Gorące dni stanowią spore wyzwanie dla naszego organizmu. Jednym z nieoczywistych zagrożeń może być letni smog, któremu sprzyja wysoka temperatura oraz zanieczyszczenia komunikacyjne.
Dalsza część tekstu poniżej
Smog letni - czym jest?
Zjawisko to dokładnie jest nazywane ozonem przyziemnym i powstaje w wyniku reakcji chemicznej prekursorów ozonu, czyli tlenków azotu. - Tlenki azotu to zanieczyszczenia komunikacyjne. Jeżeli mamy intensywny ruch, dużo słońca, to możemy być pewni, że będziemy narażeni na smog letni - powiedział w rozmowie z TVN24 doktor Tymoteusz Sawiński, klimatolog z Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery przy Uniwersytecie Wrocławskim.
Ekspert podkreślił, że smog ten dokucza nam przede wszystkim w czasie gorącej, słonecznej pogody. Dlatego jest też nazywany "smogiem typu Los Angeles".
Smog letni - czym się objawia?
Tymoteusz Sawiński podkreślił, że większość z nas zna ozon jako dobroczynny gaz, chroniący przed promieniowaniem UV. - I to prawda, jeśli jest on wysoko w stratosferze. Ale tuż przy powierzchni, jest trucizną dla nas, zwierząt czy roślin - przestrzegał.
Specjalista zaznaczył jednak, że nie ma powodu do obaw, bowiem tak wysokie stężenie zagrażające naszemu życiu zdarza się w niewielu miejscach i niezwykle rzadko. - To, że ozon powoduje uciążliwość, każdy może tego doświadczyć, nawet we Wrocławiu. Pieką nas oczy, błony śluzowe, ciężej nam się oddycha. To jest związane z ozonem w powietrzu - wyjaśnił Sawiński.
Smog może się pojawiać na przykład przy ruchliwych skrzyżowaniach czy ulicach.
Jak przetrwać upał?
- pij dużo, najlepiej wodę i niesłodzoną herbatę,
- unikaj alkoholu, nadmiaru coli i kawy,
- jedz owoce i pij naturalne soki,
- unikaj ciężkostrawnych posiłków,
- jedz więcej małych i lekkostrawnych posiłków,
- unikaj dużych jednorazowych porcji,
- zwolnij tempo życia i więcej wypoczywaj,
- unikaj nadmiernego wysiłku fizycznego,
- korzystaj z transportu publicznego,
- podróż samochodem dodatkowo zwiększa zanieczyszczenia w mieście.
Zobacz więcej na TVN24
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Mgła adwekcyjna nad Bałtykiem. Co to za zjawisko?
- Dzień Tęczy. Jak ją zrobić w domu?
- Jak powstaje mgła i jakie są jej rodzaje?
Autor: Anna Gondecka
Źródło zdjęcia głównego: GettyImages