Sonia Jaśkiewicz i naczynia z buraka. Czy projektantka znalazła alternatywę dla plastiku?

Dzień Dobry TVN 
W czasach, w których tworzywa sztuczne zalewają nas z każdej strony, każda alternatywa dla plastiku jest na wagę złota. Sonia Jaśkiewicz opowiedziała o swoim innowacyjnym projekcie, którego podstawą jest burak cukrowy.

Zbawienny burak

Sonia Jaśkiewicz jest absolwentką School of Form Uniwersytetu SWPS i założycielką startupu Waste Lab. Jej projekty były prezentowane między innymi podczas międzynarodowego konkursu dla młodych projektantów "make me!" na Łódź Design Festival oraz na Gdynia Design Days, Malta Festival, Arena Design, a także na pokazach w Sydney i Pekinie. W ramach researchu do swojej pracy dyplomowej, rozmawiała z kolegą, studentem rolnictwa. Powiedział jej wówczas, że największymi resztkami w polskim rolnictwie są liście buraka cukrowego.

On jest traktowany jako produkt uboczny. Używa się go jako dodatek do paszy dla zwierzat, ale jest nadmiar tego typu produktów na rynku

- mówi.

Naczynia z buraka

Dowiedziawszy się, jakie właściwości ma burak cukrowy, a właściwie jego miąższ, Sonia Jaśkiewicz postanowiła, że wykorzysta go do produkcji naczyń.

Przetwarzam w określony sposób, a następnie poprzez technologię prasowania na gorąco staram się formować z niego naczynia, doniczki

- mówi.

Wysłodek buraczany jest odpowiednio wytrzymały, ale nie tak bardzo jak tworzywo sztuczne. Plastik jest wszędzie, a naczynia jednorazowe są prawdziwą zmorą naszych czasów. I chociaż staramy się z nich rezygnować, to nie zawsze się to udaje. Być może, to właśnie buraczane naczynia będą naszym zamiennikiem. Sonia Jaśkiewicz mówi, że jej projekt spotyka się z dużym zainteresowaniem. Są także chętni na przeniesienie tego pomysłu na większą skalę.

To, że ja to stworzyłam, to jest jedna rzecz, a to, żeby doprowadzić do produkcji, to wiele rzeczy musi się zdarzyć

- dodaje, a my trzymamy kciuki za powodzenie projektu. Nasza planeta także.

Zobacz zdjęcia naczyń z buraka stworzonych przez Sonię Jaśkiewicz:

Zobacz też:

Przerażający raport WWF. Organizacja podliczyła wymarłe gatunki

Michał Malinowski zamieszkał na łodzi. Gdzie zamierza dopłynąć?

Polacy chcą być eko, czyli jak nie dać się "zielonym oszustom". Dowiedz się czym jest "greenwashing"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Anna Korytowska

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?
Materiał promocyjny

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?