Ogród

Jakie choroby dotykają rośliny doniczkowe? Sprawdź, jak je zwalczyć

Ogród

Autor:
Sabina
Zięba
Szpital dla roślinnych pacjentów

Mimo podlewania i dbania o rośliny mogą się na nich pojawić niepokojące sygnały, które świadczą, że zaatakowała je choroba. Jak rozstrzygnąć, jaka? Co zrobić, by naszego kwiatka wyleczyć? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała ekspertka ogrodnicza, architektka krajobrazu i właścicielka bloga Make Your Life Greener, Anna Skorupska.

Choroby roślin doniczkowych

Przez ostatnie dni nasi widzowie przesyłali zdjęcia swoich kwiatów, które dotknęła choroba. Na ich podstawie nasza specjalistka wyjaśniła, co dolega roślinom i jakie działania należy podjąć, by je wyleczyć. Anna Skorupska wytłumaczyła, jak rozpoznać grzyba. Otóż na liściach pojawiają się wówczas plamy powstałe od nadmiernej wilgoci w podłożu lub/i od zraszania. Co wówczas zrobić? Można zainfekowane liście wyciąć, oszczędnie podlewać wtedy, kiedy ziemia w głębi doniczki jest niemalże sucha i obserwować ,czy pojawiają się kolejne zmiany. Do podlewania można zastosować wywar z czosnku. To, jak go przygotować, zobaczycie w naszym wideo.

Jak zwalczyć choroby roślin?

Ekspertka ogrodnicza wyjaśniła również, że kiedy monstera ma żółte liście, jest przesuszona. Przyjrzała się także skrzydłokwiatowi, który miał oklapnięte liście. Wytłumaczyła, że może być on zarówno zasuszony, jak i przelany ze zgniłymi korzeniami. Jak to sprawdzić?

- Wyciągamy roślinę z doniczki. Warto opłukać korzenie pod letnią wodą i tyle, ile nam zostanie, dokładnie oglądamy. Niektóre korzenie - takie, które ugniatają się się pod wpływem dotyku - usuwamy. Zgniłe korzenie po prostu bardzo łatwo odchodzą od rośliny, więc staramy się pozbyć najwięcej, ile się da - tłumaczyła Anna Skorupska w Dzień Dobry TVN.

Przelaną roślinę należy później umieścić w pojemniku, zasypać perlitem i normalnie podlewać. Kwiatek ma w nim odpowiedni stosunek wody i powietrza, dlatego powinien stać w perlicie do momentu, aż puści nowe korzenie o długości 4-5 centymetrów. Z kolei jeżeli na roślinach pojawi się biały nalot, mogą być to żywe stworzenia, które uwiły sobie gniazdko. Jak się ich pozbyć? Sprawdźcie w naszym wideo.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości