Pogotowie dla roślin, czyli jak uratować paprotkę. "Najważniejsze trzy czynności"

Pogotowie dla roślin
Źródło: Dzień Dobry TVN
Ratujemy paprotkę Barbary
Ratujemy paprotkę Barbary
HGTV: Paprocie w ogrodzie
HGTV: Paprocie w ogrodzie
HGTV: Ogród w sosnowym gaju
HGTV: Ogród w sosnowym gaju
HGTV: Rośliny pnące. Jak przycinać wisterię?
HGTV: Rośliny pnące. Jak przycinać wisterię?
HGTV: Drzewa owocowe w ogrodzie
HGTV: Drzewa owocowe w ogrodzie
HGTV: Jak poradzić sobie z nadmiarem wody w ogrodzie?
HGTV: Jak poradzić sobie z nadmiarem wody w ogrodzie?
HGTV: Idealne rośliny do oczka wodnego
HGTV: Idealne rośliny do oczka wodnego
HGTV: Ogród z czerwonymi akcentami
HGTV: Ogród z czerwonymi akcentami
HGTV: Różne rodzaje podpór ogrodowych
HGTV: Różne rodzaje podpór ogrodowych
HGTV: Drewniany taras. Jak dbać o drewno?
HGTV: Drewniany taras. Jak dbać o drewno?
HGTV: Bergenia w ogrodzie. Jak o nią dbać?
HGTV: Bergenia w ogrodzie. Jak o nią dbać?
HGTV: Wiecznie powiększający się dom
HGTV: Wiecznie powiększający się dom
Kwiaty doniczkowe są ozdobą domu, dlatego chcemy, by były ładne i zdrowe. Jak pielęgnować paproć, by została z nami jak najdłużej? Jak uratować przesuszoną roślinę? Co lubi ona najbardziej, a na co trzeba zwrócić szczególną uwagę? Sprawdzonymi sposobami podzielił się z nami Dawid Oleszko, pasjonat ogrodnictwa.

Ratujemy paprotkę

Dawid Oleszko przyznaje, że rośliny to dla niego zabawa i przyjemność. - Zaczęło się od kilku, później było kilkanaście, kilkadziesiąt. Po dwusetnej przestałem liczyć- wspominał.

- Rośliny przesadzam, ratuję, rozmnażam. Podpowiadam, w jaki sposób pielęgnuję rośliny, jak je uprawiać, tak, aby zostały z nami jak najdłużej - wyjaśniał.

Bohater naszego reportażu pomaga Barbarze, która przywiozła paproć od mamy. Chciałaby uratować roślinę, odżywić ją i przywrócić do czasu świetności.

Jak uratować paprotkę?

- Cóż ja widzę tutaj nie tak? Suche liście, suche korzenie powietrzne. Sprawdźmy podłoże. Wysuszone na wiór. Roślina przeznacza energię na usunięcie tego liścia, więc trzeba pomóc roślinie usunąć całego liścia wraz z ogonkiem u samej nasady - pokazywał Dawid Oleszko.

Na co trzeba zwrócić uwagę? - Wszyscy proszę wbić to sobie do głowy: nie gmeramy za dużo w korzeniach paproci. Dlaczego? Bo korzenie paproci są ekstremalnie cieniutkie i delikatne.

Potem zostawiamy paproć na około pół godziny w spokoju, aby naruszone przez nas korzenie mogły się zagoić. W międzyczasie zrobimy odpowiednią mieszankę podłoża.

- Zaczynamy od ziemi uniwersalnej, której potrzebujemy cztery garście. Dwie garście przekompostowanej kory iglastej, lekko zakwasza podłoże, a takie paprocie właśnie lubią. Węgiel drzewny ma właściwości, które ograniczają rozwój bakterii i grzybów. Perlit ma rozluźnić odrobinę mieszankę - tłumaczył pasjonat ogrodnictwa.

Co jest jeszcze ważne przy paprociach, to są otwory drenażowe w dnie doniczki. - Woda nie może zalegać w ziemi - podkreślił ekspert.

3 rzeczy, które lubi paproć

Dawid Oleszko wymienił najważniejsze trzy czynności, które polubi twoja paproć. Pierwsza - podlewanie wodą przegotowaną, odstaną, o temperaturze pokojowej. Po drugie - odpowiednie stanowisko - jasne miejsca z dużą ilością rozproszonego światła. A na koniec - odżywianie nawozem dla paproci. - Ale dopiero tak gdzieś za miesiąc - zaznaczył Dawid Oleszko.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości