Rodzaje doniczek
Wielkość, kształt i materiał, z którego została wykonana doniczka, mają wpływ na to, jak pracochłonna będzie pielęgnacja uprawianych w nim roślin. Można znaleźć tradycyjne doniczki plastikowe, ceramiczne nieszkliwione i szkliwione, metalowe, betonowe, drewniane, a także dekoracyjne. Wszystkie są dostępne w różnych pojemnościach i kształtach.
Donice gliniane, nazywane również donicami z terakoty, to jedne z najpopularniejszych i najstarszych pojemników do sadzenia roślin. Są kruche i mogą się łatwo rozbić.
- Mają też swoje zalety. Przede wszystkim są wykonane z naturalnego materiału z wypalanej gliny i mają ładny, ciepły kolor, który podkreśla urodę roślin - powiedział Łukasz Skop.
Należy zwrócić uwagę, czy taka gliniana donica jest szkliwiona czy nie - od tego zależy częstotliwość podlewania znajdującej się w niej rośliny.
Przy wyborze plastikowej doniczki trzeba z kolei zwrócić uwagę na to, jak dużo ma otworów odpływowych w swoim denku, a także czy podstawka jest przymocowana do całości. Istotna jest również grubość donic. Te w cienkich pojemnikach należy jak najszybciej przesadzić.
- Kiedy wybieramy plastikowe doniczki na słoneczne stanowiska, zrezygnujmy z czarnych, a wybierzmy raczej te o białych ściankach, ponieważ rośliny w nich posadzone nie stracą tak szybko wilgoci - radził ekspert.
Co było w programie Dzień Dobry TVN 7 stycznia 2022 r.?
Naturalne odżywki dla roślin doniczkowych
Wiadomo, że rośliny domowe należy nawozić, ponieważ w ziemi znajdującej się w doniczkach mają bardzo ograniczoną ilość składników odżywczych. Nawet jeżeli dana roślina zostanie posadzona w dużej donicy, nadal będzie miała niedobór wielu minerałów. Wówczas trzeba zainwestować w nawozy. Jakie? W Dzień Dobry TVN Łukasz Skop odradził stosowania tych wytworzonych na bazie soli, jak sos sojowy i wody po gotowaniu warzyw oraz ryżu, a także wody utlenionej i skorupek jajek.
Nasz specjalista polecił natomiast wodę bananową, melasę, wodę z akwarium, popiół drzewny, fusy z kawy, aspirynę oraz cynamon. Zobaczcie w naszym wideo kilka prostych pomysłów, dzięki którym możemy odżywić nasze rośliny doniczkowe i przygotować je do wiosny.
Zobacz także:
- Licealista stworzył egzotyczny ogród w centrum miasta. "To wygląda po prostu zjawiskowo"
- Jak przygotować ogród na zimę? Zobacz, które warzywa warto teraz zasiać
- Najpiękniejsze ozdoby z naturalnych materiałów. Zrobisz je z tego, co znajdziesz w ogrodzie
Autor: Sabina Zięba
Reporter: Łukasz Kowalski
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News