Profilaktyka zdrowia

Skóra muśnięta słońcem? Dermatolog zdradza bezpieczne sposoby na szybsze opalanie

Profilaktyka zdrowia

Ciało muśnięte promieniami słońca wygląda zdrowiej, a nawet szczuplej. Marzymy o pięknej opaleniźnie, mimo że większość czasu spędzamy w domu. Jak przyśpieszyć opalanie na balkonie? Swoimi radami podzielił się z nami dermatolog Łukasz Preibisz.

Ekspresowe opalanie

Decydując się na opalanie, nawet to na balkonie, musimy pamiętać o odpowiedniej ochronie. Delikatna i jasna skóra ma dużą przenikalność światła, co oznacza, że jest narażona na poparzenia słoneczne. Aby temu zapobiec, używajmy kremów z filtrem.

Nawet jeżeli chcemy przyśpieszyć opalanie, to te filtry są konieczne. Substancji przyśpieszających możemy użyć dodatkowo do opalania. To są substancje, które powodują tworzenie się barwnika, czyli melaniny. Preparaty takie dostępne są w aptekach i drogeriach

– powiedział dermatolog Łukasz Preibisz.

Dlaczego filtry są tak ważne? Powodują odcinanie nas od mutagennego promieniowania UV. Co więcej, nie kłócą się z używaniem przyśpieszaczy do opalania. Zatem w celu szybszej opalenizny warto pamiętać nie tylko o efektach, ale przede wszystkim o zdrowiu.

Na początku nakładamy mocniejsze, potem schodzimy na słabsze. Jeżeli ktoś chce przyspieszyć opalanie, to może pobudzić do produkcji melaniny właśnie za pomocą substancji, które będą przyspieszały ten proces. Kładziemy najpierw wzmacniacz, potem filtr

– wyjaśniał rozmówca Dzień Dobry TVN.

Opalanie a nadwrażliwość na promienie słoneczne

Wśród osób wystawiających ciało na słońce są zwolennicy różnych metod. Co zrobić, aby nasza skóra nabrała złotego koloru? Przede wszystkim potrzebna jest cierpliwość. Proces opalania nie trwa kilka minut, lecz kilka dni. Zamiast siedzieć trzy godziny w pełnym słońcu, lepiej podzielić łapanie promieni na kilkudniowe sesje. Będzie to i bardziej efektywne, i bezpieczne.

Nie powinniśmy także moczyć skóry, nakładać na nią tłuszczy, żeby tylko to przejście przez skórę było szybsze. Tylko oddzielić i stymulować produkcje

– podkreślił dermatolog.

Świetnym sposobem dla ludzi mających nadwrażliwość na promienie słoneczne jest beta-karoten. Siedzenie w pełnym słońcu warto wtedy zastąpić świeżym sokiem z marchwi. Minusem spożywania dużej jego ilości jest charakterystyczny, pomarańczowy kolor skóry. Tu także zatem warto zachować umiar.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości