Inwazja owadów w polskich lasach. "Jeden z najgroźniejszych"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ukąszenia i ugryzienia owadów - czy są groźne dla zdrowia i życia?
Ukąszenia i ugryzienia owadów - czy są groźne dla zdrowia i życia?
Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Orze, jak może – dla dobra środowiska
Orze, jak może – dla dobra środowiska
Najpierw natura, potem matura!
Najpierw natura, potem matura!
Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę?
Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę?
Walczy o klimat i przyszłość młodych ludzi
Walczy o klimat i przyszłość młodych ludzi
Półwysep Helski musi zmierzyć się z inwazją owadów. Niebezpieczna brudnica mniszka atakuje nadmorskie lasy. - Bardzo ważnym elementem ochrony lasu przed gradacją jest szybkie wykrycie zagrożenia - podkreślają pracownicy Lasów Państwowych.

Inwazja owadów w nadmorskich lasach

W obliczu zbliżającego się sezonu spacerów w lesie wiosna staje się szczególnie istotnym okresem dla monitorowania sytuacji w nadmorskich lasach. A jak się okazuje, Półwysep Helski musi się zmierzyć z niebezpieczną inwazją owadów. Miejscowi ekolodzy ostrzegają przed agresywnym atakiem brudnicy mniszki na nadmorskie lasy. To popularny gatunek motyla z rodziny mrocznicowatych.

Szkodniki te są uznawane za jeden z najgroźniejszych gatunków wśród owadów. Ich larwy zbierają się w pniach drzew, gdzie później żerują. W skutek czego może dojść do masowego obumierania drzew w lasach.

To już kolejne ostrzeżenie dotyczące szkodliwych owadów w tym sezonie. Wcześniej informowano nas o niebezpiecznym chrząszczu.

Półwysep Helski. Szkodniki w lasach

Jak poinformowali pracownicy Lasów Państwowych, gatunek ten składa swoje jaja w pniach drzew, z których następnie rozwijają się żerujące w korze larwy. Następnie tworzą one "lusterka", czyli skupiska gąsienic, które są stanowią niebezpieczeństwo dla drzew.

- Na załączonym zdjęciu widać skupiska gąsienic, tzw. lusterko, jednego z najgroźniejszych owadów w naszych lasach brudnicy mniszki. Jedna gąsienica potrafi zjeść podczas swojego życia nawet 300 igieł sosny - napisały Lasy Państwowe na swoim profilu na Facebooku.

W związku z zagrożeniem leśnicy niezwłocznie przeszli do działania. - Leśnicy wyruszyli do lasu na obserwację pni drzew w poszukiwaniu lusterek. Bardzo ważnym elementem ochrony lasu przed gradacją jest szybkie wykrycie zagrożenia - podkreślono.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Anna Gondecka

Źródło: Wprost

Źródło zdjęcia głównego: RoyaltyFree/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana