Rukiew wodna najzdrowszym warzywem świata. Jak ją jeść?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Oto najzdrowsze warzywo świata
Oto najzdrowsze warzywo świata
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Dieta na wysoki cholesterol
Dieta na wysoki cholesterol
Czas a dieta
Czas a dieta
Badacze z Amerykańskiego Centrum ds. Kontroli Chorób i Prewencji ogłosili najzdrowsze warzywo. Wśród 47 przebadanych produktów okazuje się, że pierwsze miejsce zajmuje rukiew wodna. Co to jest, jak ją jeść i dlaczego warto włączyć do codziennej diety? O tym opowiedziała w Dzień Dobry TVN Wanda Baltaza dietetyk kliniczny.

Rukiew wodna – co to jest?

Rukiew wodna to bylina z rodziny kapustowatych, która jest naturalnie rozmieszczona w wielu regionach świata. Rośnie w środowiskach wodnych, takich jak strumienie, rzeki i stawy. Pochodzi z Eurazji, ale obecnie rośnie niemal na całym świecie.

- Rukiew wodna zyskuje na popularności. Jest od zawsze w naszym środowisku naturalnym, ale rośnie tam, gdzie są bagna, strumyki. Rzadko wykorzystywaliśmy ją w kuchni. Rukiew mamy w Polsce, nie jest ona bardzo dostępna. Możemy hodować ją w domu – powiedziała ekspertka.

Aby uprawiać rukiew wodną, potrzebujemy zbiornika z czystą wodą, który jest dobrze nasłoneczniony. Roślina preferuje wodę o umiarkowanej temperaturze i nie jest zbyt wymagająca w uprawie. Jeśli chcemy uprawiać ją w naszym ogrodzie, powinniśmy pamiętać o regularnym nawadnianiu. Dobrym pomysłem będzie też uprawa rukwi wodnej na terenach okresowo zalewanych.

Sadzonki lub nasiona rukwi wodnej można często znaleźć w sklepach ogrodniczych, specjalistycznych sklepach z roślinami akwariowymi lub zdarza się, że możemy ją spotkać w większych hipermarketach.

Rukiew woda – Jakie ma wartości odżywcze i właściwości prozdrowotne?

Rukiew wodna jest przede wszystkim niskokaloryczna. 100 gramów świeżej rukwi dostarcza zazwyczaj około 15 kalorii oraz 2,3 g białka. Jest bogatym źródłem witaminy C, witaminy A, kwasu foliowego oraz innych witamin z grupy B. Z minerałów warto wymienić żelazo, wapń, magnez, fosfor i jod. Ma również właściwości antyoksydacyjne. Zawiera składniki, które mogą wspierać system odpornościowy.

Rukiew wodna – jak ją jeść?

Rukiew wodna ma pikantny smak przypominający rzodkiewkę. Można ją dodawać do sałatek, kanapek, używać jako dodatek do dań z rybą czy też w zupach.

  • Sałatka z rukwią: można ją połączyć z innymi świeżymi warzywami, takimi jak pomidory, ogórki, papryka, a następnie doprawić oliwą z oliwek, sokiem z cytryny, solą i pieprzem.
    • Zupa z rukwią wodną: rukiew wodna dodana do zup, takich jak zupa jarzynowa czy zupa rybna, wprowadza ciekawy, pikantny smak.
      • Risotto z rukwią wodną: po ugotowaniu ryżu arborio dodaj rukiew wodną pod koniec gotowania, by zachować jej chrupiącą konsystencję i intensywny smak.
        • Smoothie: rukiew wodna może być dodawana do smoothie w połączeniu z owocami i warzywami dla dodatkowego zastrzyku witamin.
          • Pasta z rukwią wodną: można ją drobno posiekać i dodać do sosów na bazie oliwy czy czosnku, nadając daniu pikantnego posmaku.

            Przeciwskazania do jej spożycia? Kto nie może jej jeść?

            Osoby z chorobami tarczycy powinny zachować ostrożność, ponieważ rukiew wodna jest bogata w jod. Zbyt duże ilości mogą wpłynąć na poziom hormonów tarczycy.

            Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

            Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

            Zobacz także:

            Autor: Nastazja Bloch

            Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

            podziel się:

            Pozostałe wiadomości

            Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
            Materiał promocyjny

            Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana