Światło to najważniejszy element każdej fotografii – bez niego nawet najlepsze zdjęcie nie ma szans się udać. Na szczęście istnieje wiele sposobów na manipulowanie światłem. Zdobądź wiedzę z tego zakresu i ciesz się fotografiami, które zachwycają!
Każdy, kto kiedykolwiek miał do czynienia z fotografią doskonale wie, jak ogromny wpływ na zdjęcie ma oświetlenie. Zdjęcie wykonane w plenerze wygląda zupełnie inaczej niż to, które zrobisz przy sztucznym świetle. To, czy obiekt jest oświetlony od przodu czy od tyłu, wpływa na jego widoczność, a fakt, czy użyjesz lampy błyskowej, determinuje ostrość zdjęcia.
Światło w fotografii
Wszyscy intuicyjnie wiemy, że odpowiednie światło ma wpływ na zdjęcie, jednak przy fotografii amatorskiej często ignorujemy ten fakt. Jeśli planujesz zająć się fotografią na poważnie, pierwszym krokiem, który musisz wykonać, jest obserwowanie światła. Zacznij to robić i miej świadomość oświetlenia podczas każdego wykonywanego zdjęcia, a z pewnością zrobisz ogromny postęp. Wiedza na temat tego, w jaki sposób wykorzystuje się światło odbite w fotografii , jest kluczowa.
Rodzaje światła w fotografii
Istnieje wiele rodzajów światła w fotografii cyfrowej – podziały potrafią być bardzo szczegółowe. Niemniej jednak podstawowy podział obejmuje takie rodzaje światła jak twarde i miękkie. Pierwsze z nich – oświetlenie twarde, nazywane też nierozproszonym lub skierowanym, to takie, które tworzy bardzo wyraźne, ostre cienie. Mamy z nim do czynienia w momencie, kiedy źródło oświetlenia jest stosunkowo małe względem oświetlonego przedmiotu. Najlepszym przykładem światła nierozproszonego jest słońce w bezchmurny dzień.
Drugi typ światła – tzw. rozproszonego lub miękkiego – jest nieco inny. Mamy z nim do czynienia w pochmurny dzień lub w cieniu. Z pewnością znasz to uczucie, kiedy światło razi Cię pomimo znacznej ilości chmur na niebie – dzieje się tak właśnie na skutek jego rozproszenia. Światło miękkie dociera do obiektu z różnych stron, oświetlając go w sposób bardziej zróżnicowany niż dzieje się to w przypadku światła twardego.
Jak zrobić pomiar światła w fotografii?
Kolejną zmienną, która ma niebagatelny wpływ na zdjęcie, jest pomiar światła . Wykorzystujemy go dla uzyskania odpowiedniej ekspozycji. Innymi słowy, oznacza to, że aparat mierzy ilość światła i dostosowuje parametry w taki sposób, aby jak najefektywniej sfotografować określony obiekt. Do niedawna wielu fotografów używało do pomiaru światła specjalnych światłomierzy – dziś, w erze aparatów cyfrowych, są one zbędne. Istnieją trzy tryby pomiaru światła: punktowy, centralnie ważony i matrycowy. W trybie matrycowym światło mierzone jest na całym obszarze kadru, dzięki czemu fotografia jest dobrze zrównoważona pod względem oświetlenia. Tryb centralnie ważony działa podobnie jak tryb matrycowy, jednak dodatkowo mierzy oświetlenie w centralnym punkcie kadru. Tryb punktowy pozwala ustawić pomiar światła w określonym punkcie, dzięki czemu możemy samodzielnie decydować o tym, co chcemy wyeksponować.
Światło odbite i światło zastane
Zastanawiasz się, jak jest różnica pomiędzy światłem odbitym a światłem zastanym? Światło zastane to tak naprawdę to oświetlenie, które jest w miejscu wykonywania fotografii i nie mamy na nie wpływu. Mamy z nim do czynienia na przykład w fotografii reporterskiej – kiedy reporter robi zdjęcie, skupia się na obiekcie fotografii, a światło staje się kwestią drugorzędną. Gdyby miał on dodatkowo bawić się światłem, obiekt zdjęcia mógłby dawno zniknąć.
Światło odbite w fotografii to z kolei to oświetlenie, na które mamy wpływ. Tak naprawdę warto uświadomić sobie, że większość obiektów, z którymi mamy do czynienia na co dzień, oświetlona jest światłem odbitym. Najczęściej korzysta się ze specjalnych blend, które pozwalają na odbicie na przykład światła dziennego lub studyjnego, dodatkowo oświetlając fotografowany obiekt.
W jaki sposób wykorzystuje się światło odbite w fotografii?
Każdy fotograf ma swój własny sposób na wykorzystanie światła odbitego . Najczęściej używa się go podczas wykonywania portretów – źródło oświetlenia działa z jednej strony, a z drugiej ustawia się blendę – w ten sposób obiekt, czyli w tym przypadku osoba portretowana, jest oświetlona z każdej strony. Odbite światło pozwala na dodatkowe wykorzystanie światła zastanego , na przykład słonecznego, w dowolnych warunkach – używa się w tym celu specjalnych parasoli, białych prześcieradeł czy blend, które dzięki swojej barwie pozwalają na znaczne modyfikacje oświetlenia.
Światło i cień w fotografiii - podsumowanie
Jak widzisz, odpowiednie oświetlenie ma ogromny wpływ nie tylko na fotografię, ale też na nasze codzienne postrzeganie świata. Odpowiednia wiedza, świadome zwracanie uwagi na światło i sprzęt pozwalają na tworzenie profesjonalnych fotografii – zacznij od obserwowania światła wokół siebie, a szybko zauważysz różnice!
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN