W zależności od miejsca, którym dysponujemy, możemy wybrać uprawę swobodnie leżącą na glebie, podwiązywaną do palików czy opuszczaną. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, sadząc ogórki i jak je pielęgnować.
Uprawa ogórków - przyczyny rosnącej popularności
Uprawa warzyw we własnym zakresie jest obecnie prostsza niż kiedykolwiek. Możemy kupić same nasiona, akcesoria i środki ochrony roślin w sklepie internetowym i zacząć od małej sadzonki choćby na własnym balkonie. Ze względu na właściwości pnące na małej przestrzeni świetnie sprawdzi się ogórek: nie dość, że jest prosty w uprawie, to jeszcze posiada potwierdzone właściwości antynowotworowe, pomaga pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, wspiera równowagę kwasowo-zasadową, jest przydatny w walce z cukrzycą i nadwagą.
Ogórki: uprawa i wybór odpowiedniego gatunku
Uprawa ogórka wymaga dobrej jakości gleby, która będzie nagrzana, ale nie bezpośrednio nasłoneczniona. Jest bardzo wrażliwy na przymrozki, optymalna temperatura do owocowania to przedział 20-25 st. C. Polecane gatunki do domowego wysiewu: Hermes F1, Odys F1, Parys F1, Polan F1, Izyd F1 (oznaczenie F1 oznacza większy wigor, czyli żywotność nasion).
Uprawa ogórków na sznurkach: zasady i zastosowanie
Dzięki podwiązywaniu warzyw na sznurkach, umożliwiamy im swobodny wzrost i zabezpieczamy przed większością chorób, które pochodzą z wilgoci. Pędy ogórków mają naturalną tendencję do pięcia się w górę z wykorzystaniem tego, co spotkają na swojej drodze - może to być płot, siatka czy celowo przez człowieka ustawiona podpora. Podwiązywanie ogórków powinno rozpoczynać się około 10 cm nad ziemią: dla bezpieczeństwa delikatnie oplatamy sznurkiem pęd tak, by równomiernie rozkładać jego ciężar.
Uprawa ogórków w tunelu: jak robić to prawidłowo?
Uprawa ogórków w tunelu pozwala nam uniknąć typowych bolączek towarzyszącym hodowli tego warzywa: zbyt małej wilgotności powietrza i gleby oraz chorób grzybowych. Zwykle oszczędność miejsca wymusza podwiązywanie pędów. Dla dobrej jakości plonów nawozimy warzywa związkami potasu, azotu i fosforu; ogórek wymaga też przycinania. Do tuneli i szklarni zwykle wybiera się odmiany bezbrodawkowe, jak Karol F1 czy Atos F1.
Uprawa ogórków w polu, czyli kiedy możemy puścić ogórki samopas?
Ogórek dość dobrze znosi uprawę polową, musimy jednak zapewnić mu minimum średniej jakości glebę (będzie słabo owocował na podłożu piaszczystym albo słabo przepuszczalnym) o charakterze próchniczym. Potrzebuje dużej ilości wody, zwłaszcza w okresie owocowania.
Na czym polega uprawa ogórków gruntowych na siatce?
Ogórki uprawiane w naszym kraju dobrze pionują, czyli możemy mieć pewność, że jeśli do ich uprawy wykorzystamy siatkę, dadzą sobie wyśmienicie radę. Warunkiem prawidłowego wzrostu rośliny jest jednak odpowiednie nacinanie (pozbywamy się bocznych pędów, aż do osiągnięcia przez główny pęd długości około 1,5m).
Uprawa ogórków na siatce: przykłady realizacji
Uprawa ogórka na siatce nie wymaga ani dużych nakładów miejsca, ani finansów. Inwestycja w siatkę jest jednorazowa i będziemy jej używać do kolejnych wysiewów. Podstawą sukcesu jest głębokie zakopanie w ziemi sporych słupków, które utrzymają siatkę o wysokości około 2 metrów.
Uprawa ogórków na podporach: przykładowe realizacje
Uprawa na podporach może być prowadzona zarówno z wykorzystaniem gotowych podpór i akcesoriów, jak i zwykłych tyczek czy prętów, które samodzielnie skrzyżujemy. Jeśli zadbamy o prawidłowe przycinanie bocznych pędów, otrzymamy silny pęd główny, który sam silnie chwyci umieszczoną przez nas podporę – wystarczy tylko kilka razy zawinąć na niej rozwinięty już pęd.
Uprawa ogórków gruntowych – podstawowe zasady i terminy
- Unikamy gleby nieprzepuszczającej, zbijającej się oraz piaszczystej.
- Dbamy o podlewanie, zwłaszcza w okresie owocowania.
- Przycinamy pędy boczne, ponieważ zwiększa to siłę pędu głównego i skutkuje bardziej obfitym plonem.
- Właściwe pH gleby dla ogórka to ok 7 – wartości wyższe lub niższe należy zmienić zakwaszając bądź odkwaszając ziemię.
- Nasiona wysiewamy przy średnich temperaturach gleby powyżej 10 stopni C – poniżej 5 stopni C ogórek obumiera.
- Ogórek charakteryzuje się płytkim korzenieniem.
Pionowa uprawa ogórków, czyli duże zbiory z małej ilości miejsca
Ten sposób uprawy sprawdza się najlepiej w szklarniach i tunelach: zwykle podpory bądź siatki, po których pną się pędy, mają ok 2 metry wysokości.
Uprawa ogórków pod osłonami
Pod osłonami uprawia się zwykle ogórki typowo małosolne (jak Amant F1 czy Lenara F1), które wysiewa się bezpośrednio w gruncie i pionizuje. Taka uprawa wymaga fertygacji , czyli podawania wody wymieszanej z substancjami odżywczymi i nawozami.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kiedy stosować opryski z drożdży? Przepis na domowy oprysk z drożdży
- Jak się pozbyć mchu z ogrodu? Poznaj nasze 3 sposoby
- Wyjątkowa roślina z Kambodży przypomina ludzkiego członka. Dlaczego turyści ją niszczą?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: John Sarkar/Getty Images