Zdrowie

Jak bezpiecznie stosować suplementy na opalanie? Wiele osób zapomina o tym ważnym szczególe

Zdrowie

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Leki na dłoni

Suplementy na opalanie stają się coraz popularniejsze wśród osób chcących cieszyć się ciemniejszym kolorem skóry. Jak ich używać, by były one bezpieczne i skuteczne? Jakie składniki powinny zawierać? O tym porozmawialiśmy z dermatolog Joanną Kowalską-Brocką.

Suplementy na opalanie

Z uwagi na wysoką temperaturę i związane z tym pocenie latem musimy zadbać o prawidłowe nawodnienie oraz dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości witamin i minerałów. Niektórzy sięgają wówczas po suplementy, które mają wspomóc ich w tym wyjątkowo wymagającym dla ciała okresie. Popularnością cieszą się m.in. produkty wspomagające, przyspieszające opalanie, ale także chroniące naszą skórę przed szkodliwymi czynnikami promieniowania słonecznego.

Zdrowie

Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Jak działają suplementy na opalanie?

Czy rzeczywiście są one skuteczne? Jak działają? Jak wyjaśnia dermatolog Joanna Kowalska-Brocka, suplementy chroniące nas przed opalaniem, to głównie substancje przyspieszające produkcję melaniny, czyli naszego ochronnego, naturalnego filtru. Im więcej jej w naszej skórze, tym jesteśmy bardziej zabezpieczeni przed promieniowaniem UV.

- Kumulując się w naskórku, redukują wrażliwość na promieniowanie UV, pobudzając melanocyty do produkcji melaniny, która jest naszym naturalnym filtrem ochronnym - wyjaśnia ekspertka. - Dlatego osoby ciemnoskóre z fototypem (4, 5, 6) rzadziej chorują na nowotwory skórne spowodowane UV, bo mają więcej melaniny - dodaje.

Jakiego jeszcze działania możemy spodziewać się stosując suplementy wspierające opalanie? Według dermatolog tego typu produkty wspierają odnowę naskórka, zmniejszają wrażliwość na promieniowanie UV i zapobiegają mutacjom w obrębie komórek skóry.

W ten sposób chronią nasze DNA komórkowe skóry, przez co spowalnia się proces starzenia. - Składniki takich suplementów nazywamy antyoksydantami neutralizującymi szkodliwe wolne rodniki - zaznacza Joanna Kowalska-Brocka. Jeżeli zdecydujemy się wzmocnić naszą ochronę przed słońcem o suplementy, musimy dokładnie przyjrzeć się, co znajduje się w ich składzie.

Składniki suplementów na opalanie - jak je stosować?

Specjalistka podkreśla, że głównym składnikiem suplementów do opalania jest beta karoten. Należy on do tzw. karotenoidów, czyli należących do grupy żółtych, pomarańczowych i czerwonych barwników roślinnych.

-  Aby beta karoten wspomagał fotoprotekcję należy go najlepiej stosować 10 tygodni przed wystawieniem się na UV, wówczas będziemy mieli najlepsze wysycenie skóry - tłumaczy. W składzie znajdziemy często też antyoksydanty, takie jak tokoferol, kwas askrobinowy, olej z wiesiołka, czy astaksantyny. Ich głównym zadaniem jest zwalczanie wolnych rodników.

Ochrona skóry przed słońcem - suplementy to nie wszystko

Należy jednak pamiętać, że suplementy na opalanie nie mogą być zamiennikiem kremów ochronnych, o czym niektórzy potrafią zapomnieć. Możemy łączyć je z nimi, aby uzyskać jeszcze lepszą ochronę. - Można je traktować jedynie jako wspomaganie fotoprotekcji przed słońcem oraz przygotowawcze przed ekspozycją na UV - radzi dermatolog Joanna Kowalska-Brocka.

Ekspertka zaznacza, że kremy SPF gwarantują nie tylko ochronę przeciwsłoneczną, ale jednocześnie zapobiegają starzeniu się skóry, szczególnie gdy są stosowane regularnie, nie tylko latem - Tym samym zmniejszamy wrażliwość skóry na promieniowanie UV - wyjaśnia.

- Bardzo ważną rolę w ochronie przeciwsłonecznej odgrywają również coraz częściej spotykane kostiumy kąpielowe ze wskaźnikiem UPF, jest to bardzo wygodna i skuteczna ochrona przed promieniowaniem słonecznym - podsumowuje.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Evgeniia Siiankovskaia/Getty Images

Pozostałe wiadomości