Dlaczego garnki się przypalają?
Jedzenie przypalamy zazwyczaj wtedy, gdy nam się śpieszy i chcemy zrobić coś szybko. Ale nie tylko. Duże znaczenie ma także to, z jakiego materiału zostało wykonane naczynie, w którym gotujemy czy podgrzewamy nasze danie. - Stary aluminiowy garnek bez żadnej powłoki, [...], na nim nie polecam gotować, bo jest bardzo łatwo przypalić - powiedziała w Dzień Dobry TVN Aleksandra Juszkiewicz, kucharka, zwyciężczyni IX edycji "Masterchef".
Znacznie lepsze są garnki wykonane ze stali nierdzewnej. Przy ich zakupie warto zwrócić uwagę na dno - te, w których jest cienkie, mogą szybciej przypalić jedzenie.
Jak wyczyścić przypalony garnek?
W pierwszej kolejności należy zeskrobać resztki jedzenia drewnianą szpatułką. Następnie sięgamy po kwasek cytrynowy. Wsypujemy 2-3 łyżki, wlewamy trochę wody, stawiamy na palnik, żeby się chwile się pogotowało. - Co jakiś czas zaglądamy do garnka, przemieszamy tą drewnianą (łopatką), powinno już nam zacząć odchodzić. Gotujemy nawet do 30 minut, do momentu, gdy jak najwięcej nam odejdzie - tłumaczyła. Taki garnek możemy także zasypać solą, zalać wodą i zostawić na noc.
Jak jeszcze wyczyścić przypalony garnek? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zaparowane szyby w domu - jak ustawić okna i ogrzewanie, aby uniknąć wilgoci? Jak wietrzyć pomieszczenia?
- Data ważności kosmetyków. Na co zwracać uwagę? "Na tym kremie jest liczba"
- Jak nawilżyć powietrze w pokoju zimą? Zbyt suche może być przyczyną wielu dolegliwości
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News