W Pniu pod Bydgoszczą naukowcy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odkryli m.in. szczątki kobiety pochowanej z sierpem na szyi i kłódką na palcu stopy. Jaka historia za nią stoi? Czy podobnych grobów jest więcej? Sprawdził to reporter Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
Pień. Cmentarzysko dla ludzi odrzuconych
W Pniu znajduje się cmentarzysko osób odrzuconych, których obawiano się nawet po śmierci.
- Aż trudno uwierzyć, że tak ładne miejsce skrywa tak mroczną historię. Na tym polu niedaleko wsi Pień zostały znalezione groby, szkielety, o których media sensacyjnie informowały, że to groby wampirów. Umówiłem się tutaj z prof. Dariuszem Polińskim, który kierował badaniami naukowymi i zna odpowiedź na pytania: Co ta za groby? Co to za szkielety? Jaką mroczną historię opowiadają? - zapowiedział Marcin Sawicki.
- Do dzisiaj odkryliśmy 99 grobów nowożytnych z okresu XVII wieku i jeszcze 12 grobów wczesnośredniowiecznych. Widzieliśmy o tym z wcześniejszych danych, ale też miejscowa ludność o tym mówiła. [...] W kontekście tego, co już wiemy o tym miejscu, należy się zastanowić, czy rzeczywiście nie oddziałuje w jakiś sposób na ludzi albo nie dzieje się coś złego, czy się obawiają tego miejsca - przyznał prof. Dariusz Poliński.
Szkielet "wampirki" z Pnia
Znalezione przez naukowców szczątki kości znajdują się Instytucie Archeologii UMK w Toruniu i są przedmiotem prac badawczych. Jeden ze szkieletów na dużym palcu u lewej stopy miał założoną kłódkę, a na szyi umieszczono sierp skierowany ostrzem w dół. Można to interpretować jako zabezpieczenie przed powstaniem z grobu.
- To była młoda kobieta. Miała ok. 18-20 lat. To wiemy z analizy antropologicznej. Nasza pacjentka na pewno miała zaburzenia ukrwienia ośrodkowego układu nerwowego i chorobę nowotworową, zapalenie zatok obocznych nosa. Te wszystkie choroby mogły dawać objawy pod postacią bólów głowy, zawrotów głowy, zaburzeń równowagi, gorączek, potów, omdleń, napadów padaczkowych. Bardzo duże spektrum różnych dolegliwości - tłumaczyła lekarka Maria Czyżewska.
Jak dodała, kobieta bardzo cierpiała, towarzyszyły jej silne bóle układu kostnego. Możliwe, że z tego powodu była osobą z niepełnosprawnościami. - Była osobą, która budziła niepokój u współbraci - oceniła rozmówczyni Dzień Dobry TVN.
Jak miejscowa ludność zareagowała na wyniki badań? Zobacz materiał wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Polska sensacja archeologiczna. Znaleziono grób wampirzycy w małej wsi pod Toruniem
- Profesor Niwiński od 30 lat szuka zaginionego grobu faraona w Egipcie. Powstał o tym film dokumentalny
- Niezwykłe cmentarze w Polsce. Które warto odwiedzić?
Autor: Dominika Czerniszewska
Reporter: M. Sawicki, R. Męczykalski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN