Szparagi z Podlasia - rodzaje
Olgierd Religioni wychowywał się w Warszawie, ale każdego roku spędzał wakacje na Podlasiu u dziadków. Jako młodzieniec pokochał spokojne tereny oddalone od stolicy, dlatego w późniejszym czasie postanowił się tam osiedlić. Mężczyzna zajmuje się na co dzień produkcją szparagów.
Jego niezwykłe gospodarstwo odwiedził wraz z kamerami Dzień Dobry TVN reporter Mikołaj Rey. Dzięki tej wizycie dowiedzieliśmy się, że szparagi można podzielić na męskie i żeńskie.
- Jeżeli między nimi zaiskrzy, to powstaje nasionko. Z tego nasionka, które spadnie na ziemię, wyrasta siewka i ten szparag jest tam niepotrzebny, bo myśmy posadzili już karpy, mamy te szparagi w swoim miejscu i między innymi dlatego w tej chwili produkuje się szparagi wyłącznie męskie, które nie wytwarzają nasion, a są bardziej plenne - wyjaśnił Olgierd Religioni.
W odpowiednich warunkach szparagi potrafią rosnąć w ciągu doby do kilkunastu centymetrów. Potrzebują do tego ciepła i wilgoci. Zielone wyrastają spod powierzchni ziemi, natomiast białe pozostają poniżej. Czym różnią się w smaku?
- Zielone są wodniste, chrupiące, leciutko orzechowe, a białe bardziej gorzkie, bardziej maślane i orzechowe, bardzo soczyste - ocenił Mikołaj Rey, który skosztował uciętych bylin.
Jak rozpoznać, że szparagi są świeże?
Istnieją trzy skuteczne sposoby na to, by ocenić świeżość szparagów. Pierwszy z nich polega na wbiciu delikatnie paznokcia w miejsce, w którym bylina została ucięta. Ze świeżej rośliny powinien wówczas wyciekać sok. Jeżeli zaobserwujemy suchość, szparag prawdopodobnie jest już nadgniły.
Warto również posłuchać, jakie dźwięki wydobywają ocierane o siebie byliny. Charakterystyczny pisk pęczka szparagów jest bardzo dobrą oznaką.
- Trzecia rzecz: rozsuwamy pęczek i wąchamy. Szparag nie ma żadnego zapachu. Jeżeli są nieświeże, to dosłownie śmierdzą - uświadamia producentka szparagów Hanna Religioni.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Szakszuka ze szparagami w sosie pomidorowo-morelowym - przepis Darii Ładochy
- Flan szparagowy z pastą z czosnku niedźwiedziego według Grzegorza Zawieruchy
- Grillowane szparagi z wegańską chałką - przepis Jagny Niedzielskiej
Autor: Berenika Olesińska
Reporter: Łukasz Kowalski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN