Jakie choroby mogą atakować domowe rośliny zimą? "One wtedy cierpią". Eksperci podpowiadają, na co zwrócić uwagę

Źródło: Dzień Dobry TVN
Co dolega mojej roślince?
Co dolega mojej roślince?
Kwiaty od serca
Kwiaty od serca
Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domu
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Jak zabezpieczyć kwiaty przed suchym i ciepłym powietrzem?
Jak zabezpieczyć kwiaty przed suchym i ciepłym powietrzem?
Niewielka ilość słońca oraz wysokie temperatury, które panują w naszych domach, sprawiają, że zima to trudny okres dla kwiatów doniczkowych. Niektóre rośliny mogą w tym czasie chorować. Jak temu zaradzić? Jak dbać o kwiaty zimą? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Rafał Mgłosiek oraz Damian Kohyt, architekci krajobrazu i styliści roślin.

Jak dbać o rośliny zimą?

Większość kwiatów, które mamy w domach, to rośliny egzotyczne. - Podnosząc temperaturę poprzez ogrzewanie sprawiamy, że warunki są dla nich bardzo niekorzystne. To nie jest ich naturalne środowisko, [...], więc one wtedy cierpią - tłumaczył w Dzień Dobry TVN Rafał Mgłosiek.

Co więcej, niektórym zdarza się przelać lub zasuszyć kwiaty. - Zasuszenie będzie troszeczkę mniej problematyczne, łatwiejsze do rozwiązania niż przelanie - przyznał Damian Kohyt.

Warto pamiętać, że wszystkie rośliny, które mają delikatne, cienkie liście, nie najlepiej czują się w pomieszczeniach, w których powietrze jest suche. - Palmy, paprocie, one są bardzo wrażliwe - podkreślił stylista roślin. - Bardzo ważne jest światło. Nie oszukujmy się, mamy pogodę, jaką mamy za oknami, czasami jest szaro, buro. Nie przeskoczymy tego, dlatego większość np. fikusów po prostu w zimie się obsypie - zaznaczył gość Dzień Dobry TVN.

Co zagraża domowym roślinom zimą?

Domowe rośliny może atakować np. przędziorek. - To jest pajęczak. Pojawia się w miejscach, gdzie mamy niską wilgotność powietrza, [...], żeruje na liściach, wysysa chlorofil. Przędziorka możemy rozpoznać po jaśniejszych plamkach na liściach. Sprawdzamy spodnią część blaszki liściowej, pojawia się biały nalot i pajęczynka, [...], on prowadzi do degeneracji rośliny - wyjaśniał Rafał Mgłosiek.

- Choroby grzybowe powstające z przelania [...]. Zawsze pamiętajmy, że w okresie jesień - zima rośliny musimy przesuszyć, [...] natomiast jak przelejemy, pojawiają się choroby grzybowe, jakieś procesy gnilne. Jak najszybciej musimy roślinę przesadzić, wymienić podłoże, zastosować środek grzybobójczy i tak możemy ją uratować - radził Damian Kohyt.

Jakie inne choroby mogą zaatakować nasze rośliny? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl. Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości