Ogród

Budleja Dawida, czyli magnes na motyle. Poznaj tajniki jej uprawy

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
Budleja to piękny i dekoracyjny krzew, który stanowi ozdobę każdego ogrodu. Dowiedz się, jak ją uprawiać

Budleja Dawida to jeden z najpiękniejszych krzewów, który doda uroku każdemu ogrodowi. Ma gęste, pachnące i piękne kwiaty, które przyciągają motyle. Ze względu na swoje niesamowite walory estetyczne, jak i latające wokół niego owady, warto dowiedzieć się o nim więcej.

Prawidłowa pielęgnacja budlei pozwoli cieszyć się zarówno jej urokiem wizualnym, jak i zapachowym. Obecność tego krzewu w ogrodzie zaczaruje każdego, nawet największego sceptyka botanicznego. Budleja Dawida ma swoje wymagania i trzeba je poznać, by dostarczyć jej wszystko, czego potrzebuje do bujnego rozwoju.

Rośliny i kwiaty

Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domuDzień Dobry TVN
wideo 2/11

Skąd pochodzi i jak wygląda budleja Dawida?

Roślina, której pełna i poprawna nazwa brzmi: Buddleja Davidii. Krzew ten przybył do Europy po koniec XIX w. z Chin. Początkowo uprawiana była w Wielkiej Brytanii, gdzie można było ją spotkać w ogrodach na dworze królewskim, ze względu na jej walory estetyczne. Krzew ten ma ponad 140 gatunków, ale najpopularniejszym z nich jest właśnie budleja Dawida, która również ma wiele odmian. Budleja w Azji może sięgać do 5 metrów wysokości, w Europie jest o połowę mniejsza. Odmiany różnią się kolorem, wielkością i kształtem. Z reguły krzew ten rozchodzi się na boki, formując gęstą koronę w kształcie stożka. Ma silny pęd główny, a po boku luźniej zwisające gałęzie, bardzo często wygięte przez masywne kwiatostany. Budleja, inaczej zwana między innymi motylim krzewem, to krzew liściasty, mający kwiatostany osiągające od 30 do 70 cm. Kształtem przypominają kolbę. Kwiaty tego krzewu są intensywne w zapachu i kolorze, czym przyciągają owady i motyle. Sprawia to, że ogrody, w których rosną budleje, są bardzo żywe, cały czas otoczone przez motyle i owady. Kolory tego krzewu to z reguły: biały, czerwony, liliowy czy fioletowy. Kwiaty kwitną latem. Na głównym pędach można zauważyć je w lipcu, na reszcie pędów od sierpnia do jesieni.

Budleja Dawida – odmiany

Budleja Dawida ma wiele odmian, różnią się one przede wszystkim kolorem kwiatów, a także wysokością i pniem. Odmiany budlei ze względu na kolor kwiatów:

  • białe – krzewy z białym kwieciem to White Bouquet i White Profusion;
  • niebieskie – jest ich kilka. Empire Blue jest odmianą o kwiatach niebieskofioletowych. Nanho Blue zaś ma nieskazitelnie niebieskie kwiaty, a wysokość najwyżej 1,2 m. Kolejna niebieska odmiana to Blue Chip, którą charakteryzuje jasnofioletowy kwiatostan. Jest dość niska;
  • różowe – budleja Pink Delight. Ma różowy kwiatostan sięgający aż do 40 cm, a wysokość samego krzewu może wynieść nawet 3 metry;
  • purpurowe – purpurowy kwiatostan ma Nanho Purple. Krzew jest niski, może urosnąć do 1,2 m. Budleja Royal Red ma kwiatostan o czerwonych kolorze, wpadającym prawie w purpurę. Standardowa wysokość tego krzewu to ok 2 m;
  • fioletowe – Ile de France to bardzo popularna odmiana, która ma piękne fioletowe kwiaty. Wysokość krzewu to 2,5 metra. Inna odmiana, Black Night, ma z kolei kwiaty ciemnofioletowe;
  • trójkolorowe – budleja trójkolorowa to pomieszanie trzech krzewów: Nanho Blue, White Ball i Royal Red. Kwiaty tego krzewu występują w trzech kolorach: niebieskim, białym i czerwonym. Krzew może urosnąć do 2 metrów wysokości.

Budleja Dawida – sadzonki

Kiedy sadzić budleję? Najlepiej na wiosnę. Najbardziej korzystne do uprawy są rośliny jednoroczne lub dwuletnie. Budlei nie nie wysiewa. Do kupienia dostępne są sadzonki w pojemnikach albo z odsłoniętym korzeniem. Ważne, by ich korzeń nie był bardzo rozwinięty podczas wykopywania go z ziemi w szkółce czy sklepie ogrodniczym. Najbezpieczniejsze w uprawie będą sadzonki w pojemnikach, gdyż nie ma ryzyka uszkodzenia korzenia. Dodatkowo łatwiej je przetransportować. Sadzonki z nagim korzeniem są w szkółkach posadzone w ziemi z licznymi minerałami. To sprawia, że po przesadzeniu ich do mniej nawożonej ziemi, mogą usychać. Budleja dobrze rośnie w żyznej glebie, z odczynem raczej obojętnym. Jest wrażliwa na brak wody, także w czasie upałów i suszy trzeba ją regularnie podlewać.

Cięcie i rozmnażanie budlei Dawida

Przycinanie krzewu jest bardzo ważnym elementem, który jeśli jest dobrze wykonany, zapewni piękne kwitnienie budlei. Budleja Dawida kwitnie co roku na tzw. tegorocznych pędach, w odróżnieniu od budlei skrętolistnej, która kwitnie na pędach zeszłorocznych. Cięcie kwiatów należy wykonać co roku, na początku wiosny. Pędy zeszłoroczne trzeba obcinać około 5 cm od starego pnącza. Ważne jest również, by obcinać uszkodzone części krzewu. Pod koniec lata można obciąć przekwitłe kwiaty.

Rozmnażanie budlei wykonuje się latem poprzez ukorzenianie sadzonek pędów. Ścina się je, gdy krzew przekwitnie. Najlepiej, aby sadzonki miały od 3 do 4 pączków. Umieszcza się je w wypełnionym piaskiem pojemniku. Sadzonki można też bezpośrednio włożyć do ziemi w ogrodzie. Ważne, by przykryć je podczas sezonu zimowego.

Budleja to krzew, który wygląda naprawdę egzotycznie – urok jego kwiatów doceniają wszyscy, a zwłaszcza motyle i owady. Dobrze sprawdza się w naszym klimacie, dlatego warto poznać jego potrzeby, a potem cieszyć się z uprawy i walorów estetycznych.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

Pozostałe wiadomości