Malowanie światłem w fotografii jest możliwe dzięki długiemu czasowi naświetlania – wówczas na zdjęciu pozostają smugi. Podobny efekt można uzyskać, poruszając aparatem. W ciągu ostatnich kilku lat technika ta stała się szczególnie modna dzięki niewielkim i tanim latarkom LED, które pomagają uzyskać interesujące efekty na zdjęciach. Warto jednak zaznaczyć, że nie zawsze są one potrzebne – równie dobrze można wykorzystać np. laser czy lampki.
Malowanie światłem w fotografii - krótka historia techniki
Mimo że technika malowania światłem wydaje się być stosunkowo nowa, po raz pierwszy wykorzystano ją już w 1935 roku. Jej protoplastą był Man Ray, znany amerykański fotograf, który stworzył w ten sposób serię prac pt. "Space Writing". Z czasem stawała się coraz popularniejsza, a w tym momencie przeżywa prawdziwy renesans.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
Hobby
Malowanie światłem - jak to zrobić? Jaki sprzęt jest potrzebny?
Aby malować światłem, należy skompletować odpowiedni sprzęt. Najważniejsze, aby posiadać aparat z długim czasem ekspozycji - minimum 10 s lub z czasem B (trybem BULB). Tak naprawdę, im bardziej skomplikowany ma być obraz, tym dłuższy czas naświetlania będzie potrzebny. Warto więc mieć taki aparat, w którym wiele ustawień można uruchomić ręcznie.
Jeżeli chodzi o obiektywy, warto wykorzystać modele szerokokątne, które pozwalają na malowanie światłem blisko aparatu, jak również sprawiają, że kompozycja jest bardziej dynamiczna. Nie są wymagane ani jasne, ani drogie szkła, ponieważ można w zupełności sobie bez nich poradzić. Wystarczy zwyczajny zoom na szerokim kącie.
Przy tej technice z pewnością przyda się również statyw. Jako że wymagany jest przy niej długi czas naświetlania, aparat musi być nieruchomy nawet na kilkanaście sekund. Warto więc mieć przy sobie wężyk spustowy z blokadą lub pilot do aparatu, dzięki którym można będzie wykorzystać tryb BULB.
Dawniej, aby pozwolić sobie na malowanie światłem w plenerze, trzeba było nosić masywne lampy wraz z ciężkim akumulatorami. Obecnie wystarczą małe i tanie latarki LED, które można dostać praktycznie wszędzie. Można wykorzystać również i inne źródła światła, takie jak laser, diody, lampki, softboxy z wyciętym wzorem, a nawet sztuczne ognie. Warto pamiętać, że malować światłem można jedynie w ciemności.
Ustawienia aparatu przy malowaniu światłem
Poniżej podajemy przykładowe parametry, które pozwolą stworzyć fotografię w tej technice:
- ISO - najlepiej wybrać 100 lub 200, dzięki temu nie powstaną szumy,
- przysłona - dobrze sprawdzi się coś pomiędzy f/4 a f/8,
- ekspozycja - od kilku do kilkunastu sekund, zależy od oświetlenia danego miejsca oraz czasu malowania,
- AF - najlepiej łapać ostrość na obiekcie, który będzie blisko wykonywanych „malunków”, warto tu też eksperymentować, jeśli oświetlenie będzie słabe, można ją ustawić manualnie.
Najprostsza instrukcja malowania światłem
Po wybraniu wszystkich ustawień można rozpocząć malowanie światłem. Poniżej podajemy najprostszą instrukcję z wykorzystaniem wyżej wymienionych sprzętów i przedmiotów.
- Po wybraniu wszystkich ustawień należy umieścić aparat na statywie.
- Następnie trzeba włączyć samowyzwalacz.
- Po zwolnieniu spustu migawki należy świecić źródłem światła w kierunku aparatu.
- W sytuacji, gdy nie da się czegoś namalować w wyznaczonym czasie, można wykorzystać tryb BULB. Należy jednak pamiętać, aby nie stawać między światłem a aparatem i nie przykrywać światła ręką.
Aplikacja do malowania światłem
Jak się okazuje, malować światłem da się również na smartfonie i tablecie. W tym momencie wybór tego typu aplikacji na urządzeniach mobilnych jest bardzo duży. Z reguły działają one na dwa sposoby:
- rejestrują cały proces malowania,
- funkcjonują jako swego rodzaju pędzle do malowania światłem.
Najczęściej dobrze sprawdzają się one w tej drugiej roli, w pierwszej zdecydowanie górują nad nimi aparaty. Aby stworzyć smugi świetlne na własnym smartfonie, warto skorzystać np. z aplikacji, takich jak Holographium czy Light Paint. Do samego uchwycenia smug światła dobrze się sprawdzi z kolei MagicShutter.
Tablica do malowania światłem
W wielu sklepach dla dzieci można znaleźć również tablicę do malowania światłem. Wystarczy użyć rysika lub palca, aby "malować" światłem na płaszczyźnie. Wykonany rysunek jest podświetlony, co daje bardzo ciekawy efekt. Po naciśnięciu specjalnego przycisku ilustracja znika. Ze względu na to, że często tablica ta ma przezroczysty ekran, dziecko może namalować na nim wszystko, co mu się wymarzy, w tym otaczających je ludzi, zwierzęta czy przedmioty.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Aparaty tradycyjne – poznaj najpopularniejsze rodzaje aparatów
- Z okazji Światowego Dnia Fotografii poznaj odmianę fotografii artystycznej. Jakie są jej rodzaje?
- Światło w fotografii – wszystko, co musisz o nim wiedzieć!
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: MoMo Productions/GettyImages