzo dobrze prezentuje się zarówno w gruncie, jak i w donicy.
Żarnowiec miotlasty – działanie lecznicze
Żarnowiec miotlasty ma działanie miododajne i lecznicze. Możemy leczyć nim choroby serca – arytmię i nerwicę. Działa korzystnie podczas zmagania się z artretyzmem i reumatyzmem, a także kamicą. Nie wolno jednak zapominać, że krzew żarnowca to roślina trująca i w niedoświadczonych rękach może przynieść więcej szkody niż korzyści, dlatego nie można leczyć się nim na własną rękę.
Żarnowiec a szczodrzeniec – zasadnicze różnice
Krzew żarnowca ma pojedyncze kwiaty o jasnożółtym kolorze. Jest ich sporo i osadzone są prawie wzdłuż całych pędów. Szczodrzeniec również ma żółte kwiaty, ale zebrane po kilka na pędach. Szczodrzeniec kwitnie dłużej (od kwietnia do czerwca) niż żarnowiec (od kwietnia do maja lub od maja do czerwca). Rośliny te niejednokrotnie są mylone, gdyż osiągają taką samą wysokość – ok. 1,5 m. Często można jednak zobaczyć niskie szczodrzeńce mające 50-100 cm. Obydwa krzaczki mogą z powodzeniem rosnąć zarówno dziko, jak i w ogrodzie.
Zobacz także:
- Paulownia tomentosa – uprawa i pielęgnacja
- Śniedek – gatunki i odmiany, które warto znać. Jak uprawiać i pielęgnować?
- Prusznik niebieski – uprawa i pielęgnacja gatunku
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: ELJ Photos/Getty Images