Zielnik – jak zrobić własny ogród ziołowy na balkonie? Co trzeba wiedzieć?

Każdy porządny kucharz, wie, że zioła to magiczne rośliny, które nawet banalne danie potrafią zamienić w kulinarne arcydzieło. Najlepiej, by były świeże, a jeszcze lepiej, gdy będą to zioła wyhodowane samodzielnie. Jak uprawiać zioła, kiedy nie ma się własnego ogródka? Czy w ogóle jest to możliwe? Na dachu Dzień Dobry TVN gościliśmy blogerkę Anetę Kuroń.

Bez względu na to, czy chodzi o zielnik na tarasie, czy zielnik balkonowy, warto zwrócić uwagę na kilka zasad, którymi należy kierować się przy jego planowaniu i zakładaniu. Ciekawy pomysł na zielnik to początek, który w przyszłości na pewno zaowocuje niejedną aromatyczną ucztą.

>>> Zobacz też: Roślinne wsparcie domowej apteczki.

Jak zrobić zielnik krok po kroku?

Wiele osób wie, jak wygląda zielnik. Jednak, kiedy okazuje się, że ma on znaleźć się na balkonie, to często pojawia się wiele barier, które na pierwszy rzut oka mogą zniechęcić do jego założenia. Przygotowanie zielnika na balkonie nie jest trudne, jednak aby efekt był zadowalający, warto dobrze go zaplanować. Wystarczy kilka kroków, by móc cieszyć się idealnym, przydomowym ogródkiem skalnym. Oto one:

Krok 1: Analiza warunków

Na początek trzeba przede wszystkim sprawdzić, czy uprawa ziół na konkretnym balkonie będzie możliwa. Jest to związane z ilością światła, która dociera do balkonu. Większość ziół pochodzących z rejonu Morza Śródziemnego, jak tymianek czy rozmaryn, wymaga minimum 5 godzin w pełnym słońcu. Oczywiście uprawa tych roślin w mniej sprzyjających warunkach może się udać, ale nie jest to pewnik. Należy zatem dokładnie sprawdzić, przez ile godzin dziennie słońce dociera do balkonu i pod tym kątem dobrać gatunki i miejsce na zielnik.

>>> Zobacz też: Te zioła przyspieszają odchudzanie!

Krok 2: Analiza potrzeb

Warto także zadać sobie kilka ważnych pytań:

  • Jakie zioła do zielnika będą potrzebne w kuchni?
  • Których ziół używa się najczęściej?
  • Jakie zioła faktyczne pasują do ulubionego przez domowników rodzaju kuchni?

Trzeba dobrze przemyśleć te kwestie, ponieważ zbyt duża ilość ziół może zniechęcić do pielęgnowania zielnika. Zioła to nie rośliny ozdobne, chociaż niektóre z nich mogą być niezwykle atrakcyjne. Wymagają one przede wszystkim pielęgnacji. Jeśli jedynym powodem sadzenia ziół na balkonie jest efekt ozdobny, to lepiej posadzić kwiaty, a nie zakładać zielnik. Zioła sadzi się po to, by ich używać i za to są tak bardzo lubiane. A jeśli ktoś lubi sobie jedynie na zioła popatrzeć, to może warto przypomnieć sobie, jak zrobić zielnik do szkoły i przeznaczyć ten czas na zakładanie innego rodzaju zielnika?

Krok 3: Wygląd zielnika

Na tym etapie należy przemyśleć, jak ma wyglądać zielnik. I tutaj także potrzebne będą odpowiedzi na kilka pytań:

  • W czym będą uprawiane zioła?
  • Czy będą to tradycyjne donice, czy może raczej drewniane skrzynki?
  • Jaką formę ma mieć zielnik?
  • Czy do tego celu zostanie przygotowana specjalna półka, a może cała szafka?
  • Czy ma on stać na ziemi, czy raczej wisieć na ścianie?
  • A może będzie się znajdował na parapecie?
  • Jak duży ma być zielnik?

Obecnie w Internecie i w prasie ogrodniczej można znaleźć wiele interesujących pomysłów na zielniki. Bardzo popularne są zielniki skonstruowane z europalet, metalowych wiaderek, czy też kompozycji w zielu różnych rodzajów pojemników. W tym przypadku liczy się gust właściciela. Warto dobrać wygląd zielnika do wystroju i charakteru całego balkonu, a nawet wnętrza, z którego balkon wychodzi na zewnątrz. Nie trzeba od razu na siłę zastanawiać się, jak zrobić ładny zielnik, ale stworzyć taki, który po prostu będzie ciekawy. Można również dać się ponieść fantazji albo postawić na prostotę. Ta druga opcja będzie najbezpieczniejsza i najlepsza dla osób pozbawionych zmysłu estetycznego. Naturalne materiały bez udziwnień będą zawsze dobrze się prezentowały.

>>> Zobacz też: Wracamy do natury. Znów odkrywamy moc ziół.

Krok 4: Sadzonki wyhodowane samodzielnie, czy zakupione w sklepie?

To prawdziwy dylemat. Tutaj wiele zależy od zdolności osoby, która zakłada zielnik oraz od czasu, jaki jest w stanie poświęcić na przygotowanie zielnika. Na początku przygody z domowym zielnikiem najlepiej po prostu kupić rośliny w dobrym sklepie ogrodniczym. Może jest to opcja nieco droższa, ale na pewno wiele ułatwi i uchroni przed zbędnym rozczarowaniem. Sadzonki powinny być zdrowe i wyglądać żywo. Liście muszą być jędrne i dobrze wybarwione. Należy sprawdzić także stan bryły korzeniowej i jej wilgotność. Wysiew nasion to opcja nieco trudniejsza, ale jeśli ktoś ma rękę do roślin, to warto spróbować. Najlepszy czas na wysiewanie ziół to okres od połowy lutego do drugiej połowy kwietnia, ale warto dokładnie sprawdzić to na opakowaniu. Rośliny można wystawiać na zewnątrz po 15 maja.

Krok 5: Pielęgnacja ziół

Samo zakładanie zielnika to dopiero początek prawdziwej przygody z ciekawymi roślinami, jakimi są zioła. Przede wszystkim rośliny muszą mieć odpowiednie podłoże – najlepiej przepuszczalne. Na dnie pojemnika powinien zostać umieszczony drenaż. Istotną kwestią jest także odpowiednia ilość wody w zależności od gatunku. Zioła na balkonie należy podlewać rano lub wieczorem, nigdy w południe, ponieważ woda o tej porze dnia może po prostu wyparować! Dobrym pomysłem jest wymieszane wody z dodatkiem naturalnego nawozu, dzięki temu przy podlewaniu zioła będą także odżywiane.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie