Ogródki działkowe. Ile kosztują i na czym polega ich zakup?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ile kosztują ogródki działkowe i jak je kupić?
Ile kosztują ogródki działkowe i jak je kupić?
Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domu
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Dżungla w domu
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Kaktusy - dzieci Słońca
Kaktusy - dzieci Słońca
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Grunt to ziemia
Grunt to ziemia
Bukiety z suszonych kwiatów
Bukiety z suszonych kwiatów
Pielęgnacja osłabionych roślin
Pielęgnacja osłabionych roślin
Nadchodzi sezon letni, a wraz z nim uaktywniają się wszyscy działkowicze. Ci, którzy nie mają własnego kawałka ziemi, zastanawiają się, jak wejść w jego posiadanie i co zgodnie z regulaminem mogą na tym terenie robić. Ile kosztują działki ROD przy panującej inflacji? W Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to Macieja Mindaka, specjalistę od rynku nieruchomości.

ROD - koszt ogródków działkowych w 2022 roku

Pandemia i związana z nią chęć wyrwania się z domu oraz odpoczynku na łonie natury doprowadziły na przestrzeni dwóch ostatnich lat do znacznej popularyzacji rodzinnych ogródków działkowych. Dla wielu Polaków, którzy pragnęli zaczerpnąć świeżego powietrza w bezpiecznym miejscu i z dala od innych osób, idealnym rozwiązaniem było znalezienie kawałka ziemi.

Pani Agnieszka, która ugościła reportera Dzień Dobry TVN Piotra Wojtasika w swoim ogródku działkowym, cztery lata temu zapłaciła za ziemię około 10 tysięcy złotych. Jakie są aktualne ceny ROD?

- Może zacznijmy od rekordów. Najwyższa oferta, jaką znalazłem, to 370 tysięcy złotych. Dokładnie rok temu też robiłem analizę tych kosztów i najdroższa była wtedy za 300. To pokazuje, że ktoś jednak prawdopodobnie kupi taką działkę - opowiada przed kamerami Maciej Mindak, specjalista od rynku nieruchomości.

Ekspert potwierdza, że cena dzierżawy działki zależy w dużej mierze od lokalizacji. Im większe miasto, tym jest ona wyższa. Jednocześnie agent nieruchomości zaznacza, że w bardziej szczegółowej analizie można zauważyć spadek kwot, mimo szalejącej inflacji.

- Patrząc na stołeczny rynek ogródków działkowych, między 20 a 200 tysięcy złotych. Rok temu było między 25 a 250 tysięcy, więc te ceny trochę spadły. W pozostałych miastach też. Na przykład w Gdańsku było rok temu tak jak w Warszawie od 20 do 200, teraz jest od 15 do 150 tysięcy - uświadamia specjalista.

Ogródki działkowe nie są naszą własnością. Czego nie można robić na ich terenie?

Kupno ogródków działkowych polega na wydzierżawieniu ziemi od zarządu terenu. - Notariusz nie jest nam potrzebny, żeby sporządzić akt przeniesienia własności, bo tutaj nie przenosimy własności. My zawieramy umowę, która pozwala nam użytkować. (...) To, co postawimy na tej ziemi, będzie nasze. Natomiast sama ziemia do nas nie należy - tłumaczy Maciej Mindak.

Ogródki działkowe mają charakter rekreacyjny. Ze względu na bliskie położenie od terenów dzierżawionych przez inne osoby, zarząd sporządza normy korzystania z zieleni. Działki nie powinny mieć więcej niż 500 metrów i nie można ich scalać. Istnieje reguła, że jednej osobie przysługuje zazwyczaj tylko jeden ogródek.

- Jeśli chodzi o ROD, mamy regulamin, który nam mówi, co można, a czego nie można - wyjaśnia ekspert od nieruchomości. Oto przykładowe zasady:

 • nie można przeszkadzać pozostałym działkowiczom (głośne imprezy);
  • nie można zbudować murowanego grilla;
   • nie można mieszkać na stałe;
    • ogrodzenie nie może być wyższe niż metr.

     Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

     Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

     Zobacz także:

     Autor: Berenika Olesińska

     Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

     podziel się:

     Pozostałe wiadomości