Jak rozpoznać, że szparagi są świeże? Istnieją trzy sposoby

Aktualizacja:
Autor:
Berenika
Olesińska
Reporter:
Łukasz Kowalski
Podlaskie wariacje szparagowe
Podlaskie wariacje szparagoweDzień Dobry TVN
wideo 2/13

Czym różnią się szparagi zielone od białych i jak sprawdzić czy są świeże? W materiale Dzień Dobry TVN wytłumaczył to Olgierd Religioni, pochodzący z Warszawy producent szparagów, który wyjechał ze stolicy, by osiedlić się na Podlasiu i tam rozwijać swój biznes.

Szparagi z Podlasia - rodzaje

Olgierd Religioni wychowywał się w Warszawie, ale każdego roku spędzał wakacje na Podlasiu u dziadków. Jako młodzieniec pokochał spokojne tereny oddalone od stolicy, dlatego w późniejszym czasie postanowił się tam osiedlić. Mężczyzna zajmuje się na co dzień produkcją szparagów.

Jego niezwykłe gospodarstwo odwiedził wraz z kamerami Dzień Dobry TVN reporter Mikołaj Rey. Dzięki tej wizycie dowiedzieliśmy się, że szparagi można podzielić na męskie i żeńskie.

- Jeżeli między nimi zaiskrzy, to powstaje nasionko. Z tego nasionka, które spadnie na ziemię, wyrasta siewka i ten szparag jest tam niepotrzebny, bo myśmy posadzili już karpy, mamy te szparagi w swoim miejscu i między innymi dlatego w tej chwili produkuje się szparagi wyłącznie męskie, które nie wytwarzają nasion, a są bardziej plenne - wyjaśnił Olgierd Religioni.

W odpowiednich warunkach szparagi potrafią rosnąć w ciągu doby do kilkunastu centymetrów. Potrzebują do tego ciepła i wilgoci. Zielone wyrastają spod powierzchni ziemi, natomiast białe pozostają poniżej. Czym różnią się w smaku?

- Zielone są wodniste, chrupiące, leciutko orzechowe, a białe bardziej gorzkie, bardziej maślane i orzechowe, bardzo soczyste - ocenił Mikołaj Rey, który skosztował uciętych bylin.

Jak rozpoznać, że szparagi są świeże?

Istnieją trzy skuteczne sposoby na to, by ocenić świeżość szparagów. Pierwszy z nich polega na wbiciu delikatnie paznokcia w miejsce, w którym bylina została ucięta. Ze świeżej rośliny powinien wówczas wyciekać sok. Jeżeli zaobserwujemy suchość, szparag prawdopodobnie jest już nadgniły.

Warto również posłuchać, jakie dźwięki wydobywają ocierane o siebie byliny. Charakterystyczny pisk pęczka szparagów jest bardzo dobrą oznaką.

- Trzecia rzecz: rozsuwamy pęczek i wąchamy. Szparag nie ma żadnego zapachu. Jeżeli są nieświeże, to dosłownie śmierdzą - uświadamia producentka szparagów Hanna Religioni.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Reporter: Łukasz Kowalski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości