Ogród

Uprawa i właściwości miodunki plamistej

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
Miodunka plamista
Federica Grassi / Getty ImagesUprawa i właściwości miodunki plamistej

Miodunka plamista to niepozorny kwiat, który swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu umaszczeniu liści. Sadzonki miodunki plamistej, które mają optymalne warunki naturalne, mogą pochwalić się kolorowym kwiatostanem, złożonym z wielu drobnych kwiatów.

Gdzie kupić miodunkę plamistą? Ma ją w ofercie coraz więcej sklepów ogrodniczych. Dzieje się to nie tylko ze względu na wyjątkowy urok rośliny, ale również przez wzgląd na jej cenne właściwości lecznicze. Aby uprawiać miodunkę plamistą, trzeba spełnić nieco wysokie wymagania dotyczące stanowiska, na jakim ma rosnąć.

Charakterystyka miodunki plamistej

Miodunka plamista to roślina kilkuletnia, należąca do rodziny ogórecznikowatych. Występuje naturalnie na obszarze całej Europie. W Polsce dziko porasta tylko wybrany teren (m.in. Pomorze), jednak często uprawiana jest jako roślina ozdobna. Miodunka plamista, czyli Pulmonaria officinalis, wyróżnia się swoim wyglądem i cennymi właściwościami leczniczymi. Nazwa rośliny nawiązuje do wybarwienia liści, które pokryte są jasnymi plamkami, kontrastującymi z dominującą zielenią. Jej dwubarwne kwiaty stanowią znakomity akcent dekoracyjny w ogrodzie. Zmiana barwy to cecha, którą jako jedna z nielicznych może pochwalić się miodunka plamista. Gdzie kupić sadzonki tej rośliny? Jest ona drobnym, dość popularnym w Europie kwiatem, dlatego możemy ją zdobyć w wielu sklepach ogrodniczych, już za kilka złotych.

Rośliny i kwiaty

Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domuDzień Dobry TVN
wideo 2/11

Miodunka plamista dobrze się rozrasta i jest niska, dlatego może pełnić funkcję rośliny okrywowej. W najlepszych miejscach do wzrostu, np. pod drzewem, rosnące kwiaty będą wyglądać jak rozścielony, kolorowy dywan. Warto ją sadzić w większych grupach, na rabatach i w kompozycjach kwiatowych wymagających cienia.

Jak wygląda miodunka plamista?

Miodunka plamista jest drobnym kwiatkiem. Osiąga maksymalnie 30 cm wysokości. Nazwa rośliny nawiązuje do lekko zaostrzonych liści z plamkami, które są pokryte sztywnymi włoskami. Pozostają na łodygach aż do zimy. Wyjątkową cechą rośliny jest wielobarwność kwiatostanu. Na początku drobne, kwiaty o lejkowatym kielichu przybierają różowy odcień, później lekko niebieski aż w końcu zyskują fioletowy kolor. Kwiaty pojawiają się w okresie od marca do maja. Jest to roślina miododajna, która przyciąga produkujące miód owady.

Wymagania miodunki plamistej

Uprawa rośliny nie należy do bardzo trudnych, choć trzeba wybrać odpowiednie stanowisko i zapewnić warunki naturalne, jakich oczekuje miodunka plamista. Wymagania tego kwiatu, dotyczące miejsca posadzenia, to przede wszystkim półcień. Naturalne środowisko miodunki tego gatunku to mokre zarośla i zacienione lasy, dlatego w uprawie ogrodowej trzeba jej zapewnić podobne warunki. Jeśli miodunka plamista ma dobrze rosnąć, sadzonki powinny trafić do gleby żyznej, próchniczej i wilgotnej. Miodunka plamista jest mrozoodporna, dlatego nie trzeba jej zabezpieczać na zimę. Młode okazy wystarczy delikatnie osłonić, np. pokrywą z gałązek, przed bardzo niskimi temperaturami. Roślina niekiedy jest zaatakowana przez ślimaki lub mączniaki (charakterystyczny nalot na liściach). Leczenie należy przeprowadzać przez opryski ze specjalnych preparatów.

Miodunka plamista właściwości

Kwiat ma duże walory ozdobne, jednak warto go uprawiać nie tylko z tego powodu. Miodunka plamista ma właściwości lecznicze. Roślina posiada bogaty skład – zawiera wiele witamin (A, B, C i E), flawonoidy, garbniki, alantoinę, związki krzemu i saponiny. Nie dziwi więc fakt, że bywa ona nazywana również miodunką lekarską. W medycynie ludowej napary i odwary stosuje się do leczenia wielu schorzeń związanych z układem górnych dróg oddechowych. Liście do naparu zbiera się na przełomie czerwca i lipca. Dzięki niej można zniwelować kaszel (działa wykrztuśnie), chrypkę bądź dolegliwości gardła (tworzy ochronną powłokę na błonie śluzowej dróg oddechowych). Miodunka plamista ma zastosowanie również w leczeniu chorób nerek (działa moczopędnie), astmy, zapaleniu oskrzeli czy płuc. Oprócz naparu można jeszcze stosować roślinę w postaci zewnętrznych okładów. Dzięki nim hamowany jest krwotok, a rany i podrażnienia szybciej się goją. Roślina działa również przeciwzapalnie. Miodunkę można stosować w leczeniu trądziku, a nawet do odświeżenia włosów

Rozmnażanie miodunki plamistej

Rozmnażanie miodunki plamistej wykonuje się na różne sposoby. Można podzielić dorosłe okazy na przełomie wiosny lub wczesnej jesieni. Roślina rozmnaża się również poprzez nasiona.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Federica Grassi / Getty Images

Pozostałe wiadomości