Styl życia

Wystawa lalek z XIX wieku. "Są dla nas cennym źródłem informacji"

Styl życia

Autor:
Sabina
Zięba
Reporter:
Dagmara Kowalczyk
Lalkowa moda przez epoki

Lalki to często ulubione zabawki małych dziewczynek, jednak jeszcze kilkadziesiąt lat temu korzystali z nich także dorośli. Na owych zabawkach prezentowane były kreacje, które nosiły później damy na dworach. Teraz poszczególne z nich można oglądać na wystawie w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

Rola lalek w XIX wieku

Obecnie lalki służą do zabawy, jednak jeszcze kilka wieków temu miały niezwykle praktyczne zastosowanie - pełniły bowiem funkcję manekinów, na których pokazywano przykładowe kreacje. Damy ubierały się i czesały na ich wzór oraz podobieństwo.

- Nie było magazynów modowych i lalka pandora była takim żurnalem 3D. Wysyłano je z dworu na dwór, później krawcy i modystki - które szyły stroje - prezentowały kobietom je właśnie za pomocą pandory, czyli to był taki pierwszy manekin modowy. (...) Pandora to była lalka przeznaczona dla kobiet, dla osób dorosłych, która miała uczyć właśnie, jak kobieta ma wyglądać, jakie zabiegi modowe i upiększające ma stosować - opowiadała w Dzień Dobry TVN Katarzyna Hodurek-Kiek, kurator wystawy w Kielcach.

Metamorfozy lalek z biegiem lat

W XIX wieku lalki wyglądały zupełnie inaczej niż obecnie. Miały bardzo wąską talię, malutki nosek, zadarty podbródek, wąskie usta oraz wyraźny, mocny makijaż. W kolejnych latach owe zabawki bardzo się zmieniały. Na wystawie w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach można prześledzić, w jaki sposób ewoluowały. Znajdują się tam m.in. lalki w strojach ze słynnego francuskiego Teatru Mody, gdzie projektanci prezentowali w latach 40. XX w. swoje kreacje właśnie za pomocą lalek.

- Te lalki, zarówno kiedyś, jak i dziś, są dla nas cennym źródłem informacji. Możemy właśnie prześledzić, jak te kanony urody kobiecej się zmieniały. Są takim świadectwem czasów - dodała Katarzyna Hodurek-Kiek w naszym programie.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Reporter: Dagmara Kowalczyk

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości