Psychologia

Jak nie ulec panice w dobie koronawirusa? Psycholog: "Ważne są osoby, które będą rozsiewały spokój"

Psychologia

Jak nie ulec panice w dobie koronawirusa? Psycholog: "Ważne są osoby, które będą rozsiewały spokój"

Stan zagrożenia epidemicznego, kwarantanna, zamknięte szkoły, kontrole na granicach, ograniczenia w handlu. Sytuacja związana z koronawirusem sprawia, że możemy odczuwać lęk. Jak nie ulec panice - radziła w naszym studiu psycholog Katarzyna Miller.    

Jak nie ulec panice?  

W okresie pandemii ważne jest zachowanie spokoju, a zdaniem psycholog Katarzyna Miller, media się do tego do tego nie przyczyniają. Dlatego w studiu Dzień Dobry TVN przypomniała fragment "Modlitwy o pogodę ducha".

"Boże, użycz mi pogody ducha, abym znosiła to, czego zmienić nie mogę. Odwagę, abym zmieniała i robiła to, co mogę. I mądrości, abym rozróżniała pierwsze od drugiego". To niezwykle mądry tekst, który myślę, że może nas bardzo wzmocnić w takich sytuacjach, ponieważ na pewne rzeczy mamy wpływ, a na niektóre nie mamy

- podkreśliła Katarzyna Miller.

W mediach społecznościowych pojawia się mnóstwo informacji, często sprzecznych ze sobą. To napędza strach. Jak na nie reagować?

Jak mamy o czym mówić i czymś się nakręcać, to robimy to. Nie wszyscy oczywiście i mam taką cichą nadzieję, że w rodzinach znajdzie się trochę ludzi, którzy będą mówili: OK, poradzimy sobie ze wszystkim

"Duch dziejów idzie przez świat"

Według gościa Dzień Dobry TVN, na świecie co jakiś czas pojawiają się fale czegoś, co jest dla ludzkości trudne. 

Hegel już o tym powiedział, że duch dziejów idzie przez świat i przesuwa się przez różne miejsca. To jest coś, co nas nawołuje, żebyśmy wrócili do jakiegoś rodzaju mądrości: wspierania się wzajemnie, braku szczucia na siebie, coraz mniej walki 

Rodziny są w sytuacji przymusowej, muszą być ze sobą, co niekiedy nie jest proste - przyznała Katarzyna Miller.  

Mamy czas, siebie, trochę przestrzeni, której normalnie nie mamy (...) Do tego właśnie trzeba poczucia, że na pewne rzeczy nie mam wpływu, ale na swój dom i na siebie mam, w jaki sposób rozmawiam z dziećmi i partnerem. Przede wszystkim największy wpływ mam na to, jak siebie traktuję

- podkreśliła psycholog.

Co możemy zrobić, aby odwrócić naszą uwagę od sytuacji związanej z koronawirusem? Zdaniem naszej ekspertki, warto m.in. sięgnąć po stare filmy czy fajne książki. Naszą głowę zajmą też myśli na temat tego, jakie danie możemy zrobić z produktów, która mamy w zamrażarce. 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Raport specjalny na temat koronawirusa czytaj na zdrowie.tvn.pl

Zobacz też:

Co sądzisz o tym artykule?
53
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
2
15.03.2020
Ania
Pani Kasiu, z całym szacunkiem, sytuacja jest bardzo poważna. Jeśli we Włoszech w ciągu jednej doby umiera na wirusa 200 osób, a w Polsce w całym sezonie grypowym 2018/2019 zmarło na grypę 143, to same te dane pokazują powagę sytuacji!
15.03.2020
Ewe
Udostępniam akcję
NIEDZIELA 17.00-👏🏻👏🏻👏🏻 dla służb medycznych👏🏻👏🏻👏🏻
➡️Dziś o 17.00 wszyscy, którzy chcą wyrazić wdzięczność pracownikom ochrony zdrowia pielęgniarkom, lekarzom, ratownikom med., diagnostom wychodzą na swoje balkony, tarasy lub w oknach i oklaskami oddają im wyrazy szacunku👏🏻👏🏻👏🏻 za ich pracę często ponad siły, dyspozycyjność , poświęcenie w walce z COVID -19.
➡️Udostępnij, przekaż dalej, razem doceńmy ich pracę❗️