Ogród

Wyjątkowy ogród polskiego biznesmena. "Chcę, żeby to było miejsce, które będzie zachwycało Polaków"

Ogród

Andrzej Furman stworzył wyjątkowe miejsce w rodzinnych Pabianicach. Z pomocą wykwalifikowanych pracowników zaprojektował piękny ogród, w którym rosną setki tysięcy kwiatów. Jak do tego doszło?

Stworzenie Afloparku

Andrzej Furman to biznesmen, miłośnik sztuki i przyrody oraz ogromny lokalny patriota. Właśnie spełnia swoje marzenie, na które znalazł czas dopiero na emeryturze i tworzy prywatny park w rodzinnych Pabianicach.

- Szukaliśmy najpierw jakiegoś parku do rewitalizacji w Polsce. Ponieważ nam się to nie udało, to doszliśmy do wniosku, że będziemy upiększali nasze otoczenie - wyznał Andrzej Furman w Dzień Dobry Wakacje.

Ogród powoli się rozrastał i pączkował w miarę jak udało się pozyskiwać nowe tereny. Niektóre drzewa na jego obszarze mają ponad 100 lat i nadal owocują.

- Staramy się nie zepsuć otoczenia, które dookoła nas jest i nie zepsuć tych drzew, które mamy, tylko wkomponować je w naturę, którą próbujemy trochę usidlić - powiedział Łukasz Tarapacz, ogrodnik.

Wyjątkowy ogród w Pabianicach

Dzięki staraniom Andrzeja Furmana i ogrodników w Pabianicach powstała niezwykła przestrzeń. Zapraszają do niej różnych gości, a także młodzież, dla której mają ogród warzywny. Pokazują najmłodszym, jak rośnie marchewka czy jak zmienia się wygląd pomidorów.

- To jest ogród edukacyjny, wypoczynkowy i eventowy. (...) Jest bardzo niepozorny. Nikt sobie nie zdaje z tego sprawy, że na terenie miasta przejeżdżając mamy taki rozległy teren i tak ukwiecony. Jesienią ubiegłego roku posadziliśmy ponad 100 tys. cebulowych, kilkanaście tysięcy tulipanów, kilkanaście tysięcy żonkili . Już mamy całkiem sporą kolekcję, bo ponad 400 odmian. Posadziliśmy też w sumie ponad 7 tys. krzewów - opowiadał Łukasz Tarapacz w naszym programie.

Biznesmen jest też niezwykle aktywnym szefem, ponieważ podczas popołudniowych spacerów z żoną po parku biega z sekatorem, wyrywa chwasty i obcina zwiędłe kwiaty. Zajmuje mu to kilka godzin.

- Mówię, że całe życie staram się ładnie pracować i w związku z tym to "ładnie" dotyczy również ogrodu. Chcę, żeby to był ogród, który będzie zachwycał Polaków - dodał Andrzej Furman.

Zobacz także:

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Reporter: Magda Nabiałczyk

Pozostałe wiadomości