Dziś powoli odchodzi się od powyższego schematu, wykorzystując cekinową spódnicę nie tylko w wieczorowych stylizacjach, ale także i na co dzień. Najważniejsze jednak to wiedzieć, z czym ją zestawiać, aby ten modowy eksperyment zakończył się sukcesem.
Stylizacje z cekinową spódnicą w roli głównej
Jak dobrać inne elementy garderoby, aby cekinowa spódnica tworzyła z nimi duet doskonały? Zasada numer jeden, której ściśle powinniśmy się trzymać w kwestii tworzenia stylizacji na co dzień, brzmi – postawmy na minimalizm. Spódnica z cekinami jest na tyle ozdobna, że dla utrzymania harmonii całości ubioru powinniśmy zestawić ją ze stonowaną, najlepiej matową górą w jednym kolorze. Świetnie wyglądać będzie np. z prostym topem czy dzianinową luźną bluzką, nonszalancko wpuszczoną na przodzie pod pasek. Do czarnych cekinów zaś perfekcyjnie pasuje także np. biały t–shirt i klasyczna ramoneska. Taka spódnica sprawdzi się także jako świetny modowy akcent dodany do stylizacji do biura. Wystarczy połączyć ją z gładką białą elegancką bluzką czy koszulą (opcjonalnie ciemną dopasowaną kamizelką lub krótką taliowaną marynarką) i szpilkami w kolorze czarnym lub nude. Formalny look można wzbogacić delikatną biżuterią (która będzie pięknym wykończeniem całości) i kopertówką. Na specjalne okazje, takie jak np. wesela, proponujemy długą cekinową spódnicę np. wzbogaconą plisowaniem i szerokim paskiem lub modele maxi w kształcie „syreny”. Góra stroju może być w tym przypadku równie dekoracyjna (np. koronkowa bluzka wraz z delikatną biżuterią i szpilkami) lub wręcz przeciwnie – stonowana i gładka (np. jedwabna bluzka z dużym bogato zdobionym naszyjnikiem i sandałami na szpilce). Mini spódniczka z cekinami to propozycja na wyjścia do klubu. Połączona z delikatnym topem z satyny czy krótką bluzką eksponującą brzuch oraz małą torebką na łańcuszku, np. w zabawnym kształcie czerwonych ust, serca, zwierzątka czy kolorowych klocków Lego, będzie wyglądać nowocześnie i bardzo kobieco.
Cekinowa spódnica – jaki fason dobrać do sylwetki?
Cekinowa spódnica ołówkowa nie jest dobrą propozycją dla pań o nieco bardziej obfitych biodrach. Błysk materiału mógłby spowodować, że sylwetka w tym miejscu wydawałaby się jeszcze bardziej krągła. Idealnym fasonem w przypadku pań o figurze typu „gruszka” będzie spódnica rozkloszowana w kształcie litery „A”. Taki krój świetnie tuszuje niedoskonałości w centralnej części ciała i wyrównuje proporcje sylwetki. Dla pań o figurze typu „jabłko” rekomendujemy kroje z podwyższonym stanem, wykonane ze sztywnego materiału z cekinowymi zdobieniami. Fasony z cienkiej tkaniny z cekinami opływające ciało uwydatniają wszelkie wypukłości , więc w przypadku sylwetki o pełniejszych kształtach lepiej ich unikać. Sprawdzą się też fasony za kolano, w których cekiny znajdują się jedynie w dolnej części tkaniny. Dzięki takiemu rozmieszczeniu zdobień na spódnicy można sprytnie oszukać oko, odwracając uwagę od centralnej części ciała, którą chcemy ukryć, a skupiając uwagę na zgrabnych łydkach. Dla kobiet o szczupłych biodrach warte rekomendacji będą natomiast kroje wyposażone w falbany lub te z baskinką.
Cekinowa spódnica – ciekawe modele
Tym, co przesądza, czy dany model spódnicy jest interesujący, jest pomysłowość jej designera. Liczy się zatem nie tylko forma, ale także wzór. W ostatnim czasie hitem są spódnice z cekinami we wzory azteckie, a także powracające do łask motywy zwierzęce. Niezwykle oryginalnym fasonem jest także ten, w którym krawędź spódnicy nie jest prosta, a ma nieregularną linię. Ciekawie wyglądają także ołówkowe spódnice w wielokolorowe cekinowe pasy i kroje z wysokim rozcięciem z boku, eksponującym nogi. W wersji casual egzamin zdadzą wszelkie odcienie metaliczne – srebra, złota czy grafitu. W odsłonie wieczorowej warto postawić na odważniejsze i bardziej strojne rozwiązania, jak np. spódnice cekinowe z tiulu, na których zdobienia są w kontrastowym kolorze (np. czerń ze złotem czy biel z grafitem) i ułożone w konkretny wzór. Takie modele wyglądają niezwykle stylowo i bardzo oryginalnie. Inna propozycja to srebrna czy złota cekinowa spódnica o kroju ołówkowym i podwyższonym stanem lub spódnice cekinowe o długości tea–lenght z obszerną halką, nadającą im kształt modeli z lat 50. Nietuzinkowy look stworzymy także przy pomocy spódnicy typu tuba z różnobarwnymi cekinami. Wybierając taki model warto jednak pamiętać o tym, aby góra stroju była jednokolorowa.
Zobacz film: Jak dobrać spódnicę do wzrostu i figury?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto