Co zrobić, kiedy znajdziemy lisa? "To nie są szczeniaki, nie wolno ich przytulać"

Małe liski w wielkim mieście
Na początku maja w centrum Jastrzębia Zdroju, a dokładniej w Miejskim Ośrodku Kultury, pojawili się niespodziewani goście. Były to lisy, które swoją obecnością zaskoczyły pracowników placówki. Dzikie zwierzęta mogły liczyć na pomoc Leśnego Pogotowia w Mikołowie.

Lisy w Miejskim Ośrodku Kultury

Zwierzęta ukryły się w budynku i przez długi czas pozostawały niewidoczne, dopóki nie zdechła lisica, która zaczęła wytwarzać nieprzyjemny zapach. Jej młode ocalały.

- Przychodząc w piątek przed długim weekendem dowiedziałem się, że w jednym z pomieszczeń ośrodka pojawił się nieprzyjemny zapach. Strażacy powiedzieli, że jest lisica, która padła. A oprócz niej dwa młode liski. Pomoc w złapaniu lisków po długim weekendzie zaoferowali leśnicy. Jednak do tej pory maluchy nie mogły zostać bez opieki - relacjonował Janusz Jurczak, dyrektor MOK w Jastrzębiu-Zdroju.

- Stwierdziliśmy, że nie zostawimy ich bez jedzenia i bez picia. Kupiliśmy karmę dla psów, bo przeczytaliśmy, że te liski są z rodziny psowatych - podsumował Wojciech Chodakowski, pracownik MOK w Jastrzębiu-Zdroju.

Człowiek narusza terytorium lisów

Leśne Pogotowie to miejsce, które dzikim zwierzętom zapewnia fachową pomoc i leczenie, a potem zwraca naturze. Jeden z lisków trafił do Mikołowa, gdzie będzie czekał na swoje rodzeństwo.

- Będę utrzymywał i pielęgnował jego dzikość. Nie będzie głaskania i przytulania, chociaż jak spojrzymy na niego chciałoby się go przytulać, ale to nie jest szczeniaczek i nie można tego robić. Zaczniemy robić wszystko, żeby to zwierzę trafiło na wolność - powiedział Jacek Wąsiński, z Leśnego Pogotowia w Mikołowie.

- Coraz mniej jest miejsc, gdzie te lisy mogą przebywać z dala od ludzi. Wchodzimy w każde możliwe miejsce z budową domów itd. Lis przy tym człowieku zawsze bywa - dodał.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

Reporter: Dagmara Kowalczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości