Ogród

Jak przygotować ogród na zimę? Zobacz, które warzywa warto teraz zasiać

Ogród

Aktualizacja:

Końcówka września, a zarazem początek jesieni, to czas największych prac w ogrodzie. To właśnie od tego zależy, jak będzie on wyglądał w następnym roku. Czego w takim razie należy się pozbyć, a co warto już zasiać? Z pomocą przychodzi Łukasz Skop.

Czego należy pozbyć się z ogrodu z końcem września?

W ostatnim tygodniu września należy zwrócić uwagę na krzewy oraz drzewa, na których gałęziach można znaleźć dojrzałe owoce. Jednak i warzywa mogą nas cieszyć aż do końca sezonu, gdy tylko starczy nam cierpliwości na walkę z chwastami. Najwytrwalsze z nich bez wątpienia są pomidory. Jak o nie zadbać?

Pomidory zaczęły już zasychać, a to znaczy, że wszystkie owoce są w pełni wykształcone. I tym owocom nie zrobi już różnicy, czy będą dojrzewały w szklarni czy poza szklarnią. A skoro tak, to zbiorę je dzisiaj wszystkie, później zawinę w gazety i one będą sobie dojrzewały przez około dwa tygodnie, aż w pełni dojrzeją i będzie je można jeszcze zjeść

- tłumaczył w Dzień Dobry TVN Łukasz Skop.

Pod kolejne, jesienne wysiewy należy przygotować szklarnię, wycinając niepotrzebne krzaki. Mimo tego, że na niektórych z nich mogą być widoczne jeszcze ostatnie kwiaty, to teraz jest już zbyt późno, żeby zawiązały się dojrzałe owoce. Należy więc niepotrzebne rośliny wywieźć na kompost.

Co można zasiać początkiem jesieni?

Po usunięciu przejrzałych krzaków, w szklarni od nowa można zasiewać wiosenne warzywa zwane "nowalikami" - czyli sałaty liściaste, szpinak nowozelandzki, rukolę oraz rzodkiewkę. Mimo że ziemia może być wyjałowiona, nie trzeba jej nawozić, gdyż warzywa liściaste nie potrzebują wielu składników pokarmowych do wzrostu. Od teraz aż do Bożego Narodzenia możemy sadzić do gruntu także czosnek . Można zająć się również rabarbarem , a także jarmużem.

Warzywa z naszej działki w kuchni. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Reporter: Łukasz Kowalski

Pozostałe wiadomości