Elżbieta II, Melania Trump i Jan Paweł II jadali z ćmielowskiej porcelany. "Ponadczasowy design"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Białe złoto na polskich stołach
Białe złoto na polskich stołach
Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Przez sztukę do serca
Przez sztukę do serca
Sztuka na talerzu
Sztuka na talerzu
Jego sztuka łączy
Jego sztuka łączy
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Gdy sztuka spotyka się z polityką
Gdy sztuka spotyka się z polityką
ARS LATRANS
ARS LATRANS
Ze sztuką na „ty”
Ze sztuką na „ty”
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
W Ćmielowie powstaje najpiękniejsza, ręcznie zdobiona polska porcelana. Można ją określić mianem "białego złota". W tamtejszej fabryce produkuje się ją już od 230 lat. Zobacz reportaż Dzień Dobry TVN.

Porcelana z tradycją

Porcelana z fabryki w Ćmielowie cieszy się popularnością i jest ceniona nie tylko w Polsce. Trafiła m.in. do Watykanu, a papież Benedykt XVI został obdarowany piękną filiżanką. Z wyjątkowych zastaw jadali goście w placówkach dyplomatycznych i ambasadach polskich na całym świecie.

- Malowałam porcelanę dla różnych znanych osobistości, jak Elżbieta II czy święty Jan Paweł II. Dla Melanii Trump produkowaliśmy zestaw Empire. Ta zastawa jest odtworzona na podstawie oryginalnego projektu zamówionego przez prezydenta Ignacego Mościckiego. Jest świadectwem trwałości i ponadczasowego designu - powiedziała Aneta Niedziela, zdobniczka ceramiki.

Piotr Sowiński, modelarz w gipsie, swoją przygodę z fabryką w Ćmielowie rozpoczął 45 lat temu. - trzymamy się cały czas tej tradycji, żeby wykonywać to w taki sposób, w jaki się nauczyliśmy - podkreślił pracownik.

Porcelana z Ćmielowa

Niewątpliwym atutem porcelany z Ćmielowa jest fakt, że jest ręcznie zdobiona.

- W porównaniu z masową produkcją te nasze wyroby ceramiczne mają taki niepowtarzalny charakter. Są nie tylko użyteczne, ale są też nośnikiem historii i ponadczasowości - wskazała Aneta Niedziela. - W przypadku tych najbogatszych zdobień to najwięcej można pomalować około 10 filiżanek dziennie. Przy skromniejszych kolekcjach to często zdarza się, że dziennie malujemy nawet ponad tysiąc talerzy - dodała zdobniczka ceramiki.

Więcej informacji można znaleźć w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze

Autor: Justyna Piąsta

Reporter: Agnieszka Reczek-Bogacka

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości