W Małopolsce znaleziono kość mamuta
Specjaliści z Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk po dokładnym przebadaniu znaleziska dowiedli, że jest to kość udowa mamuta. Należała do dorosłego osobnika, ponieważ górna i dolna nasada kości były przyrośnięte do jej trzonu. Naukowcy nie wiedzą, co było przyczyną śmierci zwierzęcia.
Znalezisko wywołało w regionie ogromne poruszenie. Niestety, jak zdradził Piotr Wojtal z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie, takie odkrycia zdarzają się coraz rzadziej. - Nie potrafię wyjaśnić, dlaczego tak jest. Oczywiście mamy nadzieję, że znalazcy będą nam zgłaszać takie odkrycia, ale pozostaje to ich dobrą wolą - stwierdził specjalista.
Gdzie można zobaczyć kości mamuta?
Mieszkańcy Krakowa czy turyści, aby zobaczyć szczątki tego prehistorycznego zwierzęcia, nie muszą udawać się do muzeum. Kość udowa mamuta wisi chociażby przy drzwiach katedry na Wawelu. Wspomniany fragment szkieletu został najprawdopodobniej znaleziony przez mieszkańców średniowiecznego Krakowa na brzegu jednej z rzek w pobliżu miasta i przyniesiony na wzgórze wawelskie. Przez lata wierzono, że należy do smoka i zapewnia ochronę przed złymi mocami. Warto dodać, że również w okolicach Nowej Huty znaleziono szczątki mamuta. Zwierzę zostało zabite przez paleolitycznych łowców. Co więcej, na stanowisku archeologicznym Kraków Spadzista odkryto kości ponad 113 tych zwierząt. Szczątki pochodzą sprzed ok. 27-29 tysięcy lat.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Malowanie światłem to wyjątkowa technika fotograficzna. Co warto o niej wiedzieć?
- Tworzy lampy z tykwy. Ile czasu poświęca na wykonanie jednej? "Jestem samoukiem"
- Kiedy sztuka spotyka się z naturą. "Na co dzień cały dom staje się pracownią"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: RMF FM
Źródło zdjęcia głównego: Jordi Salas/Getty Images/Facebook