Niesamowita kolekcja skamielin
Kiedy Janusz Stanowski był dzieckiem, zbierał rośliny do zielnika. Następnie zaczął kolekcjonować owady (motyle, chrząszcze, a nawet pająki), aż w końcu zaciekawiły go okazy geologiczne. Zainteresował go tym Gustaw Wuttke, słynny geograf, geolog i pedagog. Gdy w 1957 roku Janusz był uczniem I klasy Technikum Geologicznego w Warszawie, po raz pierwszy wybrał się do Łukowa. Znajduje się tam kilka ciemnych płatów z konkrecjami (czyli twardymi, wapiennymi bułami), w których są amonity. Wówczas zaczął tworzyć swoją kolekcję.
- Cała kolekcja to około 400 okazów, zupełnie wyjątkowych, właśnie zbieranych przez pana Janusza, które fantastycznie dokumentują to, co się wtedy działo - historię życia na ziemi. My, paleontolodzy, chcemy zakupić tę kolekcję po to, żeby lepiej poznać życie, które nas dzisiaj otacza, żeby zrozumieć jak ono działa i żeby zrozumieć jego historię. W kolekcji pana Janusza są amonity, ślimaki, małże, wieloszczety, szczątki roślin... Mnóstwo różnych zwierząt i organizmów, które dokumentują historię życia na ziemi i którą my chcemy badać - powiedział prof. Tomasz Sulej z Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk.
Zbiórka na amonity
Ten zbiór jest unikatowy i daje duże możliwości, by polska nauka i polscy naukowcy zapisali się na kartach światowej historii. Janusz Stanowski zawsze chciał, żeby kolekcja przeszła w dobre ręce. Nie stać go jednak, aby przekazać ją za darmo, bo włożył w nią dużo pracy, zdrowia oraz pieniędzy.
- Zbiórkę na zrzutka.pl organizuje portal crazynauka.pl z rzecznikami nauki. (...) Wewnętrznie czujemy, że warto wspierać polską naukę właśnie w takim przedsięwzięciu, żeby udostępnić tę kolekcję naukowcom do badań i publiczności, nam wszystkim, do oglądania tego później w Muzeum Ewolucji w Warszawie. Trzeba zebrać łącznie 80 tys. zł - mówiła w naszym programie Aleksandra Stanisławska, popularyzatorka nauki z bloga crazynauka.pl.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Zobacz także:
- Egipski Indiana Jones odnalazł największe starożytne miasto. "To naprawdę wielkie odkrycie"
- Niespotykana mumia w warszawskim muzeum. "To jedyny taki eksponat na świecie"
- Polska pełna podziemnych grobowców i zaginionych miast sprzed tysięcy lat
Autor: Sabina Zięba
Reporter: Marcin Sawicki
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN