pogotowie

  pogotowie

  W połowie kwietnia, kilka minut przed godziną szóstą rano, pani Zofia zaalarmowała męża. Kobieta miała poważne problemy z oddychaniem. - Liczyłem, że przyjadą i jej pomogą. Gdyby podjęli próbę reanimacji, żona by żyła i syn by miał matkę. Jednym słowem ratownicy pozbawili ją życia – uważa pan Stanisław, mąż zmarłej 66-letniej pani Zofii. Dlaczego wezwani na pomoc ratownicy nie podjęli akcji reanimacyjnej?

  W Sejmie trwają właśnie prace nad nowelizacją ustawy o ratownictwie medycznym. Budzą one kontrowersje w środowiskach związanych z ratownictwem. O sprawie rozmawialiśmy z dr. Jackiem Górnym, ordynatorem szpitalnego oddziału ratunkowego w Poznaniu i ratownikiem medycznym Arielem Szczotokiem.

  Od 1 października nastąpią zmiany w nocnej i świątecznej opiece medycznej. Jakie? Czy zmiany będą korzystne dla pacjenta? O tym mówiła w Dzień Dobry TVN Rzecznik Prasowy NFZ Sylwia Wądrzyk.

  Być może już niedługo ratownicy medyczni będą jeździli na moto-ambulansach. W co wyposażone są karetki na dwóch kółkach? Czy taki motocykl będzie miał takie same prawa jak typowa karetka? Sprawdził to prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak.

  Według raportu Ministerstwa Zdrowia w ciągu roku dyspozytorzy ratownictwa medycznego odebrali ponad 6,5 mln zgłoszeń, z czego ponad 997 były to połączenia fałszywe, złośliwe lub żarty. Polacy nie wiedzą w jakich sytuacjach zadzwonić pod numer 999, czy może nie traktują pracy ratowników medycznych poważnie? A może po prostu nie zdają sobie sprawy, że w czasie, gdy ratownicy jadą do nieuzasadnionego wezwania ktoś może umierać? Jakie są konsekwencje wezwania karetki bez powodu? O najgłupszych i najdziwniejszych sytuacjach w pracy opowiedzieli w Dzień Dobry TVN pracownicy ratownictwa medycznego: Ariel Szczotok, Kamil Miodek i Marcin Soboń.

  Po skończonej służbie wracał do domu. Na poboczu leżał nieprzytomny mężczyzna. Nikt nie zwrócił na niego uwagi. Zatrzymała się tylko jedna osoba. Postanowiliśmy sprawdzić, czy naprawdę w naszym kraju panuje taka znieczulica, jak wskazują na to liczne relacje.

  Pacjenci wzywają ich do bólu kręgosłupa, do bólu gardła, a nawet gorączki. A powinni do udaru, zawału czy wypadku drogowego. Twierdzą, że najwięcej problemów nastręczają im ludzie pod wpływem alkoholu. Jak wygląda praca ratownika medycznego? Goścmi Dzień Dobry TVN byli ratownicy medyczni: Jacek Rosłonek, Paweł Piekut, Ariel Szczotok. Jak są hartowani? Jak radzą sobie w obcowaniu ze śmiercią? Czy kiedykolwiek tracą zimną krew?

  Przed maskę samochodu wybiegł mu dzik. Wpadł w poślizg i uderzył w drzewo. Z miejsca wypadku zabrała go karetka, w którą w drodze do szpitala wjechał samochód. To naprawdę cud, że Pan Bartosz Pałgan żyje.

  Jest trenerem MMA oraz pediatrą. Podobno wygląda jak chuligan. Jak reagują na niego pacjenci, Ci mali i Ci duzi? Czy jego warunki fizyczne pomagają mu w pracy? Gościem Dzień Dobry TVN był Maciej Kaczówka. Czy kocha bardziej sport, czy dzieci?

  Reporter Adam Kasprzyk spotkał się w Słupsku z najstarszym pracującym lekarzem pogotowia w Polsce. Lekarz ma 92 lata i pracuje od 1947 roku.

  Zaledwie kilka dni temu usłyszeliśmy wspaniałą historie ratownika ze Szprotawy, który instruując przez telefon matkę pomógł uratować dziecko, które straciło oddech. W Dzień Dobry TVN przyjrzeliśmy się bliżej ludziom, którzy znajdują się po drugiej stronie słuchawki numerów interwencyjnych. Kim są Ci, którzy odbierają telefon kilka tysięcy razy dziennie? Czy każdy może zostać dyspozytorem? Jakie trzeba spełniać warunki by pomagać, a nie szkodzić?