Ogród

Konwalia – majowa piękność, która kusi zapachem. Jak wygląda uprawa konwalii, czy jest trująca i nadal pod ochroną?

Ogród

Aktualizacja:
Konwalia ogrodowa
oluolu3/Getty ImagesKonwalia ogrodowa - czy jest pod ochroną?

Konwalia to jeden z symbolów rodzącej się na wiosnę przyrody. Chętnie ofiarowujemy konwalię naszym mamom na Dzień Matki, tworzymy z niej bukiety lub przyrządzamy prozdrowotne nalewki. Gdzie występuje konwalia, czy jest toksyczna i od kiedy nie jest chroniona?

Konwalia majowa, częściej określana po prostu jako konwalia, to bylina wywodząca się z rodziny liliowatych. Występuje przede wszystkim w Europie, gdzie dominuje klimat umiarkowany i w Azji Środkowej. W Polsce ukochana przez wielu miłośników kwiatów i kojarzona przede wszystkim jako jedna z pierwszych wiosennych roślin.

HGTV: Wiosenne prace w warzywniku. Jak przygotować glebę
HGTV: Wiosenne prace w warzywniku. Jak przygotować glebęHGTV
wideo 2/4

Konwalia – co to za roślina?

Konwalia składa się z wielu kłączy, rosnących pod ziemią, na których pojawiają się pąki, przekształcające się najpierw w małe listki, a później w duże, jajowate liście. Po około trzech latach na młodej konwalii pojawia się wiosną kwiatostan. Roślina osiąga od około piętnastu do dwudziestu pięciu centymetrów wysokości. Konwalia majowa, jak sama nazwa wskazuje, zaczyna kwitnąć w maju, dlatego jest tak chętnie ofiarowana mamom z okazji Dnia Matki.

Uprawa konwalii

Konwalia potrzebuje ziemi wilgotnej, kwaśnej, próchniczej i przepuszczalnej. Najlepsze dla konwalii jest stanowisko lekko zacienione. Warto dodać, że konwalia nie jest rośliną jednosezonową – charakteryzuje się długowiecznością, dzięki czemu możemy przez wiele lat cieszyć się jej widokiem w ogrodzie. Konwalia ogrodowa świetnie sprawdza się na rabatkach, sadzona wokół drzew lub obok krzewów ozdobnych. Konwalię rozmnaża się w bardzo prosty sposób, a mianowicie przez podział kłączy. Należy to robić w okresie jesiennym, czyli od października do listopada.

Konwalia w doniczce? Jeśli na tyle upodobaliśmy sobie konwalię, że pragniemy hodować ją w donicy, nic nie stoi na przeszkodzie. Niemniej jednak, abyśmy mogli cieszyć się nią na wiosnę, należy zasadzić konwalię do donicy już w okolicy jesieni. Konwalię hodowaną w domu trzeba przez pierwszy okres trzymać w ciemności i intensywnie podlewać. Gdy kwiat osiągnie wysokość około dziesięciu centymetrów, może być wówczas przestawiony na jaśniejsze stanowisko. Po upływie kilku dni nasza konwalia powinna zakwitnąć. Jeśli chodzi o podlewanie konwalii, należy pamiętać, że ma ona duże zapotrzebowanie na wodę – dopóki nie zakwitnie, powinniśmy nawadniać ją nawet dwa razy dziennie. W międzyczasie warto jest konwalię dodatkowo zraszać.

Konwalia - właściwości lecznicze i symbolika. Czy jest trująca?

Konwalia to kwiat o pięknym zapachu – perfumy konwaliowe są dość często poszukiwane. Jednak poza wizualnym i zapachowym efektem, roślina ta ma ciekawą symbolikę i właściwości lecznicze. W dawnych czasach wierzono, że konwalia jest symbolem szczęścia w życiu uczuciowym. Dom, w którym znajdowała się konwalia, gwarantował, że jego mieszkanki nie zostaną starymi pannami. Ponadto konwalia kojarzyła się ze szczęściem i harmonią. Zapach kwiatów miał przyciągać pozytywną energię i sprzyjające szczęściu dobre duchy.

Konwalia majowa ma też właściwości lecznicze – wpływa pozytywnie na pracę serca, poprawia krążenie, przynosi ulgę w bólach reumatycznych. Jednak trzeba uważać, bo konwalia jest też trucizną i nieodpowiednio przygotowana może przynieść więcej szkody niż pożytku. Trująca jest cała roślina – zarówno kwiaty, jak i liście oraz kłącza. Jest ona niebezpieczna nie tylko dla ludzi, ale i zwierząt. Zatrucie konwalią prowadzić może do problemów z układem pokarmowym, a nawet śmierci.

Czy konwalia jest pod ochroną?

Konwalia była do niedawna chroniona. Jednak od października 2015 roku została wydana nowelizacja rozporządzeń dotyczących ochrony gatunkowej roślin, grzybów i zwierząt. Tym samym zakończyła się ochrona konwalii, a także m.in. przylaszczki pospolitej, kopytnika pospolitego, barwinka pospolitego, sarniaka świerkowego, wachlarzowca olbrzymiego oraz wielu innych roślin i grzybów.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: oluolu3/Getty Images

Pozostałe wiadomości