Aminokwasy BCAA, czyli leucyna, izoleucyna i walina, zwiększają syntezę białka i dostarczają energii potrzebnej w czasie treningu. Są składnikiem suplementów stworzonych zarówno z myślą o kobietach, jak i mężczyznach. Mogą z nich korzystać amatorzy i profesjonaliści.
Suplementacja aminokwasami rozgałęzionymi BCAA pomaga zahamować procesy katabolizmu. Ułatwia regenerację organizmu po wysiłku. Zażywanie BCAA jest bezpieczne, skutki uboczne występuje jedynie w sytuacji przedawkowania suplementu.
Co to jest BCAA?
BCAA (ang. Branched Chained Amino Acids) to skrót oznaczający egzogenne aminokwasy rozgałęzione. Oszacowano, że stanowią one u człowieka aż ok. 35% białek budujących tkankę mięśniową. Należą do aminokwasów, których ludzki organizm nie jest w stanie wytworzyć we własnym zakresie. Dziś sportowcy stykając się ze skrótem BCAA, rzadko zastanawiają się co to może być. W świecie sportów siłowych akronim BCAA jest powszechnie znany, kojarzony jest z suplementem, którego działanie pozwala stawić czoła codziennym treningom. Aminokwasy BCAA wchodzące w skład kapsułek zażywanych przez kulturystów przed i po treningu to: leucyna, izoleucyna i walina w proporcjach 2:1:1. BCAA daje efekty, które są zasługą każdego z wymienionych aminokwasów z osobna. Leucyna hamuje działanie hormonu, który intensyfikuje procesy rozpadu tkanki mięśniowej i zwiększa syntezę białka w mięśniach. Z kolei izoleucyna jest w stanie regulować poziom cukru we krwi. Aminokwas wymieniony jako ostatni, czyli walina, optymalizuje stężenie hormonu wzrostu w organizmie. Dlatego, można sugerować, że aminokwasy BCAA to najlepsze suplementy dla tych wszystkich, którym zależy na wsparciu w trakcie budowania muskulatury.
BCAA – działanie i efekty
Na pierwszy rzut oka, skrót BCAA może wyglądać dość tajemniczo, ale warto wiedzieć co to jest. Skład suplementów z BCAA jest w stanie zdziałać cuda w trakcie intensywnego wysiłku. Pozwalają one na dostarczenie mięśniom energii, która wyczerpuje się podczas wzmożonego treningu lub wtedy gdy dochodzi do ujemnego bilansu energetycznego spowodowanego za małą ilością energii z pożywienia. Suplementacja BCAA pozwala na czerpanie energii z dostarczonych aminokwasów. Efekty stosowania BCAA zostały potwierdzone przez naukowców, którzy stwierdzili, że leucyna, izoleucyna i walina to aminokwasy, których warto używać nie tylko wtedy, gdy jest się profesjonalnym sportowcem.
BCAA w proszku i kapsułkach ma spore grono odbiorców również z uwagi na wpływ suplementu na syntezę białek, której zwiększenie bezpośrednio oddziałuje na kształtowanie się muskulatury. Dzięki wymienionym aminokwasom dochodzi do zwiększonego wydzielania związków mających charakter anaboliczny (np. hormonu wzrostu). Aminokwasy BCAA mają właściwości, które usprawniają wzrost włókien mięśniowych i przy okazji chronią przed destrukcyjnym działaniem procesów katabolicznych.
Każdy, kto jeszcze szuka odpowiedzi na pytanie – co to jest BCAA, musi wiedzieć, że są to związki, które pomagają pozbyć się nadmiernej masy ciała. Dlatego ich zażywanie wskazane jest na redukcji.
BCAA wpływają hamująco na wydzielanie serotoniny, która wywołuje uczucie zmęczenia. Dzięki temu działaniu wydłużają efektywny czas treningu, co sprawia, że staje się on skuteczniejszy i szybciej udaje się osiągnąć cel, jakim jest muskularna sylwetka.
Ponadto aminokwasy rozgałęzione BCAA działają stymulująco na procesy regeneracyjne. Stosowanie BCAA przed i po treningu siłowym zmniejsza markery uszkodzenia mięśni. Tego typu suplementacja hamuje proces odczuwania bólu i stymuluje nerwy.
Jak stosować BCAA?
BCAA jest uniwersalnym suplementem, który jest adresowany do kobiet, mężczyzn, profesjonalistów i amatorów. BCAA stosowany jest przez osoby, których celem jest budowa tkanki mięśniowej, jak i przez tych koncentrujących się na odchudzaniu przy równoczesnym zabezpieczeniu się przed degradacją mięśni. Co warto zaznaczyć, suplementacja BCAA jest nie tylko dla miłośników kulturystyki, ale także dla zawodowców specjalizujących się w takich dyscyplinach, jak biegi, kolarstwo, lekkoatletyka, pływanie i piłka nożna. Aminokwasy egzogenne BCAA są stosowane również przez osoby, których pasją są sztuki walki.
Dawkowanie BCAA nie jest skomplikowane, przyjęła się zasada: 0,5 do 1 g odżywki BCAA na 10 kg masy ciała. Takie proporcje zapewniają najlepsze efekty i maksymalnie redukują ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. BCAA w proszku najlepiej rozpuścić w szklance wody bądź soku.
Poza informacją o dziennej dawce aminokwasów rozgałęzionych BCAA dobrze jest też dowiedzieć się kiedy brać tego typu suplementy. W dni treningowe należy je przyjmować zarówno przed, jak i po treningu. Zastosowane przed wysiłkiem stają się źródłem białek potrzebnych do budowy mięśni. Tymczasem po treningu suplement hamuje procesy kataboliczne i przyspiesza regenerację organizmu. Warto zaznaczyć, że aminokwasy BCAA można zażyć dopiero kwadrans od zakończenia wysiłku. W dni nietreningowe rekomendowane jest stosowanie BCAA na czczo.
Skutki uboczne BCAA
Trzymając się zasad związanych z prawidłowym dawkowaniem aminokwasami BCAA, nie trzeba obawiać się skutków ubocznych. Gdy przyjmowane dawki są zbyt duże, może dojść do upośledzenia pracy nerek i wątroby.
Zobacz także:
- Jaką funkcję pełnią aminokwasy w organizmie człowieka?
- Jak bezpiecznie stosować suplementy na opalanie? Wiele osób zapomina o tym ważnym szczególe
- Polacy na potęgę kupują suplementy. "Stwarzamy w ten sposób dla siebie niebezpieczeństwo"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: GeorgeRudy/Getty Images