Dzięki znajomości materiału z jakiego został zrobiony pomnik można uniknąć uszkodzenia go podczas mycia. Inaczej czyści się groby z marmuru, a inaczej z piaskowca. Są jednak wspólne zasady, których warto przestrzegać.
Jakich produktów nie powinno się używać do czyszczenia grobów?
Silne środki chemiczne do czyszczenia grobów
Wybierając środki chemiczne trzeba mieć na uwadze z czego zrobiony jest pomnik. Czyszcząc nagrobki z marmuru nie powinno stosować się żrących produktów. Nawet pasta z wody utlenionej z sodą oczyszczoną może powodować uszkodzenia. Produkty chemiczne, które służą do czyszczenia, mogą powodować odbarwienia. Wybierając produkt, warto upewnić się, że może być stosowany do typu materiału, z którego zrobiony jest nagrobek. Warto też wykonać próbę, sprawdzającą, czy nie uszkodzi się pomnika.
Szpatułki i szczotki do czyszczenia grobów
Wybierając szpatułki i szczotki do czyszczenia grobów poleca się przede wszystkim delikatne produkty. Metalowe szpatułki do zdrapywania zanieczyszczeń, szczotki druciaki i z metalowym włosiem nie nadają się do czyszczenia pomników. Bardzo łatwo mogą zarysować niemal każdy rodzaj nagrobka. Zatem czego można używać? Lepiej zdecydować się na miękkie gąbki, szpatułki z plastiku lub drewna oraz ściereczki z mikrofibry.
Pastowanie, woskowanie i natłuszczanie grobów
Woskowanie, pastowanie oraz natłuszczanie może być dobre dla nagrobków wykonanych z lastryko, piaskowca i betonu. Jednak takich zabiegów nie powinno wykonywać się na marmurze - woskowanie ich i natłuszczanie sprawia, że kurz i inne zanieczyszczenia bardziej przylegają do grobu i kolejne czyszczenie będzie znacznie trudniejsze. Marmur naturalnie ma połyskliwą fakturę, do utrzymania tego należy stosować delikatne środki czyszczące i ściereczki z mikrofibry do przecierania.
Na co zwrócić uwagę czyszcząc groby?
Przede wszystkim należy zwracać uwagę na to, z czego zrobiony jest grób. Inaczej czyści się nagrobki z lastryko, a inaczej z marmuru. Zanim zacznie się czyścić grób, poleca się wykonanie próby. Środek, którego planuje się użyć, warto nałożyć na materiał w miejscu, w którym będzie mało widoczny. Pozostawić na 5-10 minut - łagodne środki, na 3-5 minut - agresywne środki. Po tym czasie zmyć wodą, przetrzeć delikatną szmatką i sprawdzić, czy pozostał ślad. Jeśli nie - produktu można bezpiecznie używać na całym nagrobku, jeśli tak - lepiej preparat odstawić lub, jeśli konieczne jest jego użycie, rozcieńczyć z wodą.
Zobacz wideo: Jak wkomponować podkłady kolejowe w ogród?
Zobacz także:
- Jak przygotować grób na dzień Wszystkich Świętych?
- Czym czyścić groby? Sprawdź domowe sposoby na czyszczenie pomników
- Miejsce na cmentarzu – ile kosztuje? Jak wybrać miejsce na cmentarzu?
Autor: Teofila Siewko
Źródło zdjęcia głównego: lolostock/Getty Images