Porady

Miejsce na cmentarzu – ile kosztuje? Jak wybrać miejsce na cmentarzu?

Porady

Aktualizacja:
krzyż cmentarz

Ile kosztuje miejsce na cmentarzu, jaki wybrać cmentarz dla zmarłej osoby i jakich formalności należy dokonać? To pytania, na które w sytuacji śmierci bliskiej nam osoby, smutku i żalu, zdecydowanie trudno będzie nam odpowiedzieć, dlatego warto wcześniej poznać, jak wyglądają kwestie związane z wyborem odpowiedniego cmentarza.

Cmentarze w Polsce dzielą się na cmentarze komunalne (gminne) i wyznaniowe. Wszystkie miejsca na cmentarzu są płatne, a to, ile kosztuje miejsce na cmentarzu, zależy od szeregu czynników. Mając na celu zapewnienie godnego pochówku osobie zmarłej, należy wybrać taką lokalizację, która przede wszystkim odpowiadałaby woli i kwestiom wyznaniowym zmarłego.

Więcej:

Pierwsze kroki po śmierci bliskiej osoby

Strata bliskiej nam osoby to prawdopodobnie najtrudniejszy moment w życiu każdego z nas. W takiej sytuacji trudno nam myśleć praktycznie – potężny ból jest w stanie sparaliżować, a myśli zwykle krążą tylko wokół osoby zmarłej. Niestety, śmierć bliskiej osoby to także moment, w którym jesteśmy zmuszeni do wykonania poszczególnych obowiązków związanych z pochówkiem zmarłego.

Niewątpliwie pierwszą czynnością będzie skontaktowanie się z wybranym zakładem pogrzebowym , który zadba o ciało i odpowiednio przygotuje je do pogrzebu. Konieczne jest zorganizowanie całej procedury pogrzebowej, która może być bardzo skromna, ale także stanowić okazję do wykazania solidarności przez rodzinę wobec napotkanej tragedii (np. poprzez organizację stypy). Dalsze czynności obejmują kwestie związane z grobem. Bezapelacyjnie najdroższym elementem każdego pogrzebu jest sam nagrobek . Ich ceny w różnych zakładach kamieniarskich wahają się średnio od 2000 do nawet 7500 zł. Przypomnijmy, że w ramach tzw. zasiłku pogrzebowego na wszystkie koszty związane z pogrzebem otrzymujemy ok. 4000 zł.

Zobacz także: Mysłowice dają zniżkę na pogrzeb dla ofiar dopalaczy

Nieodłącznym elementem przygotowań do godnego pożegnania zmarłej lub zmarłego jest wybór właściwego cmentarza . Decyzję można podjąć na podstawie kilku czynników, w tym m.in. tego, ile kosztuje miejsce na cmentarzu jednym, a ile na drugim. Różnice w cenach są bardzo duże i zależą od rodzaju cmentarza, jego położenia i bezpośredniej lokalizacji grobu. Wybór właściwego cmentarza powinien uwzględniać także preferencje światopoglądowe zmarłej osoby (rodzaj wyznania) i położenie cmentarza względem domów najbliższych członków rodziny.

Rodzaje cmentarzy w Polsce

W Polsce występuje podział na dwa rodzaje cmentarzy – wyznaniowe i komunalne . Pierwsze są zwykle zdecydowanie mniejsze pod względem powierzchni i rzadziej spotykane. Cmentarze wyznaniowe , zgodnie z nazwą, służą do pochówku osób o określonej wierze. Nadzór nad cmentarzami wyznaniowymi sprawują określone jednostki Kościoła Katolickiego lub innego wyznania. Ze względu na popularność wyznania katolickiego, najczęściej możemy spotkać właśnie katolickie cmentarze wyznaniowe, ale nie tylko – istnieją także cmentarze ewangelickie, judaistyczne, prawosławne i muzułmańskie (tatarskie).

Zobacz także: "Co łaska" ustalona z góry?

Cmentarze komunalne zarządzane są z kolei przez władze gminne. Znajdują się w zasadzie w każdej miejscowości. Na cmentarzu komunalnym może być pochowana każda osoba, niezależnie od swego wyznania. Z tego powodu, przechadzając się po danym cmentarzu komunalnym, możemy natrafić na różne symbole religijne, nie tylko krzyże katolickie.

Ile kosztuje miejsce na cmentarzu i od czego to zależy?

Na koszt związany z pochówkiem na określonym cmentarzu składa się kilka czynników. To, ile kosztuje miejsce na cmentarzu , będzie zależeć od wysokości opłat wyznaczonych przez administrację cmentarza (gminę w przypadku cmentarza komunalnego lub dany Kościół w przypadku cmentarza wyznaniowego). Wykupując miejsce na cmentarzu, dokonujemy odgórnej, zbiorczej opłaty za 20 lat przechowywania ciała na cmentarzu . Termin ten precyzowany jest przez ustawę o cmentarzach i chowaniu zmarłych z 1959 roku z późn. zm. Po tym okresie jednostka zarządzająca danym cmentarzem wystosuje odpowiednie pismo, informujące o konieczności przedłużenia opłaty (w przypadku braku zapłaty grób może zostać zgodnie z prawem zlikwidowany).

Średnia wysokość opłaty za miejsce na cmentarzu na okres 20 lat waha się w okolicach 500 zł . Zwykle niższe koszty występują na cmentarzach zlokalizowanych w mniejszych miejscowościach. Z wyższymi opłatami będziemy mieli do czynienia w dużych miastach (ceny za miejsce na cmentarzu w Warszawie mogą oscylować nawet w granicach 600–1000 zł).

Innym istotnym czynnikiem wpływającym na to, ile kosztuje miejsce na cmentarzu, jest położenie grobu. Przykładowo, miejsca zlokalizowane w pobliżu głównych alei cmentarza są droższe niż te, które znajdują się na uboczu . Wyższe ceny dotyczą także miejsc przeznaczonych dla kilku osób. Wyróżnia się także groby pogłębione i niepogłębione, co także wpływa na ostateczną cenę. Jednoosobowe groby ziemne są tańsze od grobów rodzinnych, jednakże przy wyborze miejsca na cmentarzu musimy się kierować przede wszystkim wolą zmarłego – nie zawsze dana osoba pragnęła być pochowana z niektórymi członkami rodziny.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości