Dzieci z miejscowości w gminie Lubsko (woj. lubuskie) dokonały niezwykłego okrycia. Podczas zabawy w piaskownicy znalazły... grób. Zdaniem badaczy mogiła pochodzi jeszcze z epoki brązu.
Dzieci odkryły groby w piaskownicy
– Ustalono, że w trakcie kopania dzieci natrafiły na jeden rozległy lub dwa groby ciałopalne społeczności kultury łużyckiej. Zabytki wstępnie wydatowano na IV/V okres epoki brązu (1100 – 700 p.n.e.). Groby zalegały bardzo płytko pod powierzchnią gleby oraz nawiezionego piasku i z tego powodu część naczyń jest pofragmentowana – poinformował Marcin Kosowicz, inspektor do spraw zabytków archeologicznych.
Niewykluczone, że to, że grób znajdował się tak płytko ma związek z niwelacją terenu, którą przeprowadzono przy użyciu ciężkiego sprzętu. Dzieci, które dokonały tego odkrycia szybko poinformowały o nim swojego nauczyciela historii.
- Dzieci zachowały się bardzo odpowiedzialnie i zaprzestały rozkopywania grobu. Następnie konserwator zabezpieczył wydobyte wcześniej ceramiczne skorupy i szczątki ludzkie – przekazał Kosowicz.
Konserwator zabytków zapowiada badania
Co ciekawe, miejsce, w którym dokonano odkrycia nie było objęte żadnymi formami ochrony konserwatorskiej. - W bliskim sąsiedztwie znajduje się natomiast stanowisko archeologiczne ujęte w wojewódzkiej ewidencji zabytków. Z uwagi na fakt, że jego lokalizacja oznaczona została wyłącznie na mapie w skali 1:25 000, która charakteryzuje się małą precyzją, istnieje możliwość, że odkryty grób jest ściśle powiązany z tym stanowiskiem – tłumaczy inspektor.
Lubuski konserwator zapowiedział, że w miejscu odkrycia zostaną przeprowadzone ratunkowe badania archeologiczne. Ich głównym celem będzie zabezpieczenie zabytków, które zostały pozostawione.
Złote miasto sprzed trzech tysięcy lat
Zobacz także:
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto