Brzoza pożyteczna – najpopularniejsze odmiany do ogrodu

las brzozy
Fot. Baac3nes / Getty Images
Brzoza pożyteczna to gatunek z rodziny brzozowatych, który wywodzi się z Azji. W Polsce jest uprawiana jako roślina ozdobna, idealna do parków i ogrodów. Doskonale prezentuje się szczególnie zimą ze względu na dekoracyjny pień i gałęzie w białym kolorze. Istnieją ciekawe odmiany brzozy pożytecznej z korą o odcieniu fioletowym lub czerwonym, a także drzewka o nietypowym pokroju.

Odmiany brzozy pożytecznej to klasyczna „Doorenbos”, lokalna „Jacquemonta”, a także „Long Trunk”, która wyróżnia się małą wysokością i parasolowatym pokrojem. Podpowiadamy, którą odmianę wybrać, by uzyskać ciekawą aranżację w swoim ogrodzie, a także na co zwrócić uwagę podczas zakupu sadzonek i wyboru miejsca dla nasadzeń.

Więcej:

Brzoza pożyteczna – charakterystyka

To ciekawe azjatyckie drzewo występuje pod kilkoma synonimicznymi nazwami – nie tylko jako brzoza pożyteczna (łac. betula utilis ), ale także brzoza himalajska . Dodatkowo wyróżniamy kilka popularnych odmian, które nieco się od siebie różnią – szczegóły wyjaśnimy w dalszej części artykułu. W naturalnych warunkach okazy osiągają ponad 20 metrów wysokości, choć hodowane w Polsce odmiany ozdobne, np. brzoza pożyteczna „Doorenbos” , są mniej więcej dwukrotnie niższe. Gałęzie kierują się ku górze, tworząc ażurową koronę. Charakterystyczną cechą jest tworzenie wielu połączonych ze sobą pni, co daje efekt dużej rozłożystości.

Kora tego gatunku brzozy jest zazwyczaj biała, choć u niektórych odmian może przybierać kolor biały z domieszką żółtego, czerwonego lub nawet fioletowego. Widoczne są na niej poprzeczne przetchlinki w kolorze szarym lub brązowawym. Kora ma tendencję do łuszczenia. Pień różni się od popularnej w polskich lasach brzozy brodawkowatej znacznie mniejszym udziałem czerni – jest praktycznie w całości biały, co odpowiada ze dekoracyjny efekt. Liście są natomiast ciemnozielone, o sercowatym kształcie i wielkości od 5 do 10 cm. Jesienią przebarwiają się na żółto.

Najpopularniejsze odmiany brzozy pożytecznej

Wśród sadzonek dostępnych w centrach ogrodniczych dominuje kilka najczęstszych odmian i to na nie zwrócimy uwagę. Drzewa różnią się od siebie pokrojem, kolorem kory, a także pochodzeniem. Podczas wyboru należy zwrócić uwagę, czy miejsce docelowe, w którym ma się znaleźć brzoza, będzie dla niej odpowiednie, a także, czy opisane cechy będą pasowały do aranżacji ogrodu.

  • Brzoza pożyteczna „Doorenbos” – jeden z najpiękniejszych i najbardziej cenionych wariantów tego gatunku. Szybko dorasta do około 10 metrów, a gałęzie skierowane ma ku górze, dając efekt ażurowej korony. Najlepiej sadzić ją na podłożu w miarę możliwości suchym i przepuszczalnym. Jeśli w wybranym miejscu występuje zbita, gliniasta ziemia, lepiej podczas sadzenia wzbogacić ją domieszką piasku. Może występować pojedynczo lub w grupie kilku brzóz tej samej odmiany.
  • Brzoza pożyteczna „Long Trunk” – to stosunkowo młoda odmiana wywodząca się z Wielkiej Brytanii. Jest niewielkim drzewkiem, które osiąga do około 5 metrów wysokości i charakteryzuje się parasolowatym pokrojem. Gęsto ułożone, przewisające gałęzie są cienkie i wiotkie – tworzą malowniczą zieloną kompozycję. Kora jest śnieżnobiała. Odmiana „Long Trunk” nie ma szczególnych wymagań co do gleby – urośnie nawet na mało urodzajnym podłożu. Preferuje słoneczne stanowiska i jest odporna na okresy suszy.
  • Brzoza pożyteczna „Jacquemonta” (nazywana też „Jacquemontii”) – to odmiana geograficzna występująca w Himalajach, która swoją nazwę wzięła od nazwiska Henry’ego Jacquemonta i została opisana już w połowie XIX wieku. Ta brzoza pożyteczna rośnie szybko, dorastając aż do 20-25 metrów wysokości. Gałęzie układają się luźno, tworząc koronę o jajowatym kształcie. Wyróżnia się kredowo-białą korą, która z wiekiem może przyjmować czerwonawe zabarwienie. Nadaje się do dużych ogrodów jako element zieleni osiedlowej i parków jako drzewo alejowe.

Zobacz także: Lifting roślin doniczkowych na wiosnę

Jak obchodzić się z sadzonkami brzozy pożytecznej?

Wszystkie odmiany brzozy są mrozoodporne, dobrze radzą sobie także z okresami suszy. Preferują stanowiska nasłonecznione, ale rodzaj podłoża nie jest specjalnie ważny – drzewa poradzą sobie nawet na piaszczystej, mało zasobnej glebie. Są także odporne na choroby.

Na rynku ogrodniczym dostępne są sadzonki o wysokości od 1 do nawet 3 metrów – jeśli zależy nam na uzyskaniu szybkiego efektu w ogrodzie, można wybrać drzewko już podrośnięte. Trzeba jednak pamiętać, że sadzonki około jednometrowe mają większą szansę na prawidłowe przyjęcie się. Warto wybierać sadzonki brzozy pożytecznej , które zostały ukorzenione już w doniczce – ta metoda uprawy eliminuje ryzyko odcięcia części korzeni i w efekcie złego wzrostu rośliny po przesadzeniu. Nasadzeń można dokonywać w dowolnym okresie w ciągu roku oprócz zimy, gdy gleba jest zmrożona.

Zobacz film: Wycinka drzew. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości