Jak się pozbyć mchu z ogrodu? Poznaj nasze 3 sposoby

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
poradnikogrodniczy.pl
Mech na trawniku

Mech na rabatach, a nawet na kostce brukowej to nie lada problem. Może powodować wypadanie trawy, osłabiać kwiaty i niszczyć różne powierzchnie. Sprawdź nasze trzy sposoby na to, jak usunąć tę roślinę z ogródka i dlaczego warto to robić. 

Dlaczego mech rośnie na trawniku?

Mech pojawia się najchętniej w miejscach wilgotnych i zacienionych. Lubi kwaśną glebę i mocno zbitą ziemię, stąd może pojawiać się na trawniku, w ogródkach warzywnych za rzadko pielonych, a nawet na kostce brukowej. Przyczyną pojawiania się mchu w trawniku może być brak odpowiedniego nawożenia lub przenawożenia. Także nieodpowiednie oczyszczanie trawnika z opadłych liści lub skoszonej trawy może powodować nadmierny wzrost mchu. Aby się go pozbyć, trzeba regularnie dbać o glebę. Co zrobić, kiedy już wyrośnie?

Ogród

Szkodniki w naszych ogrodach
Szkodniki w naszych ogrodachDzień Dobry TVN
wideo 2/5

3 sposoby, jak zwalczyć mech w trawniku

Wapno na mech w trawie

Przede wszystkim warto sprawdzić, czy nasza ziemia nie jest zbyt kwaśna. Można w tym celu wykonać pomiar pH gleby. Jeśli pokaże poniżej 6.0, to oznacza, że powinno się zastosować środki zasadowe, aby temu przeciwdziałać. Jeżeli nie możemy wykonać takiego testu, nawracający mech świadczy właśnie o zbyt kwaśnej glebie.

W takim przypadku należy trawnik posypać środkami z wapnem. Wapnowanie powinno wykonywać się wczesną wiosną, zanim wzrośnie trawa. Można je także wykonywać późną jesienią, jednak lepiej to zrobić, zanim przyroda obudzi się do życia. Odwrotnie w przypadku wapnowania grządek - to najlepiej robić na jesieni. Odradza się wapnowanie w sezonie, kiedy stosuje się nawozy, gdyż może to obniżyć przyswajalność odżywki. 

Nawozy na mech w trawie

Jeśli spóźniliśmy się z wapnowaniem, a mamy problem z mchem w trawniku, to można skorzystać ze specjalnych nawozów przeciwko mchom. Stosuje się je od marca do sierpnia. Powodują one hamowanie rozwoju mchu, a przy tym wspomagają wzrost trawy. Powodują silne rozkrzewianie się traw, dzięki czemu hamują rozwój niepożądanych roślin. 

Aeracja i wertykulacja trawnika na mech

Kolejnym sposobem, który można stosować częściej niż wapnowanie, jest aeracja trawnika (pisaliśmy o niej w artykule: Wertykulacja trawnika – kiedy i jak należy ją wykonać?). Wskazane jest wykonywanie tego zabiegu wiosną lub jesienią, jednak łagodną aerację można przeprowadzać również w między marcem a sierpniem. Zamiennikiem aeracji mechanicznej może być wykonywanie jej ręcznie. Jest to żmudny proces, ale przynosi pozytywne efekty.

Jak zapobiegać nawrotom mchu w trawniku

Domowym sposobem skutecznym w pozbywaniu się mchu jest piaskowanie. Najlepiej jest wykonywać ten zabieg po wertykulacji, np. przy użyciu specjalnego wałka z kolcami. Następnym krokiem jest zasypywanie trawnika piaskiem kwarcowym. Można to również wykonywać bez aeracji, jednak wtedy efekt będzie słabszy. 

Drugim sposobem, który będzie działał też zapobiegawczo, jest doświetlanie miejsc zacienionych, w których mech najbardziej lubi się rozrastać. Można to zrobić poprzez podcinanie gałęzi drzew, zwłaszcza tych suchych, które zalegają nisko ziemi. Należy również pamiętać o regularnym oczyszczaniu trawnika - ze skoszonej trawy, opadłych liści, płatków kwiatów i igieł.

Jak pozbyć się mchu z kostki brukowej

Mech z kostki brukowej można usuwać nieco bardziej radykalnymi sposobami. Niezależnie od pory roku można posypywać go wapnem lub stosować specjalne preparaty do usuwania chwastów. Te drugie bogate w herbicydy mogą powodować uszkodzenie innej roślinności ogrodowej, tak że nie należy tego robić blisko trawnika lub rabat kwiatowych. Innym sposobem jest ich wypalanie. Stosuje się do tego specjalne palniki. Można także używać myjki ciśnieniowej, dzięki której nie tylko usuniemy niechciane chwasty, ale również pozbędziemy się brudu. Bardziej żmudną metodą jest szorowanie kostki drucianą szczotką. 

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: poradnikogrodniczy.pl

Źródło zdjęcia głównego: Paul Biris/Getty Images

Pozostałe wiadomości