Hortensja – odmiany i uprawa

Hortensje niebieskie w ogrodzie
Fot. Preappy/ Getty Images

Hortensja to atrakcyjny krzew, który może stanowić ozdobę niemal każdego ogrodu. Jej uprawa nie jest szczególnie trudna, ale konieczne jest poznanie kilku podstawowych informacji. Co ciekawe, krzew ten kryje w sobie także niespodzianki - jak na przykład to, że samodzielnie możesz sterować kolorem jego kwiatów!

  • Zmiana koloru hortensji zależy od kwasowości gleby
  • Jak sadzić hortensję - w grupie czy pojedynczo 
  • Gatunki hortensji 
  • Kiedy przycinać hortensję 
  • Jaką ziemię wybrać dla hortensji 

Zacznijmy od rozwikłania zagadki dla ciekawskich – sterowanie kolorem kwiatów jest możliwe dzięki zmianie kwasowości gleby, w której hortensja wzrasta. Jeśli chcesz uzyskać kwiaty kolorem zbliżone do czerwonego, powinieneś starać się utrzymać w glebie odcień zasadowy. Jeśli użyjesz bardziej kwaśnej gleby, to Twoje kwiaty staną się niebieskie, a może nawet zbliżone w odcieniu do koloru fioletowego.

Hortensja – nazwa

Nazwa użytkowa tego krzewu pochodzi od Hortensji Barret, ukochanej pewnego francuskiego botanika, który jako pierwszy zauważył tę roślinę w Japonii (naturalnie występuje także na terenie półwyspu Indochińskiego). Z kolei łacińska nomenklatura brzmi „hydrangeam” i oznacza po prostu pojemnik na wodę. Z tego względu hortensja jest również czasami nazywana wodnym krzewem, co ma związek także z faktem, że roślina ta posiada wysoką potrzebę nawadniania. Hortensja trafiła do Europy w XVIII wieku i z roku na rok stawała się coraz popularniejsza.

Hortensja ogrodowa

Hortensję dość często można spotkać w ogrodach. Będzie ładnie prezentować się przy tarasie, ławce albo altanie. Hortensję ogrodową można zasadzić jako pojedynczą roślinę lub grupę roślin, która pięknie będzie wyróżniała się na tle zieleni trawnika. Dzięki dekoracyjności jej kwiatów krzew sam w sobie tworzy estetyczną kompozycję. Dobrze będzie prezentował się z iglakami, które posiadają ciemniejsze igły, jak na przykład cisy. Kwiaty hortensji można wykorzystać także jako rośliny cięte.

Hortensja piłkowana jest podgatunkiem hortensji ogrodowej. Posiada charakterystyczny, wzniesiony przekrój i osiąga maksymalną wysokość 150 centymetrów. Liście tej rośliny mają ciemnozielony kolor. Kwiatostany hortensji mogą przypominać delikatną koronkę, bywają wklęsłe lub wypukłe. Kwitnie od czerwca do września (dokładna data zależy od odmiany).

Hortensji ogrodowej nie należy skracać ani ciąć. Wystarczy, że na początku wiosny usuniesz chore i przemarznięte pędy. Gd kwiaty przekwitną ,należy obciąć kwiatostany, w taki sposób, by nie uszkodzić pąków poniżej.

Hortensja pnąca

To wyjątkowa odmiana, która zalicza się do rodzin hortensjowatych. Hortensja pnąca jest pnączem, które zdobią intensywnie zielone liście i piękne kwiaty. Świetnie nadaje się do obsadzania ścian budynków, a także ogrodzeń. Preferuje kwaśną glebę, kwitnie w czerwcu i lipcu, a jej kwiaty mają kolor biały.

Hortensja krzewiasta

To krzew, którego największą atrakcją są duże kwiatostany. Gałęzie aż zwisają pod ich ciężarem! Odmianę tę szczególnie poleca się do przydomowych ogrodów. Najlepiej będzie wzrastać, jeśli zapewni się jej lekko kwaśne podłoże, a także miejsce osłonięte od wiatru. Jest najbardziej morozodporną odmianą tego gatunku, ale może przemarzać w czasie wyjątkowo mroźnych zim.

Uprawa hortensji

Warto podkreślić, że hortensje zdecydowanie najlepiej czują się w morskim klimacie, który cechuje łagodność i spora wilgotność powietrza. Dlatego właśnie również w Polsce najbujniejsze okazy można zauważyć na Pomorzu oraz w zachodniej części kraju. Rodzaj gleby także nie jest im obojętny, preferują ziemię przepuszczalną, wilgotną i próchniczną, nie będą czuły się dobrze w glebach zalewowych i gliniastych. Dobrze jest wybrać dla hortensji stanowisko słoneczne lub półcieniste - półcień zapewnia im dobry rozwój, a słońce sprzyja bujnemu kwitnieniu.

Przycinanie hortensji

Hortensję należy przycinać raz do roku, najlepiej wczesną wiosną. Cięcia należy dokonać nisko przy ziemi, tak by pozostały tylko krótkie fragmenty pędów z dwoma lub trzema pękami. Dzięki temu wyrosną silne i zdrowe pędy, na których wraz z końcem lata pojawią się kwiaty.

>>> Odmładzanie roślin 

Hortensja – kiedy sadzić?

Hortensje można sadzić niemal przez cały sezon - od początku wiosny aż do jesieni. Pamiętaj jednak, że okazy sadzone na wiosnę wymagają obfitego podlewania. Ziemia do hortensji powinna być żyzna, wilgotna i lekko kwaśna, najlepiej o pH 5,5–6,0. Ziemię alkaliczną najlepiej będzie zakwasić torfem i siarczanem glinu. Na stanowisko dla hortensji dobrze jest wybrać miejsce nasłonecznione i ukryte przed działaniem wiatru.

Przed rozpoczęciem sadzenia należy pozbyć się chwastów i spulchnić glebę. Powinna być ona także rozdrobniona, wilgotna i napowietrzona. Można ją także wzbogacić, używając obornika lub kompostu. Hortensje poradzą sobie także w gliniastej glebie, pod warunkiem, że nie będzie ona nazbyt zbita. Pamiętaj również, że wykopany dół pod hortensję powinien być dwa razy większy od bryły korzeniowej. Warto jest także dodatkowo wyłożyć go drenażem z gruboziarnistego piasku.

Zobacz też:

>>> Sposoby na piękny i tani ogród

>>> Bratki – uprawa i pielęgnacja krok po kroku

>>> 

Oprysk mocznikiem. Kiedy i jak stosować? 

Zobacz film: Najczęstsze problemy ogrodowe. Łukasz Skop odpowiada. Źródło: Dzień Dobry TVN.

>>> Zobacz zapis czatu z Łukaszem Skopem.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie