ROD - koszt ogródków działkowych w 2022 roku
Pandemia i związana z nią chęć wyrwania się z domu oraz odpoczynku na łonie natury doprowadziły na przestrzeni dwóch ostatnich lat do znacznej popularyzacji rodzinnych ogródków działkowych. Dla wielu Polaków, którzy pragnęli zaczerpnąć świeżego powietrza w bezpiecznym miejscu i z dala od innych osób, idealnym rozwiązaniem było znalezienie kawałka ziemi.
Pani Agnieszka, która ugościła reportera Dzień Dobry TVN Piotra Wojtasika w swoim ogródku działkowym, cztery lata temu zapłaciła za ziemię około 10 tysięcy złotych. Jakie są aktualne ceny ROD?
- Może zacznijmy od rekordów. Najwyższa oferta, jaką znalazłem, to 370 tysięcy złotych. Dokładnie rok temu też robiłem analizę tych kosztów i najdroższa była wtedy za 300. To pokazuje, że ktoś jednak prawdopodobnie kupi taką działkę - opowiada przed kamerami Maciej Mindak, specjalista od rynku nieruchomości.
Ekspert potwierdza, że cena dzierżawy działki zależy w dużej mierze od lokalizacji. Im większe miasto, tym jest ona wyższa. Jednocześnie agent nieruchomości zaznacza, że w bardziej szczegółowej analizie można zauważyć spadek kwot, mimo szalejącej inflacji.
- Patrząc na stołeczny rynek ogródków działkowych, między 20 a 200 tysięcy złotych. Rok temu było między 25 a 250 tysięcy, więc te ceny trochę spadły. W pozostałych miastach też. Na przykład w Gdańsku było rok temu tak jak w Warszawie od 20 do 200, teraz jest od 15 do 150 tysięcy - uświadamia specjalista.
Ogródki działkowe nie są naszą własnością. Czego nie można robić na ich terenie?
Kupno ogródków działkowych polega na wydzierżawieniu ziemi od zarządu terenu. - Notariusz nie jest nam potrzebny, żeby sporządzić akt przeniesienia własności, bo tutaj nie przenosimy własności. My zawieramy umowę, która pozwala nam użytkować. (...) To, co postawimy na tej ziemi, będzie nasze. Natomiast sama ziemia do nas nie należy - tłumaczy Maciej Mindak.
Ogródki działkowe mają charakter rekreacyjny. Ze względu na bliskie położenie od terenów dzierżawionych przez inne osoby, zarząd sporządza normy korzystania z zieleni. Działki nie powinny mieć więcej niż 500 metrów i nie można ich scalać. Istnieje reguła, że jednej osobie przysługuje zazwyczaj tylko jeden ogródek.
- Jeśli chodzi o ROD, mamy regulamin, który nam mówi, co można, a czego nie można - wyjaśnia ekspert od nieruchomości. Oto przykładowe zasady:
- nie można przeszkadzać pozostałym działkowiczom (głośne imprezy);
- nie można zbudować murowanego grilla;
- nie można mieszkać na stałe;
- ogrodzenie nie może być wyższe niż metr.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Pnącza kwitnące w Twoim ogrodzie – co warto o nich wiedzieć?
- Środki chwastobójcze - jakie najlepiej zastosować w ogrodzie i na działce?
- "Miejskie ogrodnictwo", czyli zielony świat w mieście. Co, gdzie i kiedy sadzić?
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN