Rośliny w Ogrodzie Botanicznym UW
W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego znajduje się największa w stolicy kolekcja roślin szklarniowych, obejmująca ponad 2 tys. gatunków. Są one często unikatowe i pochodzą z różnych stron świata, a ich utrzymanie wymaga troski i umiejętności. Pracownicy chętnie dzielą się zasobami ogrodu, udostępniając zdjęcia i informacje, ale także kolekcję zwiedzającym, która jest w tym roku po raz pierwszy otwarta również zimą. Niestety ostatnio doszło do przykrej sytuacji, bowiem jedna z cenniejszych roślin została kilka dni temu skradziona.
- Rośliny z rodziny obrazkowatych są niezwykle modne ostatnio i to była cenna roślina - duża i gatunkowa, czyli pochodząca z Ameryki Południowej - mówiła w Dzień Dobry TVN Joanna Bogdanowicz.
Kradzież Anthurium veitchii
W środę 26 stycznia Ogród Botaniczny UW poinformował, że z kolekcji szklarni tropikalnej zginęło Anthurium veitchii, które przywędrowało do Warszawy z Drezna w postaci małej sadzonki. Roślina szybko się zaaklimatyzowała, stając się częścią kolekcji południowoamerykańskiej. Był to jedyny okaz tego gatunku w Ogrodzie, o dużej wartości naukowej. Po kradzieży pozostała tylko etykieta oraz urwany liść wetknięty w ziemię. Co ciekawe - złodziej nie potrzebował szpadla. Na łodygach tej rośliny są korzonki, które umożliwiają jej wczepienie w podłoże.
- Jest to epifit, czyli roślina, która rośnie na drzewach, przyczepia się. (...) Nie ma jakichś ogromnych korzeni pod ziemią, nie potrzebuje bardzo dużo mocnej ziemi pod sobą. (...) To Anthurium nie jest wcale taką rośliną łatwą. Potrzebuje dużo wilgoci w powietrzu - tłumaczyła kuratorka kolekcji roślin tropikalnych w naszym programie.
Florystka Anna Wojtala o modzie na egzotyczne rośliny w domu:
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
- Jakie choroby dotykają rośliny doniczkowe? Sprawdź, jak je zwalczyć
- Kolekcja skamielin, które mają ponad 160 mln lat. "Fantastycznie dokumentują to, co się wtedy działo"
- Jaką doniczkę wybrać i czym najlepiej odżywić roślinę? Oto rady specjalisty
Autor: Sabina Zięba
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN