Agrest - wszystko, co należy wiedzieć o tym owocu i jego uprawie na działce

Miska z agrestem
Fot: Ryhor Bruyeu,EyeEm / gettyimages.com
Uprawa agrestu na działce czy w ogródku to zajęcie zyskujące na popularności przez amatorskich ogrodników i nie tylko. Dlaczego? Agrest jest pysznym owocem, rosnącym w umiarkowanym klimacie i niewymagającym zapewnienia skomplikowanych warunków rozwojowych.

Agrest to owoc szeroko używany w polskiej kuchni. Dzięki swojemu słodko-kwaśnemu smakowi świetnie nadaje się do deserów czy smarowideł do pieczywa. Dodatkowo jest zdrowy i doskonale wpływa na organizm. Jego różnorodność i dość niewymagająca uprawa sprawiają, że jest często uprawiany amatorsko.

Agrest – właściwości i wpływ na zdrowie

Agrest jest krzewem należącym do rodziny agrestowatych, który potrafi osiągać ponad metr wysokości. Odznacza się lekko falowanymi liśćmi, pod którymi kryją się pojedyncze ciernie. Agrest ma małe kwiaty białe, żółte bądź czerwone. Owoce agrestu są okrągłe, mają średnicę około 2 cm i są w kolorach takich samych jak kwiaty. Ich skórka jest najczęściej pokryta delikatnym meszkiem.

Owoce agrestu są jadalną częścią tego krzewu – środek owocu jest soczysty i delikatny. Owoce najlepiej smakują po osiągnięciu pełni dojrzałości, są wtedy słodkie i najzdrowsze. Agrest można jeść na surowo, bezpośrednio z krzaka. Doskonale również nadaje się do deserów, jak i do przetworów – dżemów, soków do herbaty czy wody, a także kompotów.

Agrest jest owocem bardzo zdrowym, zawierającym mnóstwo witamin. Znajdziemy w nim witaminę C, witaminy z grupy B, jak i P. Najbardziej jednak jest bogaty w witaminę A. Owoc ten doskonale wpływa na oczy, ze względu na obecność luteiny. Zapobiega ona chorobom przewlekłym oczu. Agrest ma w sobie również sporo minerałów takich jak: żelazo, magnez, fosfor, sód i wapń. Ich działanie przynosi wiele korzyści organizmowi, np. kojąco wpływa na układ trawienny, chroni przed anemią czy obniża cholesterol we krwi. Dojrzałe owoce agrestu mają w sobie serotoninę, która działa przeciwnowotworowo.

Jak uprawiać agrest – przygotowanie stanowiska

Uprawa agrestu najlepiej sprawdzi się w miejscach ciepłych, z odpowiednią ilością słońca. Agrest dobrze rozwija się w glebach raczej piaszczystych, żyznych i zawierających próchnicę, jak i inne składniki odżywcze. Idealny odczyn ziemi pod uprawę agrestu to: pH 6,2-6,7. Krzewy agrestowe dobrze znoszą przymrozki, mimo wszystko jeśli to możliwe, warto go posadzić w miejscu osłoniętym od wiatru.

Glebę pod uprawę agrestu trzeba dobrze przygotować, przede wszystkim porządnie ją odchwaszczając . Dobrze jest również zbadać pH gleby, by wiedzieć czy trzeba ją odkwasić, czy może wykonać zabieg zakwaszania. Warto zadbać o glebę, zapewniając jej odpowiednią ilość składników odżywczych, poprzez przekopanie jej z kompostem lub obornikiem.

Uprawa agrestu – cięcie i sadzenie

Uprawa agrestu na działce to najczęściej sadzenie krzewów do gruntu. Najodpowiedniejszą porą, by to zrobić jest jesień. Sadząc krzewy wiosną, trzeba zrobić to jak tylko ziemia nie będzie zamarznięta i wyschnie po roztopach. Doły w ziemi, w których umieszczane mają być krzewy, powinny być głębokie na tyle, by korzenie swobodnie się w nich rozwijały. Po włożeniu sadzonki, glebę należy dobrze podlać i ugnieść. Jeśli chcemy zasadzić więcej niż jeden krzak, odległość między nimi powinna być minimalnie metrowa.

Posadzone krzewy trzeba przyciąć, wykonywać to należy wiosną, nawet jeśli sadzonki zostały włożone do ziemi na jesień. Cięcie w uprawie agrestu jest niezbędne, ponieważ wpływa to rozrost oraz pojawienie się nowych, młodych pędów. Potem, cięcie agrestu powinno pełnić dwie funkcje: ograniczać zagęszczenie krzewu oraz wpływać na dobre i obfite plony w postaci owoców. Agrest najlepiej uprawiać na krótkopędach, a starsze pędy trzeba regularnie podcinać. Wycięcia wymagają także pędy słabe oraz chore. Odpowiednio rozwijający i przycięty krzew, powinien się luźno rozrastać, a jego korona wznosić się ku górze.

Jak rozmnażać agrest?

Agrest można rozmnażać na kilka sposobów. Uprawa agrestu na działce najbardziej sprzyja rozmnażaniu przez okłady. Wyróżniamy okłady poziome i pionowe. W okładach poziomych trzeba skrócić pędy o 1/3 długości, a potem umieścić je w dołach obok. Okłady pionowe zakładają przycięcie młodych pędów na wysokość od 3 do 5 pączków. Po wyrośnięciu z tych pączków nowych pędów, należy je przypiąć do podłoża i obsypać ziemią. Dzięki temu wierzchołek będzie stale wzrastał w górę, a przy gruncie, tam gdzie zasypana była ziemia, utworzą się korzonki. Jesienią sadzonki trzeba odciąć i posadzić w innym miejscu.

Uprawa agrestu – opłacalność

Agrest z powodzeniem można uprawiać na działce. Opłacalność uprawy agrestu jest dosyć dobra, ponieważ krzew ten bardzo dobrze znosi przymrozki i dzięki temu można go hodować przez cały rok. Nie straszna mu zima, która w przypadku wielu owoców potrafi zepsuć letnie plony. Najbardziej opłacalna jest uprawa agrestu na przetwórstwo. Poza tym, to, czy uprawa agrestu jest opłacalna, zmieniać się może corocznie, w zależności od czynników ekonomiczno- gospodarczych. Z tego względu trudno ją przewidzieć. Ważne są trendy i zainteresowania konsumentów, a te w dużej mierze kształtowane są przez reklamy.

Uprawa agrestu na działce czy w ogródku nie jest trudna, co wpływa na to, iż jest satysfakcjonująca, gdyż jej wynikiem są pyszne i zdrowe owoce.

Zobacz też:

Kwitnące i jadalne kwiaty w twoim ogrodzie lub na balkonie. Porady ogrodnika

Jak stworzyć ziołowy ogródek? Wystarczy przestrzegać prostych zasad

Staw kąpielowy w ogrodzie. Budowa krok po kroku

Zobacz video: Polski owoc - agrest

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości