Porady

Jak działa odzież chroniąca przed słońcem, czyli z filtrem UV?

Porady

Autor:
Teofila
Siewko
Odzież UV

Przed nami kolejna fala upałów, a wraz z nimi chętnie sięgniemy po filtry UV. Jednak nie zawsze jest to wystarczający sposób ochrony skóry przed słońcem. Czym jest odzież z filtrem UV? Kiedy ją stosować?

Odzież z filtrem UV - co to jest?

Odzież chroniąca przed słońcem, czyli z filtrem UV, to ubrania, które blokują promieniowanie UV. Mają zatem działanie podobne do kremów z filtrem UV, przy czym uważane są za znacznie bardziej skuteczne. Ubrania takie są bardzo popularne w Azji, gdzie ludzie są bardziej narażeni na szkodliwe promieniowanie.

Lato

Jakie będzie lato w tym roku?
Jakie będzie lato w tym roku?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Chociaż wszystkie ubrania chronią przed promieniami UV, to jedne robią to skuteczniej, a drugie znacznie mniej. Najczęściej jednak bawełniane koszulki nie zapewniają odpowiednio wysokiej ochrony, a dodatkowo zmoczone w wodzie, mają jeszcze niższą skuteczność. Stąd, zwłaszcza w ciepłych krajach, stosowane są koszulki z filtrem UV, aby nie doznać poparzenia słonecznego. 

Wybierając się na wakacje do ciepłych krajów warto zaopatrzyć się w taką odzież lub kupić ją już na miejscu. Dostępne są koszulki, spodenki, a nawet specjalne rękawy (sięgające od ramion do nadgarstków), a także nakrycia głowy.

Jak działa odzież z filtrem UV?

Ochrona przed słońcem określana jest wskaźnikiem UPF - Ultraviolet Protection Factor, czyli współczynnik ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym. Im wyższy wskaźnik, tym lepsza skuteczność ochrony przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Odzież oznaczona symbolem UPF 50+ jest najlepszą z możliwych opcji - chroni przed ponad 96,5% promieni. Zwykła, bawełniana koszulka ma współczynnik UPF na poziomie 10, a mokra na poziomie 3.

Odzież UV produkowana jest ze sztucznych materiałów, jak nylon i poliester, ponieważ skuteczniej chronią przed światłem. Ponadto, ubrania takie charakteryzują się ciasnym i szczelnym splotem nici, co zapewnia wysoką ochronę. W zależności od tego, z jakiego materiału zrobione są ubrania oraz jaki splot został zastosowany - mają one różną długość "przydatności". Część producentów deklaruje użyteczność od 3 do 5 prań, jednak można kupić także takie, których działanie przeciwsłoneczne będzie się utrzymywać nawet do 50 prań.

Czym się kierować przy wyborze odzieży z filtrem UV

Wybierając odzież powinno się kierować przede wszystkim oznaczeniami produktu. Na takiej odzieży powinien się znajdować symbol UPF wraz z liczbą od 20 do 50, z czego im wyższy numer, tym lepsza ochrona. Ponadto należy zwrócić uwagę na to, ile prań "wytrzyma" odzież z filtrem UV. Im więcej prań, tym lepiej. Warto również sprawdzić, czy firma produkująca odzież ma właściwy certyfikat i spełnia normę EN 13758-1 lub EN 13758-2. 

Co jest skuteczniejsze - krem z filtrem czy odzież UV?

Aby krem z filtrem miał skuteczne działanie, trzeba go odpowiednio dużo nałożyć na skórę. Dodatkowo czynność tę trzeba powtarzać. W przypadku odzieży UV nie ma takiej konieczności. Producenci twierdzą również, że takie ubrania blokują 90% szkodliwych promieni słonecznych. Dodatkowo nie powodują zanieczyszczania wód i raf koralowych, a zatem są bardziej ekologiczne. Zwłaszcza te, które spełniają odpowiednie normy i mogą posłużyć nam przez lata.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: davidf/Getty Images

Pozostałe wiadomości