Ogród

Środki chwastobójcze - jakie najlepiej zastosować w ogrodzie i na działce?

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
kobieta, która opryskuje rośliny
bluecinema/Getty ImagesJakie środki chwastobójcze stosować?

Środki chwastobójcze pomagają uporać się z niechcianym na naszej działce czy polu zielem. Jednocześnie sprawiają, że hodowane przez nas warzywa, owoce, a także trawnik nie muszą rywalizować ze szkodnikami o wodę i składniki odżywcze. Warto wiedzieć, jakie środki chwastobójcze wybrać, by nie zaszkodzić innym roślinom, oraz jak poprawnie je zastosować.

Środki chwastobójcze stosowane w rolnictwie

Środki chwastobójcze stosowane w rolnictwie to nic innego jak herbicydy, czyli pestycydy, które służą do eliminowania chwastów z upraw. Ich działanie może być selektywne lub nieselektywne. Te pierwsze działają tylko na wskazaną na opakowaniu grupę lub grupy roślin. Nieselektywne, dzięki zawartości glifosatu, usuwają wszelką roślinność z obszaru, na którym zostały zastosowane. Zalecane są do kompletnego odchwaszczenia gleby przed pierwszym wysiewem lub posadzeniem sadzonek roślin. Wyróżniamy środki chwastobójcze do chwastów jednoliściennych (np. chwastnica jednostronna, miotła zbożowa, palusznik krwawy) lub dwuliściennych (np. babka lancetowata, kąkol polny, komosa biała).

Rośliny i kwiaty

Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domuDzień Dobry TVN
wideo 2/11

Na rynku znaleźć można też hybrydy usuwające obydwa rodzaje ziela. Środki chwastobójcze stosowane mogą być przed siewem czy sadzeniem, przed wzejściem rośliny lub nalistnie. Mogą działać kontaktowo, niszcząc część rośliny, która miała kontakt z pestycydem albo wnikać do jej wnętrza. Warto zaznaczyć, że oferta herbicydów jest bardzo rozbudowana i można znaleźć je w formie: granulatu, proszku, płynu, koncentratu do sporządzania oprysków, a także środków doglebowych. Istotne jest, aby odpowiednio dobrać rodzaj pestycydu do określonej grupy roślin. Jego optymalne działanie będzie zauważalne jedynie w przypadku zastosowania odpowiednich proporcji środka i wody przy sporządzaniu roztworu oraz przy opryskiwaniu pola czy działki w odpowiedniej temperaturze - od 0 °C do 22 °C, w zależności od zastosowanego środka. Nie należy stosować pestycydów, których termin ważności minął.

Środki chwastobójcze doglebowe jako sztandarowe pestycydy

Środki chwastobójcze doglebowe są coraz częściej stosowane w rolnictwie. Wszystko dzięki ich łatwemu stosowaniu oraz silnemu działaniu. Herbicydy pobierane są przez chwasty z gleby. Stosowane mogą być przed siewem, równolegle z nim lub po - zapewniają wysoką elastyczność. Warunkiem koniecznym skuteczności tych produktów jest wilgotna, spulchniona gleba. Środki chwastobójcze tego typu posiadają jedną zasadniczą wadę: stosowane są w przypadku bardzo młodych chwastów, dlatego czasem mogą wystąpić problemy z rozpoznaniem roślin, a co za tym idzie, z dobraniem odpowiedniego rodzaju pestycydu.

Środki chwastobójcze na fasole

Fasola jest jednym z najczęściej atakowanych przez chwasty warzyw. Ziele, które pojawia się na jej plantacjach, to m.in.: perz właściwy, samosiew zbóż, chwastnica jednostronna, miotła zbożowa i owies. Środki chwastobójcze zwalczające je, z reguły posiadają w swoim składzie bentazon w stężeniu ok. 40-50%. Pestycydy na fasolę mogę być stosowane również w przypadku chwastów w grochu, marchwi, ziemniakach, rzepaku i ogórkach.

Środki chwastobójcze na truskawki

Bez znaczenia, czy mamy małe poletko truskawek, czy ogromne pole uprawne - chcemy, by nasze owoce były piękne i dorodne. Ziele nie jest mile widziane, zwłaszcza że stanowi dla truskawek silną konkurencję o wodę i składniki odżywcze. W ich otoczeniu najczęściej rosną: mniszek lekarski, mlecz polny, rdest ptasi, koniczyna, krwawnik. Środki chwastobójcze w truskawkach stosowane zawierają substancję aktywną - pendimetaliny, które pozwalają na skuteczne usunięcie ziela bez wpływu na krzaczki owocowe. Warto również przed sadzeniem sadzonek oczyścić cały obszar pod uprawę za pomocą nieselektywnych środków. Owoce można zasadzić (w zależności od użytego herbicydu) już miesiąc lub 1,5 po zabiegu. Podobnie działają środki chwastobójcze w malinach.

Środki chwastobójcze na trawnik

Trawnik może być chlubą ogrodu lub utrapieniem dla właścicieli. Aby cieszył oko, konieczne jest właściwe dbanie o niego. Do zwalczania chwastów należy zastosować środki chwastobójcze selektywne, które usuną ziele, takie jak np.: mniszek lekarski, babka lancetowata, bodziszek drobny, gwiazdnica pospolita, jaskier polny, koniczyna polna, krwawnik pospolity, rogownica pospolita, rumianek pospolity, stokrotka polna. Składniki aktywne, które mogą zawierać środki chwastobójcze na trawnik, to m.in. mekoprop, MCPA, czy dikamba. Pobierane są one przez liście chwastów i powodują ich zdeformowanie, a następnie zahamowanie wzrostu i zamieranie. Opryski trawnika powinny być wykonywane w bezwietrzną i bezdeszczową pogodę. Wysoka, ale nie upalna temperatura sprzyja działaniu środków. Zalecana to ta pomiędzy 15 °C a 22 °C. Warto zaznaczyć, że środki chwastobójcze nie mogą być zastosowane na świeżo skoszony trawnik.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: bluecinema/Getty Images

Pozostałe wiadomości