Jak wyczyścić kuchenkę gazową? Domowe sposoby

czyszczenie kuchenki gazowej
Jak wyczyścić kuchenkę gazową? Domowe sposoby
Źródło: Oksana Nazarchuk M/Getty Images
Przywracanie czystości kuchence gazowej przy pomocy detergentów nie zawsze przynosi zadowalający efekt. Dlatego warto dowiedzieć się, jak ją wyczyścić, wykorzystując domowe sposoby. Są nie tylko tańsze, ale też bardzo skuteczne oraz przyjazne środowisku.
Domowe sposoby na spaleniznę
Źródło: Dzień Dobry TVN

Grube warstwy tłuszczu czy resztki jedzenia często osadzają się na kuchence. Nie można się przed nimi uchronić, ale można się dowiedzieć, jak szybko i efektownie te plamy wyczyścić. Wystarczy wykorzystać kilka produktów, które mamy w naszej kuchni, aby kuchenka na nowo lśniła.

Jak wyczyścić kuchenkę gazową, wykorzystując domowe sposoby?

Czyszczenie kuchenki gazowej zazwyczaj jest długim i żmudnym procesem. Brud, który gromadzi się na sprzęcie, potrafi być bardzo uporczywy, a walka z nim przy pomocy chemikaliów często nie przynosi zamierzonych efektów. Jeśli płyny w sprayu, specjalne roztwory czy mleczka nie działają tak, jak należy, to można sięgnąć po naturalne i niekonwencjonalne sposoby.

Jedną z substancji, która znajduje się w każdym domu i może pomóc w tej sytuacji, jest zwykła soda oczyszczona. Proszek, który zwykle jest wykorzystywany podczas gotowania, w tym przypadku może wystąpić w całkiem innej, zaskakującej roli. Warto mieć na uwadze, że paczka sody oczyszczonej kosztuje zaledwie około 2 zł, a odpowiednio przygotowany roztwór może zdziałać więcej niż niejeden płyn bądź mleczko do czyszczenia.

Jak wyczyścić kuchenkę gazową domowym sposobem z wykorzystaniem sody oczyszczonej? Przede wszystkim należy wsypać całą zawartość paczki do wcześniej przygotowanego naczynia. Następnie wlewamy niewielką ilość wody, by mieszanka zamieniła się w dość gęstą pastę. Papkę trzeba nakładać na poszczególne elementy kuchenki przy pomocy szczoteczki, w tym celu można wykorzystać starą, zużytą szczoteczkę do zębów.

Przy bardziej uporczywych zabrudzeniach pasta z sody oczyszczonej może być niewystarczająca. Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z czyszczenia kuchenki gazowej domowymi sposobami. W takim przypadku do pasty z sody oczyszczonej należy dodać odrobinę octu oraz płynu do mycia naczyń. Tutaj należy jednak pamiętać, aby pasta przygotowana była przy użyciu ciepłej wody, a jej temperatura była nieco wyższa od temperatury ciała.

Czyszczenie kuchenki gazowej - domowe sposoby oraz niekonwencjonalne wykorzystanie detergentów

Czyszczenie kuchenki sodą oczyszczoną może pozostawiać ślady. Na szczęście na to również znajdzie się domowe rozwiązanie. Kuchenkę można wypolerować przy pomocy wodnego roztworu z octem. Jego działanie jest bardzo podobne do działania płynu do szyb. Dzięki niemu powierzchnia ze stali nierdzewnej będzie lśniąca i estetyczna. Podobne działanie ma również kwasek cytrynowy. Jeśli jednak chcemy zaoszczędzić czas i mamy w domu płyn do mycia szyb, możemy się również posłużyć tym środkiem, polerując powierzchnię kuchenki.

Jak wyczyścić kuchenkę gazową? Domowe sposoby należy połączyć z odpowiednią techniką

Znajomość możliwości domowych detergentów to połowa sukcesu. Teraz należy dowiedzieć się, jak wyczyścić kuchenkę gazową, aby nasza praca była efektywna. Przede wszystkim należy odpowiednio przygotować się do zadania. Niezbędne będą np. szczoteczka, szorstka gąbka oraz druciak - jeśli powierzchnia jest poważnie zabrudzona. Przydatne mogą okazać się również rękawiczki, by chronić delikatną skórę dłoni.

Od czego zacząć czyszczenie? Na pierwszy ogień powinny pójść stelaże, które podtrzymują garnki podczas gotowania. To na nich gromadzi się najwięcej tłuszczu i to zazwyczaj o nich najczęściej zapominamy podczas sprzątania. Jeśli jest taka możliwość, warto ściągnąć je z kuchenki i zamoczyć na kilka godzin w gorącym, wodnym roztworze sody oczyszczonej, octu i płynu do mycia naczyń. Zaległy tłuszcz powinien być wtedy łatwiejszy do usunięcia.

Kolejne w kolejce są aluminiowe pierścienie oraz palniki. Tutaj należy jednak wystrzegać się sody oczyszczonej, gdyż może spowodować korozję. Ponadto te elementy nie są tak bardzo narażone na działanie tłuszczu, jak stelaże, dlatego w większości przypadków wystarczy przemyć je ciepłą wodą.

Na koniec zostaje płyta na kuchence gazowej. Jak już zostało wcześniej wspomniane, doskonale sprawdzi się tutaj woda z octem bądź kwaskiem cytrynowym.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości