Uprawiają pomidory od trzech pokoleń
W żyłach tej rodziny płynie pomidorowa krew. Rodzina Państwa Mularskich od trzech pokoleń i ponad 46 lat zajmuje się uprawą pomidorów. Jak rozpoczął się biznes "pomidorowej rodziny"? - Całe korzenie w ogrodnictwie to jest 1976 rok. Tata mój, Tadeusz Mularski, jak skończył studia, to miał pierwsze szklarnie - wspominał hodowca pomidorów, Marcin Mularski.
- W 1978 zaczęła się historia z produkcją pomidora. Na dużą skalę weszliśmy w produkcję w latach 90. i tak co dwa, trzy lata dobudowywaliśmy nowe obiekty, no i doszliśmy do skali 56 hektarów na dzisiaj - zaznaczył.
Sezon produkcji pomidorów rozpoczyna się we wrześniu i przechodzi przez poszczególne etapy upraw.
- Produkcja pomidorów zaczyna się od wysiewu. Ze względu na to, że mamy mnożarki u nas, to jesteśmy w stanie wyhodować sobie sami pomidory od samego nasionka. Pikujemy do kostki z wełny mineralnej. Później, jak jest gotowa rozsada, około 40-50 centymetrów, ona trafia na szklarnię - wyjaśniała żona Marcina, Anna Mularska.
Wiedza przekazywana przez pokolenia
Jak podkreśliła córka Anny i Marcina Mularskich, Wiktoria, do zapylania kwiatów pomidorów rodzina wykorzystuje trzmiele. -Trzmiele po prostu nie komunikują się między sobą, więc jak przykładowo jeden trzmiel wyleci sobie na zewnątrz i zobaczy piękne pole kwiatów, to nie zawoła ze sobą reszty. Więc nasze trzmiele wtedy mogą sobie tutaj u nas spokojnie mieszkać i pracować - tłumaczyła.
Klimat w szklarni dostosowywany jest do warunków zewnętrznych. - Jeżeli jest za ciepło, to one też nie lubią tego. Jest za mało światła, też nie lubią. Możemy po prostu stracić kwiaty - podkreślił Marcin Mularski.
Warunki atmosferyczne odgrywają kluczową rolę w produkcji pomidorów. Dlatego tutaj nie tylko się je uprawia, ale także edukuje kolejne pokolenia, jak prawidłowo dbać o pomidory. Jak wyglądają takie lekcje? Zobacz w naszym materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Od baletmistrza do rolnika. "Jestem dumny z tego, co udało mi się zbudować"
- Daria - rolniczka, która cię zaskoczy. "Wróciłam do pracy na własnych zasadach"
- Rolnik z Kaszub walczy z globalnym ociepleniem. Do akcji dołączyli także jego synowie
Autor: Aleksandra Matczuk
Reporter: Sylwia Witas
Źródło zdjęcia głównego: ddtvn