Plamy na liściach bywają początkiem końca. "To coś, czego najbardziej powinniśmy się obawiać"

Co mówią liście?
Co mówią liście?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Na początku są małe i pojawiają się nie wiadomo skąd. Plamy na liściach - to przez nie rośliny zostają gołe i wcale nie wesołe. Łukasz Skop w najnowszym odcinku "Co z tego wyrośnie?" zdradza, co zwiastują zmiany na roślinach doniczkowych.

Co oznaczają plamy na roślinach?

Plamy na liściach mogą mieć różne pochodzenie. Wiadomo, że nigdy nie wróżą niczego dobrego. Zanim jednak spanikujemy, warto nauczyć się szukać źródła problemu. Łukasz Skop na początek na warsztat wziął paproć.

- Widzę część zbrązowiałych i zaschniętych liści. Są to jednak jej najstarsze liście. Została więc przelana albo przesuszona - warto zatem ją podlać, albo lekko podsuszyć - tłumaczył Łukasz Skop.

Przebarwienia na liściach roślin mogą mieć jednak także inne pochodzenie. Warto więc nauczyć się rozróżniać chorobę od zwykłego braku nawadniania.

- Na liściach Anturium zauważam odbarwienia, które są pochodzenia mechanicznego. Krawędzie liści są zbrązowiałe. Zostały one uszkodzone. Na dolnych liściach za to pojawiły się odbarwienia, które są zbrązowiałe, przemieszczają się w głąb liścia i mają żółtą otoczkę - to plamistość liścia, czyli coś, czego najbardziej powinniśmy się obawiać - wyjaśnił prowadzący cykl "I co z tego wyrośnie?".

Jak zwalczyć plamy na liściach?

Kiedy zauważymy już, że nasza roślina zmaga się z chorobą grzybiczą, warto w tym przypadku nie zwlekać i zakupić specjalne preparaty.

- Musimy użyć specjalnego środka - fungicydu, który ma działanie przeciwgrzybowe. Działa powierzchniowo, czyli kontaktowo. Środki przeciwgrzybowe mogą działać także w sposób wgłębny. Fungicydy wnikają wewnątrz liścia i zajmują się działaniem grzyba - mówił Łukasz Skop.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie