Jakie choroby dotykają rośliny doniczkowe? Sprawdź, jak je zwalczyć

szpital dla roślin
Źródło: Dzień Dobry TVN
Szpital dla roślinnych pacjentów
Szpital dla roślinnych pacjentów
Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domu
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Dżungla w domu
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Kaktusy - dzieci Słońca
Kaktusy - dzieci Słońca
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Grunt to ziemia
Grunt to ziemia
Bukiety z suszonych kwiatów
Bukiety z suszonych kwiatów
Pielęgnacja osłabionych roślin
Pielęgnacja osłabionych roślin

Mimo podlewania i dbania o rośliny mogą się na nich pojawić niepokojące sygnały, które świadczą, że zaatakowała je choroba. Jak rozstrzygnąć, jaka? Co zrobić, by naszego kwiatka wyleczyć? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała ekspertka ogrodnicza, architektka krajobrazu i właścicielka bloga Make Your Life Greener, Anna Skorupska.

Choroby roślin doniczkowych

Przez ostatnie dni nasi widzowie przesyłali zdjęcia swoich kwiatów, które dotknęła choroba. Na ich podstawie nasza specjalistka wyjaśniła, co dolega roślinom i jakie działania należy podjąć, by je wyleczyć. Anna Skorupska wytłumaczyła, jak rozpoznać grzyba. Otóż na liściach pojawiają się wówczas plamy powstałe od nadmiernej wilgoci w podłożu lub/i od zraszania. Co wówczas zrobić? Można zainfekowane liście wyciąć, oszczędnie podlewać wtedy, kiedy ziemia w głębi doniczki jest niemalże sucha i obserwować ,czy pojawiają się kolejne zmiany. Do podlewania można zastosować wywar z czosnku. To, jak go przygotować, zobaczycie w naszym wideo.

Jak zwalczyć choroby roślin?

Ekspertka ogrodnicza wyjaśniła również, że kiedy monstera ma żółte liście, jest przesuszona. Przyjrzała się także skrzydłokwiatowi, który miał oklapnięte liście. Wytłumaczyła, że może być on zarówno zasuszony, jak i przelany ze zgniłymi korzeniami. Jak to sprawdzić?

- Wyciągamy roślinę z doniczki. Warto opłukać korzenie pod letnią wodą i tyle, ile nam zostanie, dokładnie oglądamy. Niektóre korzenie - takie, które ugniatają się się pod wpływem dotyku - usuwamy. Zgniłe korzenie po prostu bardzo łatwo odchodzą od rośliny, więc staramy się pozbyć najwięcej, ile się da - tłumaczyła Anna Skorupska w Dzień Dobry TVN.

Przelaną roślinę należy później umieścić w pojemniku, zasypać perlitem i normalnie podlewać. Kwiatek ma w nim odpowiedni stosunek wody i powietrza, dlatego powinien stać w perlicie do momentu, aż puści nowe korzenie o długości 4-5 centymetrów. Z kolei jeżeli na roślinach pojawi się biały nalot, mogą być to żywe stworzenia, które uwiły sobie gniazdko. Jak się ich pozbyć? Sprawdźcie w naszym wideo.

Więcej o cna ten temat przeczytasz w innym naszym artykule: Choroby kwiatów doniczkowych – jak je rozpoznać i odpowiednio leczyć?

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości