Najpiękniejsze ozdoby świąteczne z naturalnych materiałów. Zrobisz je z tego, co znajdziesz w ogrodzie

Ogród


Czujecie atmosferę zbliżających się świąt? Jeżeli jeszcze nie, to najwyższy czas, by przygotować bożonarodzeniowe dekoracje. Propozycje z naturalnych materiałów znalezionych w ogrodzie przedstawił w Dzień Dobry TVN Łukasz Skop, autor cyklu "Co z tego wyrośnie".

Do wykonania świątecznych dekoracji możemy wykorzystać tak naprawdę wszystko - m.in. kolorowe owoce krzewów, zielone liście, suszki znalezione na rabatach kwiatowych bądź kolorowe gałęzie. Co z nich zrobić?

Wianek z kolorowych pędów derenia

To idealna propozycja, którą można powiesić na zewnątrz - na przykład na drzwiach wejściowych.

- Pędy derenia bardzo łatwo się zginają - podobnie, jak wierzbowe witki - i możemy z nich wykonać np. bazę do świątecznego wianka. Nie musimy się przejmować, jeśli jakieś pędy na początku odstają, bo później będziemy je docinać do pożądanej długości . Najważniejsze, żeby na początku utworzyć zgrabne i sztywne kółeczko - tłumaczył w Dzień Dobry TVN Łukasz Skop.

Do ozdobienia wianka można wykorzystać naturalne materiały, np. ostrokrzewy czy owoce dzikiej róży, które w niskiej temperaturze dłużej przetrwają.

Bombka z wykorzystaniem suszek

Można taką wykonać wykorzystując suche makówki polnych maków. Jeżeli nie zebraliśmy ich latem, nic się nie stało - do tej pory możemy znaleźć je w polu, gdzie kwitły podczas cieplejszych miesięcy.

Gdy mamy ich wystarczająca ilość, wbijamy końcówki makówek w okrągłą gąbkę florystyczną, formując kształt przyszłej bombki. Następnie obwiązujemy ją sznurkiem, by była stabilna.

Figurki reniferów z gałązek

Do zrobienia potrzebna jest gałązka brzozowa, która posłuży za korpus zwierzęcia. Inne cienkie gałązki mogą zostać wykorzystane jako nogi renifera. Jako rogi z kolei posłużą szczytowe gałęzie brzozowe, które są mocno rozgałęzione, podobnie, jak poroże.

- Teraz pozostaje nam już tylko połączyć wszystkie elementy i wykorzystam do tego niezawodny sposób - klej na gorąco - podpowiedział nasz ekspert.

Jemioła - symbol świąt w ogrodzie

Świąteczną dekoracją samą w sobie jest powieszona u sufitu jemioła. Choć jest często spotykana w okresie świątecznym, w pozostałej części roku rzadko ją widujemy. Warto jednak wiedzieć, że jemiołę można sobie posadzić we własnym ogrodzie - jest półpasożytem, który rośnie w koronach drzew. Wystarczy wówczas zerwać białą kuleczkę jemioły, która po rozgnieceniu jest bardzo kleista i przyczepić ją do drzewa. W ciągu następnych miesięcy powinna się ukorzenić i zaskoczyć nas w przyszłym roku rośliną.

Podwieszana choinka z gałązek

Do wykonania symbolicznej, podwieszanej pod sufitem choinki, niezbędny będzie wieszak, drucik lub nitka oraz gałązki jodłowe, które nie gubią igieł nawet po wyschnięciu. Następnie wystarczy przymocowywać niewielkie gałązki do sznurka, układając je na kształt choinki.

- Najładniej będzie się prezentowała na tle białej ściany, gdzie będzie dokładnie widać jej graficzny charakter - radził Łukasz Skop.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Reporter: Łukasz Kowalski